شورای امنیت برای بررسی پیشروی‌های داعش جلسه اضطراری برگزار می‌کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نفرات "دولت اسلامی" به تصرف شهرهای عراق ادامه می‌دهند

شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی پیشروی‌های داعش جلسه اضطراری برگزار می‌کند.

ادامه پیشروی‌ها و از جمله تصرف بزرگترین شهر مسیحی نشین عراق توسط داعش نگرانی بین‌المللی را برانگیخته است.

روز پنجشنبه، ١٦ مرداد (٧ اوت)، نفرات گروه داعش در ادامه پیشروی در بخش‌هایی از خاک عراق، توانستند پس از نبردی شبانه با نیروهای پیشمرگ کرد، شهر قره‌قوش واقع در استان نینوا در شمال عراق را به تصرف خود درآورند.

پیشمرگ‌های کرد در جبهه گسترده ای در شمال عراق وظیفه جلوگیری از پیشروی داعش را برعهده دارند و ظاهرا از توان لازم برای مقاومت در منطقه قره‌قوش برخوردار نبودند.

پیشمرگ‌های کرد مدافع این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند و به گفته شاهدان عینی، هزاران تن از ساکنان این شهر خانه‌های خود را ترک کرده و وحشتزده به سوی اقلیم کردستان عراق می گریزند.

چند سال پیش، مسیحیان آشوری قره‌قوش به منظور حفاظت از اقلیت مسیحی شمال عراق در برابر خشونت اسلام‌گرایان تندرو توانست همکاری پیشمرگ‌های کرد را برای ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان "کمیته حفاظت قره‌قوش" به دست آورد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از جوزف توماس، سراسقف کلدانی کرکوک گزارش کرده است که تعدادی از شهرهای شمال عراق از جمله قره‌قوش، تل کیف و برطله "از ساکنان اولیه آنها خالی شده و تحت تسلط تندروها قرار گرفته است."

حق نشر عکس Getty
Image caption پیشروی داعش در نقاط مختلف عراق هزاران تن را آواره کرده است

قره‌قوش بین موصل و اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق واقع شده و اکثریت جمعیت پنجاه هزار نفری آن را مسیحیان آشوری و کلدانی تشکیل می دهند.

سراسقف توماس تصرف قره‌قوش را "فاجعه‌بار" توصیف کرد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست برای نجات این شهر فورا اقدام کند.

اکثر ساکنان تل کیف را مسیحیان و همچنین مسلمانان شیعه تشکیل می‌دهند و با توجه به بدرفتاری داعش با اقلیت‌های دینی و مذهبی، شرایط آنان باعث نگرانی شده است.

ساکنان تل کیف که به اربیل گریخته‌اند گفته‌اند که در ساعات شب گذشته، صدای تیراندازی در نقاطی از شهر شنیده شد و در پی آن، نفرات داعش در داخل شهر دیده شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام که یک گروه جهادی تندرو است، پس از چند ماه پیشروی در خاک عراق، در ماه ژوئن سال جاری توانست با فراری دادن نیروهای دولت مرکزی، شهرهای موصل و تکریت و همچنین بخش های دیگری از خاک عراق را به تصرف درآورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نفرات داعش نیروهای کرد را وادار به عقب نشینی کردند

اواخر ماه ژوئن، این گروه اعلام کرد که در مناطق تحت تسلط خود در سوریه و عراق خلافت یا دولت اسلامی تشکیل داده است و ابوبکر البغدادی را خلیفه و رهبر مسلمانان اعلام کرد.

این گروه به خشونت با نفرات دولتی و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مناطق تحت اشغال خود شهرت دارد و نهادهای حقوق بشری گفته‌اند که برخی اقدامات آن به منزله جنایت علیه بشریت و از لحاظ حقوق بین‌الملل، قابل پیگرد و مجازات است.

کوتاه مدتی پس از سقوط صدام حسین، فشار مسلمانان بنیادگرا بر مسیحیان عراقی آغاز شد.

اجبار زنان مسیحی به رعایت حجاب اسلامی، ممنوعیت مصرف نوشابه الکلی و بعدها، بمب گذاری در کلیساها باعث مهاجرت بسیاری از آنان به خارج از عراق شد.

مطالب مرتبط