دومین روز آتش‌بس غزه؛ مذاکرات غیرمستقیم در قاهره

حق نشر عکس AFP
Image caption خرابی‌ها در محله شجاعیه، در شرق غزه، بسیار گسترده است

در دومین روز آتش‌بس سه روزه غزه هزاران نفر از فلسطینیانی که آواره شده‌اند به خانه‌های خود بازمی‌گردند، هرچند از خانه‌های بسیاری از آنان جز خرابه‌ای باقی نمانده است. گزارش‌ها حاکی از بازگشایی بازارها و فروشگاه‌ها در غزه است.

بان کی‌ مون، دبیر کل سازمان ملل، در مجمع عمومی این سازمان گفت باید به 'چرخه بی‌معنای خشونت' پایان داده شود. آقای بان همچنین حملات اسرائیل به تاسیسات سازمان ملل را به شدت محکوم کرد.

در عین حال دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در قاهره، پایتخت مصر، درگیر مذاکرات غیرمستقیم برای دستیابی به یک آتش‌بس بلندمدت هستند.

نمایندگان گروه‌های حماس، جهاد اسلامی و همچنین تشکیلات خودگردان در این مذاکرات شرکت دارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، عصر امروز (چهارشنبه) در نشستی خبری ضمن ابراز تاسف از شمار بالای تلفات غیرنظامی، مسئولیت کشته شدن آنها را به عهده حماس انداخت و از عملکرد نیروهای اسرائیلی دفاع کرد.

پیش از این جان کری وزیر خارجه آمریکا، از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست که از فرصت آتش‌بس غزه برای حرکت به سوی مذاکرات وسیع‌تر برای حل اختلافاتشان استفاده کنند.

آقای کری به بی‌بی‌سی گفت که وضع جاری می‌تواند به تمرکز بر لزوم مذاکره بر سر تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل منجر شود.

در یک ماه گذشته تلاش‌ها برای رسیدن به یک توافق آتش‌بس در جنگ غزه شکست خورد و آتش‌بس انسان‌دوستانه جاری طولانی‌ترین مدتی است که اسرائیل حملات خود به نوار غزه را متوقف کرده است. اسرائیل همچنین نیروهای زمینی خود را از غزه عقب کشیده است.

گروه‌های فلسطینی نیز از شلیک راکت به اسرائیل خودداری کرده‌اند. امروز آژیر خطر در اسرائیل به صدا در آمد اما رسانه‌های دولتی اعلام کردند این آژیر به اشتباه زده شد.

'جنایات جنگی'

در یک ماهی که از آغاز عملیات اسرائیل در نوار غزه می‌گذرد دست کم ۱۸۷۵ فلسطینی کشته شده‌اند که مطابق تخمین سازمان ملل ۸۵درصد آنان غیرنظامی هستند. صدها کودک و چندین روزنامه‌نگار در میان قربانیان هستند.

در مقابل ۶۴ سرباز و دو غیرنظامی اسرائیلی و یک کارگر تایلندی نیز در درگیری و یا در نتیجه حملات راکتی گروه‌های فلسطینی کشته شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرباز اسرائیلی با شال مذهبی روی تانک‌ها قدم می‌زند - عکس از خبرگزاری فرانسه

مقام‌های فلسطینی در پی آن هستند که در دیوان کیفری بین‌المللی اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کنند.

ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطینی‌ها، ابراز امیدواری کرده است که ارتقای جایگاه تشکیلات خودگردان در سازمان ملل به 'ناظر غیرعضو' به عضویت فلسطین در دیوان کیفری بین‌المللی و طرح دعوا علیه اسرائیل کمک کند.

هرچند برخی ناظران می‌گویند حماس ممکن است با عضویت در دیوان کیفری بین‌المللی مخالفت کند. حماس نیز به خاطر هدف قرار دادن غیرنظامیان اسرائیلی با انتقادهای زیادی مواجه شده است. علاوه بر این، این گروه متهم است که تجهیزات و افراد نظامی را در میان غیرنظامیان جای می‌دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بسیاری از اهالی غزه که به خانه‌هایشان بازگشته‌اند چیزی جز خرابه نیافته‌اند

پرونده نوجوانان ربوده‌شده

رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که یک فلسطینی اهل الخلیل به ظن دست داشتن در ربودن سه نوجوان اسرائیلی دستگیر شده است. گفته شده که او هنگام تلاش برای عبور از مرز و ورود به اردن بازداشت شده است.

مقام‌های عالی اسرائیلی از آغاز حماس را در این مساله مقصر می‌دانستند. حماس به تاکید این اتهام را رد کرد.

چندی پیش یکی از مقام‌های پلیس اسرائیل به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت قاتلان سه نوجوان اسرائیلی قطعا اعضای یک محفل هواداران حماس بوده که تحت رهبری مرکزی این گروه عمل نمی‌کرده است.

در پی ربوده شدن سه نوجوان طلبه یهودی، نیروهای اسرائیل در جستجوی آنها صدها فلسطینی را بازداشت کردند. چند فلسطینی نیز در جریان عملیات جستجوی اسرائیلی‌ها کشته شدند.

اجساد سه نوجوان اسرائیلی حدود دو هفته پس از گم شدنشان پیدا شد.

کمی بعد یک نوجوان فلسطینی نیز ربوده و جسد سوخته‌اش پیدا شد. گفته شد که چند یهودی افراطی در قتل او دست داشته‌اند.

این وقایع در نهایت به بالا گرفتن تنش، حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه و شلیک راکت به سوی اسرائیل از طرف گروه‌های فلسطینی منتهی شد و جنگ یکماه را در پی آورد.

حق نشر عکس AP
Image caption زنی فلسطینی در انتظار کمک غذایی سازمان ملل
حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای اسرائیلی در حاشیه دیوار حائل که بخشی از محدودیت‌های اعمال‌شده از طرف اسرائیل بر نوار غزه است

مطالب مرتبط