مخالفت مقامات ازبکستان با بنیاد راغون

راغون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بار دیگر مقامات ازبکستان مخالفت خود را به طرح بنیاد نیروگاه راغون ابراز داشته‌اند

مقامات دولت ازبکستان گفته‌اند که این کشور به هیچ‌وجه از طرح بنیاد نیروگاه برق آبی راغون پشتیبانی نخواهد کرد.

رستم عظیم‌اف، معاون اول نخست‌وزیر ازبکستان، نتیجه‌گیری کارشناسان بین‌المللی تحت‌نظر بانک جهانی را در مورد طرح بنیاد نیروگاه راغون “غیر قابل قبول” خوانده است.

آقای عظیم‌اف این سخنان را در نشست اخیر نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی در شهر آلماتی قزاقستان که به منظور بررسی این طرح برگزار شده است، اظهار کرد.

این درحالیست که طبق گزارش کارشناسان بین‌المللی، طرح نیروگاه راغون برای محیط زیست منطقه آسیای مرکزی خطری ایجاد نخواهد کرد.

اما به اعتقاد رستم عظیم‌اف، در گزارش کارشناسان بین‌المللی چند مسئله مهم، نظیر خطر اثر حوادث طبیعی به نیروگاه، تهدید به محیط زیست منطقه و امکان تنظیم و کنترل جریان آب از سوی کشور بالاآب در نظر گرفته نشده است.

از این لحاظ، معاون اول نخست‌وزیر ازبکستان این نتیجه‌گیری کارشناسان بین‌المللی در مورد طرح بنیاد نیروگاه راغون را “غیر حرفه‌ای” ارزیابی کرده و خواستار بررسی بیشتر در این زمینه شده است.

نشست اخیر بررسی طرح راغون در ۱۸ ژوئیه سال جاری انجام شده، اما متن سخنرانی آقای عظیم‌اف روز ۱ اوت در تارنمای رسمی دولت ازبکستان منتشر شده است.

دو هفته‌ قبل، جمال‌الدین نورعلی‌اف، معاون اول وزیر مالیه تاجیکستان، در یک نشست خبری گفت که در مشورت پنجم بانک جهانی درباره راغون در شهر آلماتی شرکت داشته، و با در نظرداشت نظر و پیشنهادات کشورهای آسیای مرکزی، گزارش کارشناسان بین‌المللی درخصوص این طرح تکمیل شده و در ماه سپتامبر سال جاری منتشر خواهد شد.

آقای نورعلی‌اف گفت که آن زمان در مورد ادامه‌ بنیاد نیروگاه راغون تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

در تابستان سال ۲۰۱۲ براساس درخواست بانک جهانی همه گونه کارهای ساختمانی در نیروگاه راغون تا زمان انجام بازرسیها متوقف شده و فعالیت حدود ۵ هزار کارگر تعطیل شد.

خیر‌الله سفراو، مدیرکل نیروگاه راغون آن زمان به بی‌بی‌سی گفت که در عمل فقط ۳ هزار نفر که به کارهای ساختمان نیروگاه مشغول بودند که از کار برکنار نشده و تا زمان پایان بازرسی بانک جهانی در ساختمانهای دیگر، نظیر تونل شهرستان و استقلال و بنیاد راههای ارتباطی به فعالیت گمارده شدند.

مقامات می گویند که در پی ازسرگیری کارهای ساختمانی در نیروگاه راغون این افراد به محل پیشین کار خود بازگردند.

بنا به اطلاع وزارت مالیه تاجیکستان، در بودجه سال جاری برای کارهای ساختمانی در نیروگاه راغون یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون سامانی پیش‌بینی شده و تا حال از این مبلغ ۳۹۷ میلیون یا ۲۷ درصد مصرف شده است.

بنیاد نیروگاه برق آبی راغون، واقع در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با سد ۳۳۵ متری در اوایل دهه ۱۹۸۰ شروع شده، اما در پی فروپاشی اتحاد شوروی و آغاز جنگ داخلی در تاجیکستان کارهای ساختمانی در پروژه قطع شد.

در سال ۲۰۰۴ میان تاجیکستان و روسیه در باره بنیاد این نیروگاه توافق امضا شده، ولی به دلیل اختلاف نظرهای طرفین روسیه از بنیاد نیروگاه راغون خودداری کرد.

در اوایل سال ۲۰۱۰ دولت تاجیکستان روند فروش سهمیه‌های نیروگاه راغون را راه‌اندازی کرده و اعلام داشتکه در صدد است تا با نیروی خودی این پروژه را احداث کند.

بنا به اطلاع وزارت مالیه تاجیکستان، از جمله بیش از ۱۸۰ میلیون دلاری که به حساب فروش سهمیه‌ها به دست آمده بود، بخشی در کارهای برقرارسازی نیروگاه مصرف شده و بخش دیگر در بانکهای تجارتی تاجیکستان نگهداری می‌شود.

مطالب مرتبط