گزارش‌ها از وضعیت وخیم کردهای ایزدی در شمال عراق

حق نشر عکس Getty
Image caption ایزدیان شنگال در حال ترک منطقه

یک سخنگوی جامعه ایزدیان عراق گفته است که ده‌ها هزار نفر از پیروان این آیین بعد از تصرف شهرهای کردنشین شمال غرب عراق توسط داعش از محل زندگی‌شان گریخته‌اند.

جوهر علی‌بیگ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که حدود ۴۰ هزار ایزدی ساکن شهرهای کردنشین شنگال (سنجار) و زمار در اطراف موصل بعد از فرار تلاش می‌کنند که خود را به اقلیم کردستان عراق برسانند.

شمار زیادی از این افراد که از خانواد‌های کرد ایزدی (یزیدی) هستند، بعد از فرار از دست داعش به کوه‌های اطراف پناه برده‌اند، اما همچنان در محاصره هستند.

منابع خبری نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق گزارش داده‌اند که تعدادی از آنها به دلیل گرسنگی و تشنگی در کوه‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان ملل متحد دیروز یکشنبه ۳ اوت از آواره شدن ۲۰۰ هزار نفر در این منطقه خبر داده بود و گفته بود که بسیاری از بیجاشدگان پیروان آیین ایزدی هستند.

سازمان ملل متحد نسبت به وقوع یک "تراژدی انسانی" در این منطقه هشدار داده و گفته است که آوارگان نیاز فوری به مواد اولیه مانند آب و غذا و دارو دارند.

'کشتار ایزدیان'

منابع خبری نزدیک به کردها از ادامه درگیری در اطراف شهر شنگال بعد از عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ کرد از این منطقه خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، نیروهای کرد سوریه که با عنوان "واحدهای حفاظت خلق" شناخته می‌شوند، برای کمک به ایزدیان از مرز سوریه وارد عمل شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption داعش، ایزیدیان را به شیطان‌پرستی متهم می‌کند

در همین حال خبرگزاری ملی عراق از "کشتار ۷۰ پیرو آیین ایزدی" توسط نیروهای داعش خبر داده است. بنا بر این گزارش که بی‌بی‌سی به صورت مستقل قادر به تایید آن نیست، این افراد از اسلام آوردن سرباز زده بودند.

منابع خبری کرد هم در گزارش‌های جداگانه از "کشتار خانواده های ایزدیان" توسط داعش خبر داده اند.

در این گزارش ها به نقل از شاهدان آمده است که نیروهای داعش دست کم دو نیایشگاه ایزدیان در شنگال را ویران کرده‌اند و با یورش به بانک‌ها و ساختمان‌های دولتی دست به غارت اموال زده‌اند.

'مجازات مرگ'

نیروهای "دولت اسلامی" یا داعش روز یکشنبه و بعد از چند روز درگیری با نیروهای پیشمرگ کرد در شمال غرب عراق، توانستند کنترل چند روستا و شهر کوچک، یک چاه نفتی و سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق را به دست بگیرند.

سخنگوی جامعه ایزدیان به آسوشیتدپرس گفته است که گروه های اسلامگرا به پیروان آیین ایزدی هشدار داده‌اند که اسلام بیاورند، مالیات بدهند یا این منطقه را ترک کنند، در غیر این صورت مجازات مرگ در انتظار آنها خواهد بود.

داعش، پیروان آیین ایزدی را به شیطان‌پرستی متهم می‌کند و پیروان آن را "کافر" می‌داند.

در باور ایزیدیان، شیطان دشمن اصلی بشریت نیست، بلکه مقرب‌ترین فرشته خداوند و نخستین آفریده اوست و ملک طاووس نام دارد؛ فرشته ای که به اعتقاد آنها خداوند تنها به این دلیل به او فرمان داد به آدم سجده کند که او را بسنجد و هنگامی که او از سجده کردن سر باز زد، بر تقربش به درگاه الهی افزوده شد و خداوند اداره جهان را به او سپرد.

"دولت اسلامی" پیش تر از مسیحیان موصل هم خواسته بود که یا مسلمان شوند، یا جزیه (مالیات) بدهند و یا شهر را ترک کنند.

مطالب مرتبط