اقدامات سوئیس برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها توسط روسیه

جدائی‌طلب روس حق نشر عکس AFP
Image caption دولت‌های اروپایی و آمریکا بخاطر حمایت روسیه از جدائی‌طلبان اوکراین یک رشته تحریم‌ علیه آن کشور وضع کردند

دولت سوئیس در حال تهیه یک فهرست از دهها نفر از افراد صاحب نفوذ روس و همچنین جدائی‌طلبان طرفدار روسیه است تا آنها نتوانند تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را دور زده و در سوئیس دست به کسب و کار بزنند.

این تحریم‌ها شامل کسانی خواهد بود که در لیست تحریم‎های اتحادیه اروپا از داد و ستد جدید با سوئیس منع شده‎اند؛ اما ثروت این افراد مسدود نمی‌شود و سوئیس می‌گوید قصد وضع تحریم‌های مخصوص به خود را ندارد.

تحریم‌های سوئیس شامل ۸۷ شخصیت و ۲۰ سازمان روسی است که بیشتر آنها از نظر اروپا مستقیما با درگیری های اوکراین در ارتباطند.

کشورهای غربی و آمریکا می‌گویند روسیه از جدائی‌طلبان اوکراین حمایت می‌کند و از زمان درگیری‌ها در شرق اوکراین یک رشته تحریم‌های اقتصادی و سیاسی را علیه روسیه و برخی شخصیت‌های متنفذ آن کشور به اجرا گذاشته‌اند.

چند روز پیش آمریکا و اتحادیه اروپا بطور هماهنگ تحریم‌های جدیدی علیه مسکو وضع کردند. محدودیت‌های تازه آمریکا شامل ممنوعیت شهروندان یا افراد ساکن آمریکا از معاملات با سه بانک روسی و شرکت کشتی‌سازی یونایتد می‌شوند.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا متوجه بخش‌های انرژی، دفاعی و مالی است.

در آغاز بریتانیا، فرانسه و تعدادی از کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا خواستار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه بودند، ولی آلمان به دلیل روابط گسترده تجاری رویکرد ملایم‌تری داشت.

با سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین که غرب جدایی‌طلبان اوکراین را به انجام آن متهم می‌کند، اروپایی‌ها مواضع شدیدتری علیه روسیه اتخاذ کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته بود که اقدامات هماهنگ آمریکا و اتحادیه اروپا "حتی بخش بزرگتری از اقتصاد روسیه را خواهد خورد."

مطالب مرتبط