قرق مناطق شیوع ابولا در لیبریا و سیرالئون

حق نشر عکس European Photopress Agency
Image caption اعلام وضعیت اضطراری در سیرالئون

در لیبریا سربازان مونروویا، پایتخت این کشور را محاصره کرده‌اند و به ساکنان مناطق شیوع بیماری ابولا در غرب کشور اجازه ورود به پایتخت را نمی دهند.

این اقدام در پی اعلام وضعیت اضطراری توسط رئیس جمهوری لیبریا صورت گرفته است.

در سیرالئون هم نیروهای امنیتی، مناطق محل شیوع ابولا را در شرق کشور کاملا قرق کرده اند.

'دیر شده است'

بخش های غربی لیبریا عموما برای دریافت مواد غذایی به پایتخت وابسته هستند و این محاصره، دسترسی شهرهای رابرتسپورت و تابمنبرگ را قطع کرده است.

یک شهروند ساکن تابمنبرگ در تماس با برنامه ای رادیویی گفته برنج، غذای اصلی کشور، در بازار کمیاب شده است.

خبرنگار بی‌بی سی که در ۳۷ کیلومتری شهر مونروویا است می‌گوید سربازان آمده‌اند تا عبور و مرور افرادی را که اغلب بازرگان و فروشنده هستند، متوقف کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

بسیاری از بیمارستان‌ها نیز در پی فرار کارکنان از ترس ابتلا به ابولا تعطیل شده‌اند.

رئیس انجمن ملی کارکنان بهداشت لیبریا می گوید اعلام وضعیت اضطراری لازم بود اما باید به مردم فرصت آمادگی داده می شد.

الن جانسون سیرلیف رئیس جمهوری لیبریا می‌گوید در وضعیت فعلی درمان بیماری‌هایی چون مالاریا و تیفوئید مورد غفلت قرار گرفته‌است و همین ممکن است منجر به مرگ‌های غیر ضروری شود.

دکتر تابه فریمن در بیمارستان بونگ ماینز لیبریا در گفتگو با بی بی سی رئیس جمهوری را به بی توجهی متهم کرد و گفت: "او وضعیت اضطراری را بسیار دیر اعلام کرد. خیلی وحشتناک است. بعضی از همکاران من مرده اند.»

'محاصره کامل'

در سیرالئون، همسایه لیبریا، فرمانده پلیس شرق کشور گفته است مناطق کنما و کایلاهون در «محاصره کامل» نیروهای پلیس و ارتش هستند.

به گفته او هیچ شخص یا وسیله نقلیه ای اجازه ورود و خروج از این مناطق را ندارند مگر کسانی که حامل غذا و داروهای ضروری هستند.

حق نشر عکس BBC World Service

بیماری ابولا امسال باعث مرگ بیش از ۹۳۰ نفر در غرب آفریقا شده است.

کار‌شناسان سازمان بهداشت جهانی در جلسه‌ای در سوئیس در حال بررسی این بحران هستند. آن‌ها قرار است درباره لزوم اعلام وضعیت اضطراری بین المللی برای سلامت عمومی تصمیم بگیرند.

ابولا یک تب ویروسی همراه با خونریزی است که از راه تماس با مایعات بدن بیمار منتقل می‌شود.

این یکی از مرگبار‌ترین بیماری‌های شناخته شده بشر محسوب می‌شود و در بحران کنونی نرخ مرگ افراد مبتلا حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است.

مطالب مرتبط