ایزدیان کردستان عراق 'در خطر قحطی هستند'

حق نشر عکس Getty
Image caption ساکنان آواره شهر شنگال. این عکس دو روز پیش ثبت شده است

یک مقام ارشد اقلیم کردستان عراق هشدار داده است که اگر برای نجات ۵۰ هزار نفر از اعضای اقلیت ایزدی (یزیدی) در شمال عراق اقدامی نشود، آنها دچار قحطی خواهند شد.

روز یکشنبه، سوم اوت و زمانی که نیروهای 'دولت اسلامی عراق' (گروهی که پیش از این با نام داعش شهرت یافت) در حال در اختیار گرفتن کنترل شهر شنگال (سنجار) در شمال عراق بود، کردهای ایزدی ساکن آن شهر با ذخیره کمی از آب و مواد غذایی به کوه‌های اطراف شهر گریختند.

جبار یاور، یکی از مقامات ارشد نیروهای پیشمرگ کردستان عراق گفته است که بسیاری از کسانی که از شنگال فرار کرده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

او جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

نیروهای دولت اسلامی روز یکشنبه، سوم اوت، به جز شهر شنگال، کنترل شهر زمار را هم در اختیار گرفتند و یک میدان نفتی منطقه را به همراه سد موصل تصرف کردند.

پیش از این، سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که گزارش‌های معتبری دریافت کرده است مبنی بر این که ۴۰ کودک از اقلیت کرد ایزدی بر اثر پیامدهای حمله نیروهای داعش جان خود را از دست داده‌اند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۲۵ هزار کودک به همراه خانواده‌هایشان در کوه‌های اطراف شنگال به سر می‌برند.

پیروان آیین ایزدی (یزیدی) باور دارند که شیطان دشمن اصلی بشریت نیست، بلکه مقرب‌ترین فرشته خداوند و نخستین آفریده اوست و خداوند تنها با این انگیزه به او فرمان داد به آدم سجده کند که او را بسنجد و وقتی او از سجده کردن سر باز زد، بر تقربش در درگاه الهی افزوده شد و خداوند اداره جهان را به وی سپرد.

اما بنا بر گزارش‌ها، داعش پیروان این آیین را شیطان‌پرست می‌داند و از آنها خواسته است تا اسلام بیاورند و جزیه بدهند یا منطقه را ترک کنند، در غیر این صورت کشته خواهند شد.

سازمان ملل متحد پیش از این، نسبت به وقوع "یک تراژدی انسانی" در این منطقه هشدار داده و گفته بود که آوارگان اقلیت ایزدی به آب، مواد غذایی و دارو نیاز فوری دارند.

مطالب مرتبط