دو رهبر خمرهای سرخ برای جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption 'برادر شماره دو' از رهبران عالی خمرهای سرخ در دادگاه

دادگاه مورد حمایت سازمان ملل در کامبوج دو رهبر ارشد خمرهای سرخ را به حبس ابد محکوم کرد.

نون چی، ۸۸ ساله و معاون پول پوت، به همراه خیو سامفان، ۸۳ ساله و رئیس دولت وقت، اولین رهبران سطح بالای خمرهای سرخ هستند که برای جنایت‌های رژیم پول پوت در دهه ۱۹۷۰ محکوم می‌شوند.

برآورد می‌شود که تا دو میلیون نفر از مردم کامبوج تحت حکومت ۴ ساله خمرهای سرخ کشته شدند و یا از گرسنگی و کار زیاد اجباری مردند.

وکلای دو رهبر خمرها که امروز محکوم شدند، می‌گویند درخواست تجدیدنظر خواهند کرد. یکی از وکلای نون چی گفت: "این حکم برای موکل من ناعادلانه است. او از این جنایات مطلع نبود و در آنها نقشی نداشت."

این دو رهبر خمرها در جریان رسیدگی به درخواست تجدیدنظرشان هم در بازداشت خواهند ماند.

'خشم می‌ماند'

سون مام، که شوهر و چهار فرزندش در دوران حکومت خمرها از گرسنگی مردند، پس از صدور حکم به آسوشیتدپرس گفت: "خشم من در قلبم می‌ماند. هنوز روزی را که بی آب و غذا پنوم‌پن را ترک کردم به یاد دارم."

خمرهای سرخ، که ایدئولوژی مائوئیستی داشتند، بسیاری از مردم را از شهرها تخلیه کرده و به کار در مزارع واداشتند. در آن دوره بسیاری تا سرحد مرگ کار کردند و بسیاری نیز از گرسنگی مردند.

علاوه بر این خمرهای سرخ هر کسی را که دشمن خود می‌دانستند، اعم از روشنفکران، اقلیت‌ها، مقام‌های حکومت قبلی و خویشاوندان آنها را می‌کشتند.

حکومت خمرهای سرخ در سال ۱۹۷۹ و در پی حمله نیروهای جمهوری سوسیالیست ویتنام، با پشتیبانی اتحاد جماهیر شوروی سابق، سرنگون شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی ابعاد کشتار خمرهای سرخ را تا یک پنجم جمعیت کامبوج برآورد می‌کنند
حق نشر عکس AP
Image caption خمرها مردم را به کار اجباری وامی‌داشتند

مطالب مرتبط