رهبران آفریقایی در واشنگتن؛ اجلاسی که زودتر از این‌ها انتظارش می‌رفت

حق نشر عکس NA
Image caption برخی چشم‌انتظار حمایتی استثنایی از اولین رئیس‌جمهور آفریقایی‌تبار آمریکا بوده‌اند

این‌روزها نشست رهبران قاره آفریقا در واشنگتن پایتخت آمریکا در جریان بوده است؛ اجلاسی که برخی ناظران زودتر از این‌ها منتظرش بودند.

امروز از هر هشت آمریکایی، یکی تبارش به آفریقا می‌رسد. جامعه‌ای حدودا ۴۰ میلیونی در سرتاسر ایالات متحده.

نه تنها شهروندانی که یک پا در آمریکا دارند و یک پا در کشور آبا و اجدادی، بلکه خیلی از اهالی آفریقا هم با انتخاب باراک اوباما به ریاست‌جمهوری، بیش از پیش چشم‌انتظار حمایتی استثنایی از اولین رییس‌جمهور آفریقایی‌تبار ایالات متحده بودند.

و بالاخره باراک اوباما شش سال بعد از آغاز ریاست جمهوری میزبان بزرگ‌ترین نشست رهبران آفریقا در کشورش شده است؛ نشستی که مشابه آن سال‌هاست در اروپا و چین برگزار می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در این اجلاس آقای اوباما هیچ دیدار دوجانبه‌ای با رهبران آفریقایی در برنامه‌اش نگذاشت؛ گفت این‌جا، جای تصمیم‌های جمعی و هم‌فکری گروهی است.

شعار محوری نشست رهبران آفریقا در واشنگتن، "سرمایه‌گذاری روی نسل آینده" بود.

باراک اوباما در دیدار با گروهی از جوانان آفریقایی که در آمریکا آموزش دیده‌اند تا فردا رهبران قاره خود شوند، گفت آفریقا باید بیشتر روی پا خودش بایستد: "امنیت، رفاه و عدالت که ما برای دنیا می‌خواهیم، محقق نمی‌شه مگر با یک آفریقای قدرتمند، مرفه و متکی به خود."

وعده روشنایی برای ۲۰ میلیون سقف

در جریان این نشست رئیس‌جمهور ایالات متحده وعده داد کشورش ۳۳ میلیارد دلار در آن قاره سرمایه‌گذاری کند. در زیرساخت‌ها؛ از جمله به ۲۰ میلیون خانه و واحد اقتصادی برق برساند؛ در قاره‌ای که ۶۰۰ میلیون نفر هنوز برق ندارند.

لری هانائر، تحلیل‌گر در موسسه رند، می‌گوید بازرگانان و مدیران صنعتی آمریکا می‌توانند بیش از این روی بازار آفریقا حساب کنند: "مدیران اقتصادی هم مثل خیلی‌های دیگر فکر می‌کنند آفریقا همه‌اش یک شکل است؛ جایی ناامن و بی‌ثبات. ولی آفریقا قاره‌ای با ۵۴ کشور مختلف است که هرکدام بازار متفاوتی دارند با شرایط متفاوت."

این تحلیل‌گر در زمینه سیاست‌گذاری اقتصاد خارجی می‌گوید شرکت‌های آمریکایی می‌توانند بازارشان را در آفریقا پیدا کنند اگر برای درک این بازار و شرایطش، وقت بگذارند.

آفریقا - چین - آمریکا؛ مثلث بدون رقابت؟

Image caption لری هانائر از موسسه رند می‌گوید آمریکا در آفریقا رقابتی با چین ندارد

تراز تجاری آمریکا با کل آفریقا، معادل میزان تجارت با برزیل است؛ چیزی حدود یک درصد از کل صادرات ایالات متحده.

در میان ده کشوری که سریع‌ترین رشد اقتصادی جهان را دارند، شش تا در آفریقا هستند.

برآورد می‌شود که تا ربع قرن دیگر، سال ۲۰۴۰ میلادی، آفریقا بزرگ‌ترین نیروی کار جهان را دارا خواهد بود.

بازار و نیروی کار این قاره، خوانی گسترده و پررونق برای سرمایه‌گذاری درازمدت است. عرصه‌ای که چین هم به آن چشم دارد؛ هرچند تاکنون از زاویه‌ای متفاوت.

لری هانائر می‌گوید آمریکا، چین را رقیبی در آفریقا نمی‌بیند. چندان که باراک اوباما در سفر سال گذشته‌اش در پاسخ به سوالی درباره چنین رقابتی بین این دو قدرت جهانی، گفت هرچه سرمایه‌گذاری در آفریقا بیشتر باشد، چه بهتر.

به گفته آقای هانائر، چین دو دهه است که در آفریقا روی تجارت تمرکز کرده؛ ولی ایالات متحده به‌خصوص بعد از حمله ۱۱ سپتامبر، بیشتر روی تعامل امنیتی و مبارزه با تهدیدهای تروریستی سرمایه گذاشته است.

هرچند به گفته این تحلیل‌گر، ایالات متحده هم بیش از پیش رو به سوی تجارت و بازرگانی در آفریقا دارد و این چرخش در نشست کشورهای این قاره در واشنگتن هم خود را نشان داده است.

خواندگان و ناخواندگان بدنام

حق نشر عکس na
Image caption اجلاس رهبران آفریقا در واشنگتن، مجالی برای اعتراض به وضعیت حقوق بشر و رفتارهای قومیتی در این قاره شد

در برو و بیای هیئت‌های حدود ۵۰ کشور آفریقایی که این‌روزها چراغ‌قرمز خیابان‌های پایتخت را هم خیلی طولانی‌تر کرده، رهبران پنج کشور آفریقایی دعوت نشده بودند؛ از جمله زیمبابوه، سودان و جمهوری آفریقای مرکزی.

وضعیت حقوق بشر و خشونت‌های فزاینده در این کشورها، دلیل این غیبت آنها مطرح شده است. هرچند حقوق مدنی در سایر کشورهای آفریقایی نیز چندان تعریفی ندارد و در میان دعوت‌شدگان هم رهبرانی حضور داشتند که همین امروز درگیر نزاع‌هایی خشن هستند.

با افزایش سرمایه‌گذاری‌های قدرت‌های جهانی، از ایالات متحده و چین گرفته تا اروپا، نگاه‌ها به قاره آفریقاست که بهبود وضعیت اقتصادی، چه اثری بر توسعه سیاسی و اجتماعی در آن می‌گذارد.

تاجران هم ثبات را خوش دارند؛ ثباتی که هنوز در خیلی از جوامع خشونت‌زده آفریقا کم‌یاب است.

مطالب مرتبط