نگرانی از محدود کردن آزادی‌ها در کویت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دستور بازداشت مسلم البراک، موجب به راه افتادن تظاهراتی شد که چندین روز طول کشید

تصمیم دولت کویت مبنی بر سلب تابعیت صاحب یک کانال تلویزیونی و یک روزنامه طرفدار مخالفان و نیز یک نماینده سابق مجلس و سه نفر از اعضای خانواده او موجب نگرانی در باره چشم انداز سیاسی این کشور شده است.

در گذشته، صحنه سیاسی فعال و شنیده شدن صدای مخالفان، کویت را از سایر همسایگان عربش در خلیج فارس متمایز می کرد. ولی در سال های اخیر ناآرامی های مکرر و مبارزه قدرت در خانواده سلطنتی، موجب ناخرسندی فزاینده کویتی ها و درخواست برای اصلاحات شده است.

'تهدیدی برای کشور'

در بیانیه دولت کویت آمده است که تصمیم سلب تابعیت احمد جبرالشمری، صاحب کانال ماهواره ای الیوم و روزنامه العالم الیوم، که قبلا تابعیت کویت به او اعطا شده بود، بر اساس یک ماده قانون تابعیت در باره کسانی است که خطری برای کشور محسوب می شوند.

دولت کویت همچنین سلب تابعیت عبدالله البرغش، نماینده سابق مجلس کویت و سه نفر از اعضای خانواده اش را به این دلیل دانسته که اعطای تابعیت کویت به آنان به استناد اطلاعات نادرست بوده است.

وزارت اطلاعات کویت می گوید لغو مجوز فعالیت کانال تلویزیونی آقای الشمری و روزنامه او نیز به دلیل منتفی شدن شرایط و مواردی بوده که دادن مجوز بر اساس آن بوده است.

در اوایل سال جاری میلادی در پی دستور دادستان کل کویت مبنی بر منع انتشار هر گونه خبری در باره ویدیویی که گفته می شد موضوع آن توطئه سرنگون کردن امیر کویت است، انتشار روزنامه العالم الیوم، دو بار به دلیل نقض این دستور به حال تعلیق درآمد.

در ماه های اخیر فعالیت های مخالفان مجددا شروع شده بود. در حالی که کسانی هستند که تردید دارند این فعالیت ها خطر بزرگ تری برای حکومت باشد، آنچه که روشن است این است که در دور اخیر ناآرامی ها، تنش های دراز مدت به اوج رسیده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسلم البراک ده روز در بازداشت بود

در اوایل ماه ژوئیه مسلم البراک، یک رهبر سرشناس مخالفان در ارتباط با پرونده ای که علیه او تشکیل شده بود، به مدت ۱۰ روز بازداشت شد. اتهام وی ظاهرا توهین به قوه قضائیه و افترا زدن به فیصل المرشد رئیس این قوه بود.

در ماه ژوئن گذشته، مسلم البراک در یک سخنرانی پرحرارت برای هزاران نفر که در میدان اراده در پایتخت کویت جمع شده بودند، رئیس قوه قضائیه و چند مقام ارشد سابق کویتی را متهم به فساد و اخذ رشوه به ارزش میلیاردها دلار کرده بود.

نخست وزیر کویت فرصت را از دست نداد و بلافاصله این اتهامات را تکذیب کرد و گفت مدارکی که آقای براک ارائه داده برای صدور دستور بازرسی کافی نیست.

ولی سخنرانی مسلم البراک، برای برانگیختن حمایت بسیاری از کویتی ها که معتقد به سوء استفاده گسترده نخبگان سیاسی کویت از وجوه عمومی بودند، کافی بود.

سرکوبی مخالفان

دستور بازداشت مسلم البراک، موجب به راه افتادن تظاهراتی شد که چندین روز طول کشید. در اوج این تظاهرات هزاران کویتی در خیابان ها به راه افتاده و خواستار آزادی آقای براک شدند.

در جریان سرکوبی تظاهرات، فعالان و معترضان تصاویری را در رسانه های اجتماعی قرار دادند که به گفته آنان نشان می داد نیروهای ویژه از گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده می کنند.

ولی وزارت کشور کویت با صدور بیانیه ای استفاده از گاز اشک آور وگلوله های لاستیکی را رد کرد و گفت قبلا هشدار داده بود با مرتکبین اقدامات غیرقانونی، به شدت برخورد خواهد کرد و برای متفرق کردن معترضان، تنها از نارنجک های بی حس کننده موقت، استفاده شده.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کویتی‌ها به فساد دولت معترضند و خواهان شفافیت بیشتر آن هستند

در گذشته، سایر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، از سلب تابعیت به عنوان مجازات فعالیت های سیاسی که تهدیدی برای امنیت کشور محسوب می شد، استفاده کرده بودند.

در سال ۲۰۱۲، امارات متحده عربی، تابعیت ۶ اسلامگرا را که خواهان اصلاحات شده بودند سلب کرد. ولی بسیاری تصمیم اخیر دولت کویت را بخشی از برنامه ای برای خاموش کردن مرتب مخالفان می دانند.

بندر الخیران، دبیرکل مجمع دموکراتیک کویت که اعضای آن را مخالفان تشکیل می دهند، می گوید تهدید به سلب تابعیت مانع ادامه فعالیت های این مجمع نخواهد شد. او به بی بی سی گفت: "ما ترسی نداریم برای این که مرتکب هیچ جنایتی نشده ایم. ما به درخواست احقاق حقمان و تقاضای اصلاحات ادامه خواهیم داد."

نواف الهندال، یک مدافع حقوق بشر، می گوید تصمیم اخیر بخشی از یک طرح دراز مدت دولت کویت برای اعمال محدودیت های بیشتر برای آزادی در کشور است.

وی به بی بی سی گفت: "این درست است که در گذشته کویتی ها در مقایسه با سایر کشورهای خلیج فارس آزادی بیشتری داشتند ولی در سال های اخیر دولت تدابیر شدیدتری علیه مخالفان و آزادی بیان اتخاذ کرده است."

نواف الهندال اضافه کرد در پی تظاهرات سال ۲۰۱۲ شمار آن دسته از کاربران توییتر که به دلیل منتشر کردن توییت هایی که اهانت به امیر کویت محسوب می شد، بازداشت شده اند به نحو قابل توجهی افرایش یافته. نواف الهندال این روند را نشانه تحمل ناپذیری فزاینده دولت کویت نسبت به بحث های حساس سیاسی می داند.

مطالب مرتبط