نتانیاهو: عملیات در غزه تا برقراری آرامش دراز مدت ادامه می‌یابد

حق نشر عکس AFP

به رغم درخواست‌های مکرر رهبران جهان برای برقراری آتش‌بس در غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که عملیات نظامی در این باریکه را تا دست یافتن به "آرامش دراز مدت" ادامه خواهد داد.

او امروز دوشنبه ۴ اوت گفت که عملیات اسرائیل در غزه تنها زمانی پایان می یابد که "آرامش و امنیت برای شهروندان اسرائیل در یک دوره طولانی تأمین شده باشد".

این سخنان نخست وزیر اسرائیل پاسخ منفی به درخواست های مکرر رهبران و سیاستمداران کشورهای مختلف جهان تلقی می شود که خواهان برقراری آتش بس فوری در غزه هستند.

در این حال لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه با لحنی کم سابقه از عملکرد اسرائیل در غزه انتقاد کرده است.

آقای فابیوس گفته که دوستی فرانسه و اسرائیل سابقه طولانی دارد و فرانسه برای اسرائیل حق دفاع از خود قائل است، اما اینها "قتل کودکان و کشتار غیرنظامیان را توجیه نمی کند".

او گفت که حماس در قبال بحران غزه مسئولیت زیادی دارد، اما در عین حال آن دسته از اقداماتی که اسرائیل مرتکب شده و سازمان ملل آنها را جنایت خوانده است، قابل توجیه نیست.

اشاره آقای فابیوس به حملاتی است که علیه مدارس و پناهگاه های تحت نظر سازمان ملل در غزه صورت گرفته و این سازمان اسرائیل را مسئول آنها معرفی کرده است.

آقای فابیوس می‌گوید که دو طرف نشان داده‌اند که از رسیدن به هرنوع راه‌حل عاجز هستند.

وزیر خارجه فرانسه تنها راه موجود برای پایان بحران را آتش‌بس و ایجاد دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل عنوان کرده است به گونه‌ای که به گفته او، امنیت اسرائیل هم تامین شود.

آتش‌بس هفت ساعته - حمله در بیت المقدس

Image caption خانه چهارطبقه خانواده البکری در غزه که در حملات امروز ویران شد. عکس: کامبیز فتاحی

اسرائیل امروز یک آتش بس هفت ساعته اعلام کرد، هرچند ارتش این کشور دقایقی پس از آغاز آتش بس به دست‌کم دو خانه در غزه حمله کرد. هم‌زمان پلیس اسرائیل می‌گوید در بیت‌المقدس راننده یک خودروی سنگین قصد داشته به یک اتوبوس حمله کند.

پلیس اسرائیل این اتفاق را "حمله تروریستی" توصیف کرده و گفته بعد از برخورد بیل مکانیکی با اتوبوس و یک خودروی دیگر، یکی از ماموران پلیس با شلیک گلوله به سوی راننده بیل مکانیکی، مانع از ادامه حرکت آن شده است.

گزارش شده یک رهگذر اسرائیلی کشته و چند نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بامداد امروز درحالی که انتقادهای بین‌المللی از حمله اسرائیل در نزدیکی یک مدرسه شدت گرفته بود، اسرائیل اعلام کرد که آتش‌بس "انسان‌دوستانه" هفت‌ساعته‌ای را از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی اجرا می‌کند که شهر رفح در جنوب نوار غزه را در برنخواهد گرفت. چرا که به گفته اسرائیل، نیروهای نظامی این کشور هنوز در رفح حضور دارند و ارتش به حملات احتمالی در این منطقه پاسخ خواهد داد.

اما دقایقی بعد دو خانه هدف قرار گرفته شد که اولین هدف، خانه‌ای چهارطبقه در ناحیه غربی غزه و نزدیک خانه اسماعیل هنیه، از رهبران ارشد حماس بود.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که در محل انفجار حضور داشت، می‌گوید: وقتی رسیدم تلاش برای بیرون آوردن زخمی‌ها و کشته‌های احتمالی ادامه داشت. خانه چهارطبقه‌ای متعلق به خانواده البکری ویران شده. منابع فلسطینی می‌گویند یک نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شده‌اند.

علاوه بر خانه خانواده البکری، یک خانه دیگر هم در مرکز شهر غزه در اردوگاه پناهندگان نصیرات هدف حمله ارتش اسرائیل قرار گرفته که دست‌کم چهار نفر در آن زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش اسرائیل می‌گوید بیش از ۳۰ تونل حماس را تخریب کرده است

به گفته ارتش اسرائیل، هدف از اعلام آتش‌بس یک‌سویه امروز رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه و دادن فرصت به آوارگان فلسطین برای جابه‌جایی و تهیه آذوقه بوده است. اما حماس با تردید درباره این آتش‌بس اظهارنظر کرد.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس گفته "ارتش اسرائیل سعی دارد نگاه‌ها را از کشتاری که انجام داده، منحرف کند."

آقای ابوزهری از مردم غزه خواسته بود به حرف ارتش اسرائیل گوش نکنند و به مناطق شمال نوار غزه بازنگردند چرا که به گفته سخنگوی حماس، اسرائیل دوباره حمله خواهد کرد.

خبرنگار ما در غزه گزارش می‌دهد که حملات موشکی حماس به اسرائیل از صبح امروز، دوشنبه ۴ اوت، ادامه داشته است.

کامبیز فتاحی، می‌گوید آتش‌بس‌هایی از این دست، به اسرائیل کمک می‌کند کمی از فشار انتقادهای بین‌المللی که از دیروز افزایش یافته، بکاهد.

ساعاتی پیش از اعلام آتش‌بس موقت، سازمان ملل متحد و آمریکا هر دو به شدت از اسرائیل به خاطر حمله به نزدیکی مدرسه‌ای در رفح انتقاد کردند.

مقام‌های فلسطینی می‌گویند در این حمله دست‌کم ۱۰ نفر کشته شدند. درباره حمله به نزدیکی مدرسه رفح اینجا بیشتر بخوانید.

در طول ۲۸ روز درگیری، بیش از ۱۸۰۰ فلسطینی که بیشترشان غیرنظامی بوده‌اند، کشته شده‌اند. در اسرائیل هم ۶۷ نفر شامل ۶۴ سرباز، دو شهروند اسرائیل و یک تایلندی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید شمار آوارگان فلسطینی به بیش از ۴۸۰ هزار نفر رسیده است؛ شماری که تقریبا بیش از یک چهارم جمعیت غزه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از زخمی‌ها بیرون مدرسه در سایه نشسته بودند

'کشف موتورسیکلت در تونل‌های حماس'

امروز ارتش اسرائیل اعلام کرد سه موتورسیکلت و مقداری تجهیزات نظامی شامل ماسک و مواد منفجره در یکی از تونل‌های تخریب شده حماس پیدا کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید این بزرگ‌ترین تجهیزاتی است که تا کنون در تونل‌های حماس موفق به کشف آن شده است.

به گفته ارتش، موتورسیکلت‌ها و تجهیزات جانبی آن به منظور نفوذ و انجام عملیات در خاک اسرائیل طراحی شده است.

اسرائیل می‌گوید هدفش از حمله به غزه تخریب تونل‌ها و تجهیزات نظامی موشکی حماس است.

تا کنون گزارش شده بیش از ۳۰ تونل زیرزمینی حماس در مرزهای غزه و اسرائیل تخریب شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ارتش اسرائیل می‌گوید عملیات زمینی در شمال غزه را کاهش داده‌ اما عملیات در رفح ادامه دارد