اسرائیل واحدهای زمینی خود را از غزه خارج کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption برقراری آتش‌بس فرصتی برای بازگشت غزه به شرایط عادی است

اسرائیل پس از آغاز یک آتش‌بس سه روزه در غزه، اعلام کرد که سربازان خود را از این منطقه خارج و در اطراف غزه در "موضع دفاعی" مستقر کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید که به هدفش که نابود کردن تونل‌های نفوذی فلسطینیان به خاک اسرائیل بوده، رسیده است.

مقامات غزه می گویند که در جریان جنگ چهار هفته ای اخیر، ۱۸۰۰ فلسطینی کشته شده اند که اکثرا غیر نظامی بودند.

۶۷ اسرائیلی هم در اثر حملات فلسطینی ها در این چهار هفته کشته شدند که اکثرا نظامی بودند.

آتش بس ۷۲ ساعته امروز سه شنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد) با میانجیگری مصر از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۵ صبح به وقت گرینویچ) برقرار شد.

توافق بر سر این آتش بس در مذاکره میانجیگران مصری با نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان به دست آمده و مقامات مصر ابراز امیدواری کرده‌اند که با توقف موقت جنگ، زمینه برای مذاکرات بیشتر جهت برقراری آتش‌بس دایم فراهم شود.

لحظاتی قبل از آغاز آتش‌بس، تعدادی موشک از غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد و صدای آژیر خطر در شهرهای تل آویو و بیت المقدس به صدا درآمد.

پیشتر، دولت اسرائیل اعلام کرده بود که "بدون قید و شرط" با پیشنهاد مصر برای برقراری آتش‌بس ۷۲ ساعته موافقت کرده است و گروه حماس نیز قول داد که این آتش‌بس را رعایت کند.

اسرائیل گفته است که هیاتی را نیز جهت مذاکراه به منظور دستیابی به توافق‌آتش‌بس دایم روانه مصر خواهد کرد. مذاکرات قاهره با حضور نمایندگان اسرائیل و همچنین تشکیلات خودگردان فلسطینی و حماس صورت گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل واحدهای زمینی خود را از غزه خارج می‌کند

با اعلام توافق آتش‌بس، دبیرکل سازمان ملل از دو طرف خواست تا "هر چه زودتر مذاکراتی را در قاهره به منظور برقراری آتش بس دایم و حل و فصل مسایل مورد اختلاف" آغاز کنند و از "مشارکت فعالانه هیات فلسطینی به رهبری محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان" در مذاکرات قاهره قدردانی کرد.

وی گفت سازمان ملل از هر مذاکره‌ای برای برقراری صلح حمایت می‌کند. دبیرکل سازمان ملل پیشتر حمله اسرائیل به یک مدرسه محل اسکان آوارگان جنگی در غزه را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.

صبح سه‌شنبه، رادیو ارتش اسرائیل جدیدترین اطلاعیه نظامی مربوط به جنگ غزه را پخش کرد که در آن آمده است که واحدهای زمینی ارتش دست کم سی و دو تونل مرزی و دهها حفره دسترسی به تونل را در مرز با غزه منهدم کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش اسرائیل گفته عملیات انهدام تونل های مرزی با موفقیت انجام شده است

منابع اسرائیلی گفته‌اند که ارتش این کشور ماموریت نیروی زمینی در عملیات انهدام تونل ها را انجام شده تلقی می‌کند و با آغاز آتش‌بس، واحدهای زمینی از نوار غزه خارج و در نزدیک مرز مستقر می‌شوند.

این دومین آتش‌بس سه روزه است که در کمتر از یک هفته در جنگ غزه اعلام می‌شود. روز جمعه، یک آتش‌بس سه روزه که به ابتکار وزیر خارجه آمریکا و سازمان ملل به اجرا گذاشته شده بود چند ساعت پس از آغاز، شکسته شد در حالیکه هر دو طرف درگیری دیگری را مسئول شکست آن معرفی می‌کردند.

شکست‌آتش بس جمعه به از سرگیری عملیات نظامی و تلفات بیشتر فلسطینیان، از جمله چند کودک منجر شد.

جنگ غزه از روز ۸ ژوئیه با حملات سنگین هوایی اسرائیل به نوار غزه آغاز شد و از روز ۱۷ ژوئیه، واحدهای نیروی زمینی اسرائیل با هدف اعلام شده انهدام تونل‌های مرزی وارد نوار غزه شدند. در مقابل، نیروهای فلسطینی مستقر در غزه به پرتاب موشک به سوی اسرائیل مبادرت کردند. در طول جنگ اخیر، اکثر موشک‌های فلسطینی توسط دفاع ضدموشکی اسرائیل خنثی شده است.

به گفته منابع فلسطینی، در طول این جنگ بیش از یکهزار و هشتصد نفر، که اکثر آنان غیرنظامی بوده‌اند، کشته و چند هزار تن دیگر زخمی شده‌‌اند. اسرائیل نیز کشته شدن شصت و هفت تن، از جمله سه غیرنظامی را تایید کرده است.

مطالب مرتبط