شورای امنیت حملات داعش را محکوم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption آن طور که گزارش می‌شود پیش‌مرگه‌های کرد نتوانسته‌اند مانع از پیشروی داعش شوند

شورای امنیت سازمان ملل متحد حملات شبه نظامیان جهادی در عراق به اقلیت‌های قومی و مذهبی را محکوم کرد.

در عراق هزاران شهروند مسیحی این کشور از بیم جانشان قره‌قوش و چند روستای دیگر را ترک کرده و به بیابان‌ها پناه برده‌اند.

در چند روز گذشته همچنین بسیاری از یزیدیان (ایزدیان) عراق هم با پیشروی نیروهای دولت اسلامی (داعش) خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به کوهستان‌ها پناه برده اند.

همزمان با جلسه امروز شورای مامنیت، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته "عمیقا هراسان" وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی در عراق است.

ادامه پیشروی‌ها و از جمله تصرف بزرگترین شهر مسیحی نشین عراق توسط داعش نگرانی بین‌المللی را برانگیخته است.

گفته می شود بیش از ۱۰۰ هزار مسیحی عراقی در پی پیشروی نیروهای دولت اسلامی آواره شده‌اند.

یک شاهد عینی در قره قوش گفته نیروهای دولت اسلامی پس از ورود به این شهر صلیب‌ها را پایین می‌کشند و نوشته‌های مقدس مسیحیان را می‌سوزانند.

مارک لیال گرنت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، دقایقی بعداز جلسه روز پنجشنبه (هفتم اوت - ۱۶ مرداد) شورای امنیت گفت: "اعضای شورا به شدت نگران وضعیت عراق هستند و از جامعه جهانی می‌خواهند که به کمک مردم و دولت عراق بشتابد."

همزمان آمریکا هشدار داده است که آنچه در عراق روی می‌دهد یک "فاجعه انسانی" است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نفرات "دولت اسلامی" به تصرف شهرهای عراق ادامه می‌دهند

با وجود این، کاخ سفید گزارش روزنامه نیویورک تایمز در مورد احتمال حمله هوایی آمریکا برای کمک به یزدیان عراق را تایید نکرده است اما یک مقام ارشد وزارت دفاع این کشور روز پنجشنبه تایید کرد هواپیماهای ترابری ارتش آمریکا با پرواز بر روی مناطقی از عراق، کمک‌های انسان‌دوستانه نظیر آب و غذا و تجهیزات ضروری برای آوارگان این کشور ریخته‌اند.

روز پنجشنبه (٧ اوت)، نیروهای داعش در ادامه پیشروی در بخش‌هایی از خاک عراق توانستند پس از نبردی شبانه با نیروهای پیشمرگ کرد، شهر قره‌قوش واقع در استان نینوا در شمال عراق را به تصرف خود درآورند.

قره‌قوش بین موصل و اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق واقع شده و اکثریت جمعیت پنجاه هزار نفری آن را مسیحیان آشوری و کلدانی تشکیل می دهند.

پیشمرگ‌های کرد در جبهه گسترده ای در شمال عراق وظیفه جلوگیری از پیشروی داعش را برعهده دارند و ظاهرا از توان لازم برای مقاومت در منطقه قره‌قوش برخوردار نبودند.

پیشمرگ‌های کرد مدافع این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند و به گفته شاهدان عینی، هزاران تن از ساکنان این شهر خانه‌های خود را ترک کرده و وحشت‌زده به سوی اقلیم کردستان عراق می گریزند.

چند سال پیش، مسیحیان آشوری قره‌قوش به منظور حفاظت از اقلیت مسیحی شمال عراق در برابر خشونت اسلام‌گرایان تندرو توانستند همکاری پیشمرگ‌های کرد را برای ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان "کمیته حفاظت قره‌قوش" به دست آوردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از جوزف توماس، سراسقف کلدانی کرکوک گزارش کرده است که تعدادی از شهرهای شمال عراق از جمله قره‌قوش، تل کیف و برطله "از ساکنان اولیه آنها خالی شده و تحت تسلط تندروها قرار گرفته است."

گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام که یک گروه جهادی تندرو است، پس از چند ماه پیشروی در خاک عراق، در ماه ژوئن سال جاری توانست با فراری دادن نیروهای دولت مرکزی، شهرهای موصل و تکریت و همچنین بخش های دیگری از خاک عراق را به تصرف درآورد.

اواخر ماه ژوئن، این گروه اعلام کرد که در مناطق تحت تسلط خود در سوریه و عراق خلافت یا دولت اسلامی تشکیل داده است و ابوبکر البغدادی را خلیفه و رهبر مسلمانان اعلام کرد.

این گروه به خشونت با نفرات دولتی و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مناطق تحت اشغال خود شهرت دارد و نهادهای حقوق بشری گفته‌اند که برخی اقدامات آن به منزله جنایت علیه بشریت و از لحاظ حقوق بین‌الملل، قابل پیگرد و مجازات است.

کوتاه مدتی پس از سقوط صدام حسین، فشار مسلمانان بنیادگرا بر مسیحیان عراقی آغاز شد.

اجبار زنان مسیحی به رعایت حجاب اسلامی، ممنوعیت مصرف نوشابه الکلی و بعدها، بمب گذاری در کلیساها باعث مهاجرت بسیاری از آنان به خارج از عراق شده است.

مطالب مرتبط