بارونس وارثی در اعتراض به سیاست‌های بریتانیا در غزه کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption بارونس سعیده وارثی یکی از پنج دختر یک خانواده مهاجر پاکستانی است

بارونس سعیده وارثی، یکی از معاونان وزارت خارجه بریتانیا در اعتراض به سیاست‌های دولت در ارتباط با بحران غزه از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

خانم وارثی، که زمانی از متحدان نزدیک دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا بود، با اعلام این خبر در توییتر خود نوشت که "با نهایت تاسف" این تصمیم خود را به اطلاع آقای کامرون رسانده است.

او در نامه استعفای خود سیاست‌های دولت بریتانیا در قبال غزه را "از نظر اخلاقی غیر قابل دفاع" خوانده و گفته این سیاست‌ها در راستای منافع ملی بریتانیا نیست و تاثیری بلندمدت بر وجهه این کشور در داخل و خارج خواهد داشت.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا در واکنش به استعفای خانم وارثی گفت که اختلاف نظر بر سر بحران غزه در دولت بریتانیا مسئله‌ای پنهان نیست و افزود خانم وارثی درباره این موضوع "دیدگاهی قاطع" داشت.

بارونس وارثی اولین زن مسلمانی است در کابینه حضور داشته است.

خانم وارثی عضو مجلس اعیان بریتانیاست که پیش از این رئیس اداری حزب محافظه‌کار هم بوده است.

او که یکی از پنج دختر یک خانواده مهاجر پاکستانی است، پیش از ورود به سیاست، وکیل بوده است.

انتقاد از کامرون

خانم وارثی در توییتر خود خواهان اقدام موثرتر جامعه بین‌الملل برای پایان دادن به بحران غزه شده است.

او حدود دو هفته پیش در توییترش نوشت: "کشتار غیرنظامیان بی‌گناه باید متوقف شود. آتش بس باید فورا برقرار شود. رهبران دو طرف باید به رنج مردم پایان دهند."

سه روز بعد او در توییت دیگری نوشت: "ممکن است توجیه کشتار کودکان را متوقف کنید؟ سیاست‌های ما هر چه باشد نمی‌تواند توجیه‌کننده باشد، تنها تاسف آور است."

برخی نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا که معتقدند اقدامات اسرائیل نامتناسب بوده از موضع دیوید کامرون، رهبر حزب و نخست‌وزیر در قبال بحران غزه انتقاد کرده‌اند و از او خواسته‌اند موضع محکم تری در مقابل اسرائیل در پیش بگیرد.

حملات اسرائیل به غزه تا کنون بیش از ۱۸۰۰ کشته به جا گذاشته که بیشتر آنها غیر نظامی بوده‌اند. در طرف مقابل ۶۷ نفر کشته شده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آنها نظامی بودند.

امروز سه‌شنبه حماس و اسرائیل با آتش‌بسی سه روزه موافقت کردند و ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای زمینی خود را از نوار غزه خارج کرده است.

مطالب مرتبط