حمله هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' آغاز شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا حدود دو ماه پیش برای حمله احتمالی علیه مواضع داعش ناو هواپیمابر به خلیج فارس فرستاد

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است که نیروی هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' در شمال عراق حمله کرده است.

مطابق اطلاعیه پنتاگون دو جت نیروی هوایی آمریکا بامداد امروز به وقت محلی مواضع این گروه در نزدیکی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده‌اند. این حمله با بمب‌های هدایت‌شونده لیزری انجام گرفته است.

پنتاگون گفته است: "همان طور که رئیس جمهوری تصریح کرده است، ارتش ایالات متحده تا وقتی تهدیدی علیه تاسیسات و افراد ما وجود داشته باشد به اقدام مستقیم علیه داعش ادامه خواهد داد."

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، دیروز (پنجشنبه) مجوز حمله علیه گروه دولت اسلامی را صادر کرد اما تاکید ورزید که نیروی زمینی آمریکا را به عراق نمی‌‎فرستد.

بریتانیا از این تصمیم آمریکا حمایت کرده اما گفته است خود وارد درگیری نظامی نمی‌شود.

دولت اسلامی، که پیش از این با عنوان دولت اسلامی عراق و شام - داعش - شناخته می‌شد، بخش‌های وسیعی را در عراق و سوریه تحت کنترل دارد.

اواخر ماه ژوئن، داعش در مناطق تحت تسلط خود تشکیل دولت اسلامی را اعلام کرد و گفت ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه، خلیفه و رهبر مسلمانان است.

این گروه در هفته گذشته شهرها و روستاهایی را در نزدیکی اقلیم کردستان عراق تصرف کرده است. اقلیت‌های مسیحی و ایزدی در عراق از بیم کشتار توسط این گروه از خانه‌هایشان فراری شده‌اند و وضعیت آنان باعث نگرانی شدید شده است.