چرا جرمی بوئن از غزه گزارش نمی‌دهد؟

غیبت جرمی بوئن، سردبیر خاورمیانه‌ بی بی سی از بولتن‌های اخیر خبری این شبکه باعث بروز تئوری توطئه‌ای شده که در سایت اجتماعی توییتر نیز بازتاب یافته است.

در پایان ماه ژوئیه، جرمی بوئن در مطلبی برای سایت خبری تحلیلی نیو استیتسمن، در باره بحران جاری در منطقه نوشت.

در این مقاله، جرمی بوئن نوشت که او "هیچ سند و مدرکی" دال بر این که نیروهای حماس از فلسطینیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده باشند، ندیده است.

چند روز پس از انتشار این مطلب و انعکاس آن در شبکه‌های اجتماعی، جرمی بوئن از تلویزیون بی بی سی ناپدید شد و از یکی دو روز پیش شایع شد که بی بی سی در واکنش به شکایت و انتقاد اسرائیل، جرمی بوئن را از منطقه خارج کرده است.

در تصویری که در توییتر بارها منتشر شد، عکسی از جرمی بوئن همراه با لوگوی بی بی سی دیده می‌شود که روی آن نوشته شده: "اسرائیل به بی بی سی شکایت کرد و گفت که آن مطلب طرفدار حماس بوده و بی بی سی بلافاصله او را از غزه خارج کرد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این تصویر با متنی نادرست در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

مشخص نیست که این تصویر را چه کسی برای بار اول درست کرده اما به نام این خبرنگار در مدت ۱۲ ساعت بیش از سه هزار بار در توییتر اشاره شد. بسیاری این عکس و خبر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.

البته افرادی واکنش نشان دادند و از کاربران توییتر خواستند تا از پخش این خبر که آن را نادرست می‌دانستند، خودداری کنند. یک نفر در توییتر نوشت: "از بازتوییت کردن این که بی بی سی، جرمی بوئن را از غزه خارج کرده خودداری کنید، این که کسی این خبر را در قالب یک تصویر جِی‌پِگ منتشر کرده، باعث تایید آن نمی‌شود."

چند نفری هم اظهارنظر خود جرمی بوئن را که روز جمعه پیش منتشر شده بود، دیدند. وقتی از او سئوال شده بود که چرا دیگر توییت نمی‌کند، او جواب داده بود: "برای این که در تعطیلات هستم."

جاناتان مونرو، از مدیران بخش خبر بی بی سی هم توییت کرد" این که جرمی بوئن، غزه را به دلیل فشار اسرائیل ترک کرد، حرف چرندی است. پس از سوریه، عراق، اسرائیل و غزه، او به تعطیلات رفته است."

بی بی سی همچنین در تائید حرف‌های مونرو، بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد.

مطالب مرتبط