شیوع ابولا:‌ اعلام وضعیت اضطراری در لیبریا

الن جانسون سیرلیف حق نشر عکس 1
Image caption خانم سیرلیف می گوید جهل و فقر به گسترش بیماری دامن می زند

الن جانسون سیرلیف رئیس جمهور لیبریا در ارتباط با بحران شیوع ابولا که این کشور با آن دست و پنجه نرم می کند در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

او در نطقی در تلویزیون سراسری گفت که ممکن است آزادی های مدنی در کشور برای مهار این بحران معلق شود.

شیوع ابولا تاکنون علاوه بر لیبریا به سه کشور گینه، سیرالئون و نیجره هم ضربه زده به طوری که جان بیش از ۹۳۰ نفر را گرفته است.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هم اکنون درحال ملاقات در ژنو سوئیس هستند تا درباره نحوه واکنش به این شیوع بحث کنند.

در این نشست دو روزه تصمیم گرفته خواهد شد که آیا باید یک وضعیت اضطراری در سطح جهان اعلام شود یا نه.

تدابیر فوق العاده

ابولا یک نوع تب ویروسی همراه با خونریزی است که یکی از مرگبارترین بیماری های شناخته شده به حساب می آید و آمار تلفات مبتلایان آن می تواند به ۹۰ درصد برسد. بیماری از طریق تماس با مایعات بدن بیمار منتقل می شود.

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که تاکنون ۹۳۲ نفر در اثر این بیماری در آفریقای غربی درگذشته اند و بیشتر قربانیان - ۲۸۲ نفر - در لیبریا گزارش شده.

خانم سیرلیف با اعلام وضعیت اضطراری برای ۹۰ روز گفت که دولت و مردم لیبریا باید «تدابیر فوق العاده ای را برای بقای کشور و برای حفاظت از جان مردم اتخاذ کنند.»

او گفت که «جهل و فقر و همچنین عادات ریشه دار مذهبی و فرهنگی همچنان به گسترش بیماری دامن می زند.»

حق نشر عکس lib
Image caption ابولا از گینه شروع شد و در لیبریا و سیرالئون هم گسترش یافته

ناظران می گویند که بحران ابولا در لیبریا بدتر شده چون خیلی از مردم بستگان بیمار را در خانه هایشان نگهداری می کنند و برای قرنطینه به مراکز بهداشتی نمی فرستند.

در میان نگرانی ها بین المللی نسبت به گسترش ویروس، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت که «اگر از پروتکل های مناسب استفاده می شود می توان این بیماری را کنترل و به خوبی مهار کرد.»

او گفت:‌ «کشورهایی که دستخوش هستند خود پیش از همه اذعان می کنند که اتفاقی که افتاده این است که نظام های بهداشت عمومی زیر فشار بی اثر شده. آنها نتوانستند موارد بیماری را شناسایی و به سرعت جدا کنند.»

«در نتیجه با سرعت بیشتری از آنچه قبلا برای این بیماری معمول بوده پراکنده شده است.»

باراک اوباما گفت که آمریکا برای تامین منابع لازم برای مهار اپیدمی با اروپا و سازمان بهداشت جهانی همکاری می کند.

در سایر تحولات:

  • مقام های عربستان سعودی می گویند که مردی که پس از بازدید از سیرالئون علائمی شبیه به ابولا در او ظاهر شده بود در بیمارستانی در جده درگذشته است. اگر تایید شود این اولین مورد مرگ در اثر ابولا در خارج از آفریقاست
  • دو امدادگر پزشکی اهل آمریکا که در لیبریا ابولا گرفتند ظاهرا پس از بازگشت به آمریکا و مصرف داروهایی که تاکنون رسما توسط سازمان های دولتی تایید نشده درحال بهبود هستند.
  • نگرانی در مورد شمار موارد تازه بیماری در نیجریه پرجمعیت ترین کشور آفریقا درحال افزایش است. روز چهارشنبه پرستاری که به بیماران مبتلا به ابولا رسیدگی می کرد خود در اثر بیماری در گذشت.
  • وزیر بهداشت نیجریه شیوع ابولا را یک وضعیت اضطراری در سطح ملی توصیف کرده و افزوده که «همه جهانیان در خطر هستند».
حق نشر عکس BBC World Service

همزمان سازمان بهداشت جهانی در حرکتی غیرمنتظره اعلام کرد که هفته آینده اجلاسی اضطراری برگزار خواهد کرد تا متخصصان با بحث و بررسی برای استفاده از داروهای آزمایشی جهت درمان این بیماری لاعلاج به تصمیمی برسند.

بعضی از متخصصان ممتاز بیماری های عفونی خواستار استفاده گسترده تر از معالجات آزمایشی موجود - از نوعی که برای دو آمریکایی به کار گرفته شد- برای مقابله با شیوع جاری شده اند.

اما تارک یساراویچ از سازمان بهداشت جهانی گفته است مسایل اخلاقی و ایمنی پیرامون استفاده از داروهای تجربی وجود دارد و باید درباره آن به اندازه کافی بحث و بررسی صورت بگیرد.

روز گذشته باراک اوباما درباره استفاده از داروهای تجربی ابراز تردید کرد و گفت هنوز مشخص نیست داروهای تجربی که در حال حاضر بر روی دو بیمار آمریکایی مبتلا به ابولا موثر واقع شده باید به طور گسترده استفاده شود یا نه.

رییس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت باید بگذاریم علم راهنمای ما باشد و جواب آزمایش این داروها مشخص شود.

دکتر ماری پال کینی دستیار دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته است شرایط غامض است و باید از متخصصین اخلاق پزشکی پرسید مسئولانه ترین اقدام چیست.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط