صلاح‌الدین دمیرتاش؛ نامزد ناراضیان ترکیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption صلاح‌الدین دمیرتاش یکی از با نفوذترین سیاستمداران کرد به شمار می‌رود

صلاح الدین دمیرتاش نامزد ۴۱ ساله حزب دموکراتیک خلق، جوان‌ترین رقیب حاضر در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است. او در عین حال دبیر کل دوره‌ای این حزب است و از سال ۲۰۰۷ و زمانی که ۳۴ ساله بود، به عضویت پارلمان ترکیه انتخاب شد.

او وکیل، فعال سیاسی - مدنی، مدافع حقوق بشر و نوازنده باغلاما، ساز معروف منطقه آناتولی است.

به نظر می رسد که برای یک وکیل مدافع حقوق بشری نظیر او و داشتن برادری به نام نورالدین در زندانهای سیاسی ترکیه، ورود به فعالیتهای سیاسی یک انتخاب طبیعی بوده است.

صلاح الدین دمیرتاش در سال ۲۰۰۶ در یک مصاحبه با رسانه های کرد طرح جدیدی را پیشنهاد کرد که براساس آن عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه، پ ک ک، برای یافتن راه حلی برای مسئله کردستان باید مشارکت داشته باشد. این طرح از سوی نیروها و محافل سیاسی کردستان ترکیه مورد توجه قرار گرفت ولی در میان دولتمردان ترکیه سوء ظن هایی را برانگیخت.

دادستانی دیار بکر به همین خاطرعلیه او اعلام جرم کرد و در دادگاه به اتهام "تبلیغات تروریستی" محکوم شد. در نهایت دادگاه این حکم را معلق کرد و بنابراین او به زندان محکوم نشد.

به فاصله کوتاهی او به عضویت حزب دموکراتیک خلق درآمد و از سوی این حزب به پارلمان ترکیه راه یافت.

حق نشر عکس AP
Image caption صلاح‌الدین دمیرتاش نوازنده باغلاما، ساز معروف منطقه آناتولی است

به دنبال ممنوعیت فعالیت این حزب توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه، صلاح الدین دمیرتاش و گروهی دیگر از اعضای آن به یک حزب دیگر به نام صلح و دموکراسی پیوستند. او در سال ۲۰۱۰ به ریاست توامان این حزب انتخاب شد.

صلاح الدین دمیرتاش به هنگام اعتصاب غذای زندانیان سیاسی کرد ترکیه که حدود هفتاد روز طول کشید، حضور و فعالیت چشمگیری داشت. او در پایان دادن به این اعتصاب غذا که به دنبال آن مذاکرات صلح بین دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه، پ ک ک ، آغاز شد، نقش موثری داشت.

او یکی از با نفوذترین سیاستمداران کرد است که این روند صلح را برای افکار عمومی تشریح کرد. او با عبدالله اوجالان رهبر زندانی دیدار کرد و به کوهستانهای قندیل محل استقرار نیروهای نظامی پ ک ک سفر کرد.

در عین حال او فرد شوخ طبعی است و اکثر شوخی های او با طعنه و ریشخند قوی همراه است.

در عکسی که او روی توییترش منتشر کرده می توان دید که کت و شلوار به تن دارد ولی دمپایی پوشیده و در میان گروهی از کودکان که همه لبخند می زنند قرار دارد. او به این شکل می خواهد تفاوت خود را با سایر سیاستمداران نشان دهد که همیشه " ظاهری بسیار خشک و جدی" دارند.

پیامی که اخیرا او برای اکمل‌الدین احسان اوغلو یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری فرستاده است، نمونه ای از شوخ طبعی طعنه آمیز او است. آقای احسان اوغلو که به طور مشترک از سوی دو حزب لائیک جمهوری خلق و حزب ناسیونالیست حرکت ملی نامزد شده است، اخیرا به عنوان یک اقدام نمادین مقداری پول به کارزار انتخاباتی آقای دمیرتاش و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه اهدا کرد.

آقای دمیرتاش در پیامی که از طریق توییتر برای رقیب انتخاباتی خود فرستاد نوشته بود:"متشکرم. ولی آن نامزد دیگر از این چیزها زیاد دارد ( اشاره او به پول بود) اگر برایتان زحمتی نیست می توانید تمام مبلغ اهدایی را به حساب من واریز کنید."

صلاح الدین دمیرتاش در میان نامزدهای مقام ریاست جمهوری از همه فقیرتر است. تمام اموالی که او در فهرست دارایی های خود اعلام کرده شامل یک آپارتمان مسکونی، یک دفتر کار، دو اتومبیل که از آنها برای فعالیت پارلمانی و حزبی استفاده می کند و اتومبیل دیگری است که به نام همسرش ثبت شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دمیرتاش سعی می کند از نارضایتی بخش‌های سکولار جامعه ترکیه از دولت اردوغان استفاده کند

باوجودی که او که در جنبش های سیاسی کردستان ترکیه متولد شده و پرورش یافته، اما هدفش جلب آرای تمامی اقشار و گروههایی است که در جامعه امروزی ترکیه جزء "به حاشیه رانده شدگان" هستند. او می کوشد حمایت اقلیت های قومی و مذهبی از جمله علوی ها، لایه های فقیر و حتی همجنسگرایان را به سوی خود جلب کند.

علاوه بر این به نظر می رسد که آقای دمیرتاش سعی می کند از نارضایتی بخش های سکولار جامعه ترکیه از دولت حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان و همینطور عدم استقبال این اقشار از معرفی یک سیاستمدار محافظه کار توسط دو حزب سکولار مخالف دولت بهره برداری کند.

دو نیروی سکولار مخالف دولت،حزب لائیک جمهوری خلق و حزب ناسیونالیست حرکت ملی به طور مشترک آقای احسان اوغلو را نامزد کرده اند. ولی بخش هایی از آرای سکولار و اقلیت علوی های ترکیه از این گزینه ناراضی هستند. به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران صلاح الدین دمیرتاش حداقل در دور اول رای گیریها می تواند بخش وسیعی از آرای این گروهها را به سمت خود جلب کند.

مهمترین چالش در برابر صلاح الدین دمیرتاش موضع گیری همین اقشار و گروههای سکولار است. در جامعه ای مثل ترکیه که اتحاد کشور بسیار مهم تلقی می شود جنبش و احزاب سیاسی کرد همواره مورد سوء ظن بوده و بسیاری معتقدند که هدف آنها تفکیک و یا تجزیه جامعه ترکیه بین کرد و غیر کرد است.

آقای دمیرتاش این ادعاها را رد کرده و می گوید:" نه مردم کرد در پی تقسیم کشور هستند و نه چنین خطری وجود دارد. وظیفه یک سیاستمدار نه یادآوری هراس ها و تشدید تضادها بلکه نشان دادن اراده لازم برای حل مشکلات کشور با ابزارها و روشهای سیاسی و صلح آمیز است."

براساس نتایج نظرسنجی ها میزان محبوبیت و آرای احتمالی آقای دمیرتاش با دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری ترکیه فاصله زیادی دارد ولی به نظر می رسد که میزان حمایت از او در میان کردها به شکل چشمگیری گسترش یافته است. نتایج مرحله اول رای گیری که روز یکشنبه انجام می شود گسترش پیام و میزان محبوبیت او را ورای رای دهندگان همیشگی اش مشخص خواهد کرد.

مطالب مرتبط