بازداشت سه ساعته خبرنگار "نگاه" در خجند

نگاه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرنگار "نگاه" در شهر خجند برای سه ساعت بازداشت شده است

شام گذشته قمر احرار، خبرنگار خبرگزاری "tojnews" و نشریه "نگاه"، از جانب کارمندان نهادهای انتظامی به مدت سه ساعت بازداشت شده است.

قمر احرار صبح پنج‌شنبه‌ 7 اوت در صحبتی تلفنی بی بی سی گفت که این حادثه در جریان مسابقات بین‌المللی مشت‌زنی به افتخار اسماعیل همزه علی یف، قهرمان جنگ جهانی دوم از تاجیکستان، در شهر خجند اتفاق افتاده است.

آقای احرار در مورد علت بازداشتش گفت، به هنگام عکس و نواربرداری او از رقابت موزونه چاری یوا، مشت‌زن تاجیک، با رقیب ازبکش، "به تماشای سردار شعبه کارهای داخلی شهر خجند خلل" رسانده است.

به این دلیل، کارمندان پلیس از خبرنگار خواسته‌اند، تا از نزدیک میدان مسابقات کنار رود، اما او قبول نکرده است.

بعدا خبرنگار را دو کارمند پلیس که خود را نعیم احمداف و بختیار سنگین اف معرفی کرده‌اند، به زور از تالار مسابقات بیرون کشیده و به اداره پلیس برده‌اند.

در اداره پلیس خبرنگار خبرگزاری "tojnews" و نشریه "نگاه" به "اطاعت نکردن به دستور پلیس" متهم شده و پلیس در این زمینه پروتوکولی تهیه کرده است.

دفتر مطبوعات وزارت کشور/ امور داخله تاجیکستان در مورد این قضیه ابراز بی اطلاعی کرد.

در همین حال، نور‌الدین قرشی بایف، رئیس انجمن ملی رسانه‌های مستقلل تاجیکستان، گفت که این سازمان توسط وکلای مدافع مستقل نحوه بازداشت خبرنگار را پیگیری خواهد کرد.

روز 25 دسامبر سال گذشته عبدالرحیم شکوراف، خبرنگار خبرگزاری "آزادگان"، به هنگام فیلمبرداری از جریان محاکمه پرسر و صدای زید سعیداف، وزیر پیشین صنایع و تاجر معروف، از جانب پلیس بازداشت و به گفته خودش، مورد لت و کوب قرار گرفته بود.

در پی اعتراض سازمانهای مستقل روزنامه‌نگاری در تاجیکستان دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه آقای شکوراف را به مبلغ 320 سامانی جریمه و از بازداشت آزاد کرده بود.

آن زمان اتحادیه اروپا با انتشار یک بیانیه بازداشت این خبرنگار را محکوم کرده و از دولت تاجیکستان خواسته بود، تا این قضیه را جدا تحقیق و عاملان را مجازات کند.

مطالب مرتبط