اردن پناهجویان فلسطینی را 'نمی پذیرد'

حق نشر عکس AP
Image caption در سال ۲۰۰۰ تخمین زده شده بود یک و نیم میلیون فلسطینی در اردن زندگی می‌کنند

گزارش جدید سازمان دیدبان حقوق بشر نشان می‌دهد اردن دست کم در ۱۰۰ مورد از پذیرش فلسطینیانی که از مرز سوریه قصد پناهنده شدن به این کشور را داشتند، سر باز زده است.

دیدبان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است در گزارشی ۴۴ صفحه ای مدارکی منتشر کرده است که نشان می‌دهد اردن هفت مرد فلسطینی که از خانواده هایشان جدا شده بودند را به سوریه بازگردانده و چهار نفر دیگر را هم به اردوگاه آوارگان سایبر در شمال اردن انتقال داده است.

دیدبان حقوق بشر این اقدام اردن را بر خلاف قوانین بین‌المللی ارزیابی کرده است.

مقام‌های اردن هنوز واکنشی رسمی به این گزارش نشان نداده اند اما این کشور به تازگی قانونی به تصویب رسانده است که پذیرش پناهجویان فلسطینی را ناممکن می‌سازد.

فائز طراونه، نخست وزیر سابق اردن، سال گذشته و در هنگام طرح این قانون جدید گفته بود خیل پناهجویان فلسطینی که در پی بحران سوریه به سوی اردن روانه شده اند می تواند موازنه قومی و نژادی در اردن را بر هم بزند و ثبات این کشور را از بین ببرد.

بسیاری از فلسطینیان در نیم قرن گذشته سرزمین‌های خود را رها کرده و به سوریه، لبنان و اردن نقل مکان کرده‌اند به طوری که از نظر نژادی گفته می‌شود اکنون نیمی از جمعیت حدود هشت میلیون نفری اردن را فلسطینیان تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط