شرکت رهبران جهان در مراسم صدمین سالگرد ورود بریتانیا به جنگ جهانی اول

حق نشر عکس Getty

رهبران جهان و اعضای خانواده های سلطنتی روز دوشنبه در چند مراسم در بریتانیا و بلژیک به مناسبت صدمین سالگرد ورود بریتانیا به جنگ جهانی اول شرکت کرده اند.

دوک و دوشس کامبریج، شاهزاده هری و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در مراسمی هنگام غروب در گورستان نظامی سن سیمفورین در نزدیکی شهر مونس بلژیک شرکت کردند.

مراسم این روز با تجمعی در وستمینسر ابی در بریتانیا که با روشن کردن شمع همراه است و همچنین مراسم «چراغ ها خاموش» در سراسر بریتانیا پایان می یابد.

از مردم خواسته شد در صورت تمایل در ساعت یازده شب به وقت بریتانیا چراغ ها را خاموش کنند که همزمان بود با اعلان جنگ بریتانیا علیه آلمان در سال ۱۹۱۴.

سخنان سر ادوارد گری وزیر خارجه وقت بریتانیا در شب پیش از شروع جنگ الهام بخش مراسم «چراغ ها خاموش» است که گفته بود: «چراغ ها در سراسر اروپا یکی یکی درحال خاموشی است و ما در عمر خود دیگر شاهد روشنایی آنها نخواهیم بود.»

حدود ۱۷ میلیون سرباز و غیرنظامی در فاصله سال های ۱۹۱۴ و ۱۹۱۸ کشته شدند.

مراسم این روز در شهر لیژ شروع شد جایی که سران ۵۰ کشور در رویدادی مصادف با صدمین سالگرد حمله به بلژیک شرکت کردند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه گفت که بلژیک اولین نبردگاه جنگ جهانی اول بوده و در لیژ دست به «مقاومتی سخت» زده است.

شاهزاده ویلیام در جمع رهبران اروپایی گفت: «ما در یک قرن گذشته بیش از یک بار دشمن بوده ایم و امروز دوست و متحد یکدیگریم. به همه کسانی که جانشان را از دست دادند تا ما آزاد باشیم ادای احترام می کنیم. آنها را از یاد نخواهیم برد.»

پیشتر مراسمی در کلیسای جامع گلاسگو با حضور شاهزاده چارلز، آقای کامرون و ۱۴۰۰ نفر دیگر از جمله چهره های کشورهای مشترک المنافع برگزار شد.

شاهزاد هری هم در فولکستون در کنت از یک قوس یابود پرده برداشت جایی که میلیون ها سرباز برای شروع سفر به فرانسه در جنگ به سوی بندرگاه رفتند.

اولین نبرد عمده میان بریتانیا و آلمان در شهر مونس بلژیک روی داد.

آقای کامرون در نطقی در مراسم سن سیمفورین گفت: «هرجنگی بی رحمانه است اما این جنگ شباهتی به جنگ های دیگر نداشت - ویرانی غیرقابل وصف، تلفات غیرقابل تحمل و شهامت تقریبا باورنکردنی از خصوصیات این جنگ بود.»

او افزود: «یک صد سال بعد، حق است که اینجا و در اطراف جهان دور هم جمع شویم تا آن حادثه را به یاد آوریم.»

گورستان سن سیمفورین به خصوص از این نظر حائز اهمیت است که شماری مساوی سرباز آلمانی و بریتانیایی در آن دفن هستند.

روز یکشنبه روسای جمهوری فرانسه و آلمان در مراسم صدمین سالگرد اعلان جنگ آلمان علیه فرانسه در روز سوم اوت ۱۹۱۴ شرکت کرده بودند.

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس PA
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس PA

مطالب مرتبط