'نبردهای سنگین' در شهر اطراف شهر دونتسک اوکراین

تانک های دولت اوکراین حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اوکراین درحال تنگ کردن حلقه محاصره بوده است

مقام های محلی می گویند که نبردهای سنگینی در یکی از نواحی حومه دونتسک، مقر شورشیان، در شرق اوکراین شعله کرده است.

یک عضو شورای شهر دونتسک تایید کرد که حداقل دو غیرنظامی در نبردها میان نیروهای دولتی و شورشیان جدایی طلب هوادار روسیه کشته شده اند.

گزارش ها حاکیست که صدای یک انفجار قوی و تیراندازی در شهر شنیده شده است.

نیروهای دولتی اوکراین در هفته های اخیر پیشرفت های تدریجی داشته اند و موفق به محاصره دونتسک و همچنین لوهانسک دیگر پایگاه شورشیان شده اند.

قطع برق

به گزارش خبرگزاری یونیان اوکراین جریان برق در بخش هایی از ناحیه پتروفکسی در حومه دونتسک که نبرد در آن جریان دارد قطع شده.

بنابه این گزارش صدای تیراندازی و سلاح های سنگین را می توان در بخش های دیگر شهر هم شنید.

شرق اوکراین از زمان اعلام استقلال شورشیان از کیف در ماه آوریل ناآرام بوده است.

تصور می شود که در نبردهای دولت مرکزی با شورشیان در دونتسک و لوهانسک حداقل ۱۵۰۰ نفر شامل نظامیان و غیرنظامیان کشته و هزاران نفر دیگر هم مجروح شده باشند.

شورشیان در نبردهای اخیر به پایگاه مرکزی خود در دو شهر عقب رانده شده اند هرچند به مقاومت در بخش های کوچک دیگر ادامه می دهند.

همزمان به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس روسیه در روز سه شنبه خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت انساندوستانه در اوکراین شده است.

این پس از آن است که سازمان ملل اعلام کرد شمار افرادی که از جنگ در شرق اوکراین به سایر نقاط کشور می گریزند ظرف دو ماه اخیر از ۲۶۰۰ نفر به ۱۰۲ هزار و ۶۰۰ نفر افزایش یافته.

در این مدت نبردها میان دو طرف شدت زیادی یافته است.

'تحریک آمیز'

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری های محلی،‌ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه همچنین به دولت دستور داده است تدابیر تلافی جویانه ای را علیه تازه ترین دور تحریم های غرب آماده کنند.

اما او گفت که این تدابیر باید به دقت زیاد طراحی شود تا به مصرف کنندگان روس آسیب نزند.

روسیه که در ماه مارس ناحیه کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرد به مسلح کردن شورشیان اوکراین متهم شده و هدف تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است. روسیه این اتهامات را رد می کند.

در نشانه ای از تشدید تنش ها، آندری لیسنکو سخنگوی وزارت دفاع اوکراین روز سه شنبه طرح های روسیه برای انجام مانورهای نظامی در جنوب روسیه را محکوم کرد و آن را «تحریک آمیز» خواند.

او گفت که روسیه حدود ۴۵ هزار سرباز را در طول مرز مشترک با اوکراین مستقر کرده است.

در همین حال از سرنوشت بیش از ۳۰۰ سرباز اوکراینی که پس از جدا افتادن از یگان خود در داخل روسیه پناه گرفتند خبری در دست نیست.

این سربازان و مرزبانانی که روز دوشنبه وارد روسیه شدند در چادرهایی که سازمان خدمات مرزی روسیه ارائه کرد اسکان داده شدند تا مذاکرات در مورد سرنوشت آنها به نتیجه برسد.

روسیه می گوید که ۴۳۸ خدمه نظامی اوکراین در نزدیکی شهر گوکووو در منطقه روستوف روسیه پناه جستند اما دولت اوکراین شمار آنها را ۳۱۱ عنوان می کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی اوکراین برای بازپس گیری دونتسک و لوهانسک می کوشند
حق نشر عکس AFP
Image caption غیرنظامیان در چند روز اخیر بیشترین خسارات نبردها را تحمل کرده اند
حق نشر عکس EPA
Image caption منطقه دونتسک در روزهای اخیر زیر گلوله باران شدید بوده است
حق نشر عکس na
Image caption نیروهای روسیه به کمک به راکت اندازی به شورشیان متهم شده اند، اتهامی که روسیه رد می کند
حق نشر عکس na
Image caption بخش اعظم نبردهای در مرز شرق اوکراین در کنار روسیه اتفاق افتاده است

مطالب مرتبط