'اگر نان می‌خواهید احسان اوغلو را انتخاب کنید'

حق نشر عکس AFP
Image caption اکمل الدین احسان اوغلو با چهره خونسرد و لحن آرام خود معروف است

اکمل الدین احسان اوغلو، که از طرف دو حزب جمهوریخواه خلق و حزب ناسیونالیست حرکت ملی نامزد ریاست جمهوری ترکیه است، با چهره خونسرد و لحن آرام، معرف شخصیتی است که کاملا متضاد با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه است.

طرفداران حزب حاکم عدالت و توسعه، در انتقاد از احسان اوغلو می گویند او با دنیای سیاست بیگانه است و به اعتقاد آنان دارای ویژگی های یک رهبر نیست. ولی از طرف دیگر آقای احسان اوغلو با تجربیات دانشگاهی، سابقه فعالیت های دیپلماتیک و نشان دادن محبت و مهربانی به میدان مبارزه آمده است.

هنگامی که مبارزات انتخاباتی شروع شد او به عنوان یک حرکت نمادین، مقداری از پول شخصی خود را به دو رقیبش اهدا کرد.

پیشینه سیاسی آقای احسان اوغلو نیز کاملا متضاد با کارنامه سیاسی آقای اردوغان است. او نخست وزیر ترکیه را به ایجاد شکاف در جامعه، فاصله گرفتن از دموکراسی و تعدی از اختیارات واقعی رئیس جمهوری کرده است؛ چون آقای اردوغان گفته او یک رئیس جمهور "فعال" خواهد بود در حالی که در قانون اساسی ترکیه برای رییس جمهور یک نقش تشریفاتی در نظر گرفته شده است.

اکمل الدین احسان اوغلو، می گوید کاخ ریاست جمهوری محلی برای ابراز خشم نیست و رئیس حکومت باید خونسردی وبی طرفی خود را حفظ کند.

حق نشر عکس AP
Image caption اکمل الدین احسان اوغلو در کنار همسرش فوسون

او از حق تحصیل دانشجویان دختر محجبه دفاع می کند و در عین حال مدافع آزادی بیان برای جوانانی است که در جریان تظاهرات علیه دولت در پارک گزی شرکت کرده بودند.

آقای احسان اوغلو به چهار زبان از جمله عربی صحبت می کند ولی همین توانایی او مورد انتقاد آقای اردوغان قرار گرفت. نخست وزیر ترکیه در یک سخنرانی انتخاباتی گفت: "ما دنبال یک مترجم نمی گردیم بلکه در جستجوی کسی هستیم که بتواند کشور را رهبری کند."

آقای احسان اوغلو که ۷۱ سال دارد، از دو نامزد دیگر ریاست جمهوری مسن تر است. او در سال ۱۹۴۳ در قاهره متولد شد. در آن موقع پدرش برای تحصیل در مصر زندگی می کرد. هنگامی که ۲۷ ساله بود به ترکیه رفت.

مخالفانش در حزب عدالت و توسعه، از تجربیات زندگی او در خارج نیز انتقاد می کنند. او دوره تحصیل برای اخذ لیسانس و فوق لیسانس را در مصر و برلین گذراند و پس از بازگشت به ترکیه، تحصیل برای کسب مدرک دکترا را ادامه داد. او موسس دانشکده تاریخ علوم در دانشگاه استانبول است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنها ۳۲ درصد مردم ترکیه نام کمال الدین احسان اوغلو را شنیده‌اند

فعالیت های دیپلماتیک اکمل الدین احسان اوغلو زمانی شروع شد که با پشتیبانی قوی عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه، اولین دبیر کل انتخابی سازمان همکاری اسلامی شد و با احراز این پست توانست در دیپلماسی خاورمیانه نقش مهمی داشته باشد.

توافق صلح بین سنی ها و شیعیان عراقی، تلاش برای دستیابی فلسطینیان به صلح از جمله موفقیت های دیپلماتیک او بود. پس از حملات یازدهم سپتامبر نیز برای افزایش تماس بین جهان اسلام و غرب، فعالیت چشمگیری داشت.

او از سیاست خارجی کنونی آقای اردوغان در قبال بحران خاورمیانه انتقاد کرده و می گوید خط مشی سیاسی نخست وزیر ترکیه به گونه ای است که به جای این که راه حلی برای این بحران پیدا کند، وضعیت را وخیم تر می‌کند.

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز نوشته است تنها ۳۲ درصد مردم ترکیه نام کمال الدین احسان اوغلو را شنیده اند و او برای این که بیشتر شناخته شود، تلاش می کند.

آقای احسان اوغلو مبارزات انتخاباتی خود را با ذکر "بسم الله" و قرائت سوره الفاتحه به زبان ترکی شروع می‌کند. برای دو حزب جمهوریخواه خلق و حزب ناسیونالیست حرکت ملی، او کاندیدایی است که می تواند این دسته از طرفداران محافظه کار و مذهبی حزب عدالت و توسعه را جلب کند. ولی با شعار انتخاباتی " اکمل الدین برای نان" روی سخن او با تمام اقشار دیگر جامعه ترکیه است.

مطالب مرتبط