آمریکا میزبان اجلاس بی‌سابقه برای آفریقا

حق نشر عکس non
Image caption باراک اوباما طرح رهبران جوان آفریقا را پایه‌گذاری کرد

رهبران کشورهای آفریقایی برای شرکت در بزرگترین اجلاس سران آفریقا، در آمریکا گرد هم آمده‌اند.

سران نزدیک به پنجاه کشور آفریقایی در این اجلاس سه روزه که از امروز در آمریکا آغاز به کار می‌کند حضور خواهند داشت.

روسای جمهوری سودان و زیمباوه در میان معدود رهبرانی هستند که به این اجلاس دعوت نشده‌اند. رهبران کشورهای لیبریا و سیرالئون هم به خاطر مبارزه با بحران ایبولا در کشورهایشان از حضور در این اجلاس بازمانده‌اند.

قرار است آمریکا قرار‌دادهای اقتصادی با کشورهای آفریقایی به ارزش حدود یک میلیارد دلار را اعلام کند و کمک‌هایش را به برنامه های ترویج صلح و برنامه‌های امدادی در آفریقا افزایش دهد.

موضوع افزایش خشونت از سوی گروههای افراطی اسلام‌گرا از محورهای اصلی مورد بحث در اجلاس آفریقا خواهد بود که رئیس‌جمهوری آمریکا آن را میزبانی می‌کند.

باراک اوباما گفته است که این اجلاس اولین مورد در نوع خود خواهد بود و زمینه‌ای برای صحبت در مورد مشکلات امنیتی آفریقا ایجاد می‌کند.

او گفت که هدف اصلی این اجلاس همکاری بیشتر با آن دسته از کشورهای آفریقایی است که نیروهای امنیتی قدرتمند خود را دارند و در دراز مدت به صرفه‌جویی در بودجه دفاعی آمریکا و امنیت شهروندانش کمک خواهند کرد.

در شرایطی که بوکو‌حرام امنیت نیجریه و کامرون را به خطر انداخته و گروه الشباب، در سومالی و بخشهایی از اوگانادا و کنیا نا آرامی ایجاد کرده، آمریکا در مورد مداخله نظامی مستقیم در آفریقا محتاط است.

بعضی از منتقدان می‌گویند در شرایطی که چین نفوذ عمده‌ای در قاره آفریقا پیدا کرده برگزاری چنین اجلاسی در آمریکا حالا کمی دیر است.

مطالب مرتبط