آتش بس سه روزه در جنگ غزه به سر آمد

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ تلفات سنگین و خسارات گسترده‌ای را به ساکنان غزه وارد کرده است

آتش‌بس سه روزه در جنگ غزه بدون توافق بر سر تمدید آن خاتمه یافت.

صبح جمعه، ١٧ مرداد (٨ اوت) در ساعت ٨ صبح به وقت غزه (٥ صبح به وقت گرینویچ) مهلت آتش‌بس سه روزه بین ارتش اسرائیل و گروه های فلسطینی مستقر در غزه به سرآمد در حالیکه نشانه‌ای از تمدید آتش‌بس دیده نمی‌شود هر چند تلاش‌های دیپلماتیک برای توافق دو طرف در قاهره ادامه دارد.

ساعاتی قبل از به سر آمدن آتش‌بس، ارتش اسرائیل با ارسال پیامی برای خبرنگاران گفت که دو فروند موشک از داخل غزه به سوی یکی از شهرهای واقع در جنوب این کشور پرتاب شده و پس از آن نیز از پرتاب هفده موشک به داخل اسرائیل خبر داده و گفته است که دست کم یکی از آنها در نواحی مسکونی توسط دفاع ضدموشکی خنثی شد.

شاخه نظامی گروه فلسطینی جهاد اسلامی مسئولیت پرتاب موشک به سوی اسرائیل را پذیرفته است. هنوز از واکنش احتمالی اسرائیل به این موشک‌پرانی گزارشی در دست نیست اما برخی منابع گفته‌اند که واحدهای زمینی این کشور در مرز غزه به حالت آماده باش کامل رزمی درآمده‌اند.

پیشتر، به نقل از یکی از اعضای ارشد گروه جهاد اسلامی مستقر در غزه گزارش شده بود که این گروه با تمدید آتش‌بس مخالف است.

دولت اسرائیل گفته بود که آماده "تمدید نامحدود" آتش‌بس است اما مقامات حماس گفته‌اند که این گروه تصمیم گرفته تا برآورده شدن خواسته‌های خود، از با تمدید آتش‌بس مخالفت کند و به جنگ ادامه دهد.

حق نشر عکس epa
Image caption طی سه روز گذشته زندگی اهالی غزه تا حدودی به وضعیت عادی بازگشته بود

اسرائیل در عین حال هشدار داده بود که در صورت عدم موافقت حماس و جهاد اسلامی با تمدید آتش بس و از سرگیری موشک‌پرانی از غزه، "کار را در غزه تمام خواهد کرد." بر خلاف سازمان آزادیبخش فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطینی، حماس و جهاد اسلامی موجودیت اسرائیل را قبول ندارند و توسل به اقدامات مسلحانه علیه این کشور را مجاز می‌دانند و به همین جهت، اسرائیل ادامه تسلط این گروه‌ها بر غزه را خطری برای امنیت خود دانسته است.

شرط حماس برای قبول آتش‌بس،اقدام اسرائیل در گشودن مرزهای خود به روی غزه و رفع حصر اقتصادی این سرزمین است که کمابیش از زمان اخراج تشکیلات خودگردان از غزه و تسلط حماس بر این بخش از سرزمین‌های فلسطینی در سال ٢٠٠٧ برقرار بوده است. شرط دیگر حماس آزادی زندانیان وابسته به این گروه از زندان‌های اسرائیل است. یک مقام فلسطینی شرکت کننده در مذاکرات قاهره گفته است که اسرائیل در نظر ندارد در مورد خواست‌های مهم حماس اقدامی کند و هیات اعزامی اسرائیل به مذاکرات قاهره را به وقت کشی متهم کرد.

شامگاه پنجشنبه، به نقل از سخنگوی تیپ غزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، گزارش شد که اگر خواسته‌های حماس، و قبل از همه، رفع محاصره از بنادر غزه، برآورده نشود، این گروه جنگ را از سر خواهد گرفت. وی در یک پیام تلویزیونی هشدار داد که "اگر با این خواسته‌ها موافقت شود، امکان تمدید آتش‌بس وجوددارد، و اگر نشود، آتش‌بس پایان می‌یابد و نمایندگان ما از مذاکرات قاهره خارج خواهند شد."

آتش‌بس هفتاد و دو ساعته که از ساعت ٨ روز سه شنبه آغاز شد، با میانجیگری دولت مصر و مشارکت مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی به دست آمد و در طول آتش‌بس، مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان اسرائیل و حماس در قاهره جریان داشته است.

حق نشر عکس epa
Image caption رفع محاصره غزه به خصوص بازگشایی بنادر آن از جمله شرطهای حماس برای تمدید آتش‌بس است

در سال ٢٠١٢ نیز جنگ بین حماس و اسرائیل سرانجام با میانجیگری دولت وقت مصر تحت رهبری محمد مرسی، رئیس جمهوری وابسته به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، به آتش بس منجر شد و این آتش بس تا ماه ژوئیه سال جاری برقرار بود.

در تابستان گذشته، آقای مرسی توسط ارتش مصر برکنار و در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، فرمانده کل ارتش مصر به این مقام انتخاب شد درحالیکه گروه اخوان المسلمین، که با حماس روابط نزدیکی داشته، به اقدامات تروریستی متهم و غیرقانونی اعلام شده است. با وجود این، فعالیت‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ خونین غزه در قاهره متمرکز بوده است.

جنگ غزه از روز ٨ ژوئیه با حملات سنگین هوایی اسرائیل به نوار غزه و موشک‌پرانی از داخل غزه به سوی اسرائیل آغاز شد و روز ١٧ ژوئیه، نیروی زمینی اسرائیل نیز از مرز غزه عبور کرد. دولت اسرائیل هدف از عملیات غزه را نابودی توان موشکی حماس و جهاد اسلامی و همچنین انهدام تونل‌های مرزی اعلام کرد که، به گفته مقامات اسرائیلی، پیکارجویان فلسطینی از آنها جهت ورود به خاک اسرائیل و عملیات مسلحانه علیه این کشور استفاده می‌کردند.

در جریان این جنگ، حدود یکهزار و نهصد فلسطینی کشته شده‌اند که اکثر آنان غیرنظامی از جمله شماری زن و کودک بودند و خسارات گسترده‌ای به تاسیسات غزه وارد شده است. تلفات اسرائیل در این مدت شصت و هفت نفر بوده که اکثر آنان نظامی بودند. عملکرد اسرائیل در این جنگ به خصوص تعداد زیاد تلفات غیرنظامی، انتقاد گسترده بین‌المللی را در پی آورده است.

مطالب مرتبط