بریتانیا از حمله آمریکا به گروه 'دولت اسلامی' حمایت می‌کند اما وارد درگیری نمی‌شود

حق نشر عکس non

دولت بریتانیا از تصمیم آمریکا برای حمله احتمالی به گروه 'دولت اسلامی' حمایت کرده است اما می‌گوید خود وارد درگیری نظامی نمی‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید نیروی هوایی این کشور ارسال هوایی کمک‌های بشردوستانه به آوارگان عراقی را آغاز کرده‌اند و در صورت تهدید منافع این کشور در عراق، جنگنده‌های آمریکایی اجازه یافته‌اند به مواضع داعش حمله کنند.

روز پنجشنبه (٧ اوت)، نیروهای داعش در ادامه پیشروی در بخش‌هایی از خاک عراق توانستند پس از نبردی شبانه با نیروهای پیشمرگ کرد، شهر قره‌قوش واقع در استان نینوا در شمال عراق را به تصرف خود درآورند.

در عراق هزاران نفر، از جمله شهروندان مسیحی این کشور از بیم جانشان قره‌قوش و چند روستای دیگر را ترک کرده و به بیابان‌ها پناه برده‌اند.

در چند روز گذشته همچنین بسیاری از یزیدیان (ایزدیان) عراق هم با پیشروی نیروهای دولت اسلامی (داعش) خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به کوهستان‌ها پناه برده‌اند.

ادامه پیشروی‌ها و از جمله تصرف بزرگترین شهر مسیحی نشین عراق توسط داعش نگرانی بین‌المللی را برانگیخته است.

قره‌قوش بین موصل و اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق واقع شده و اکثریت جمعیت پنجاه هزار نفری آن را مسیحیان آشوری و کلدانی تشکیل می دهند.

پیشمرگ‌های کرد در جبهه گسترده ای در شمال عراق وظیفه جلوگیری از پیشروی داعش را برعهده دارند و ظاهرا از توان لازم برای مقاومت در منطقه قره‌قوش برخوردار نبودند.

پیشمرگ‌های کرد مدافع این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند و به گفته شاهدان عینی، هزاران تن از ساکنان این شهر خانه‌های خود را ترک کرده و وحشت‌زده به سوی اقلیم کردستان عراق می گریزند.

'پیشگیری از نسل‌کشی'

رئیس جمهور آمریکا گفته است: "ما باید برای پیش‌گیری از نسل‌کشی با دقت و مسئولانه اقدام کنیم... امروز آمریکا برای کمک مداخله می‌کند و اگر نیروهای دولت اسلامی به اربیل نزدیک شوند ما حمله هوایی علیه آنها ترتیب خواهیم داد."

آمریکا در اربیل کنسولگری دارد. علاوه بر دیپلمات‌های این کشور که در این شهر عراق مستقرند، افسران نظامی آمریکایی هم در اربیل حاضرند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده کشورش "می‌تواند و باید" از جناح‌های معتدل در عراق حمایت کند تا این کشور به ثبات برسد.

او در عین حال گفته است: "آمریکا نمی‌تواند و نباید در برابر هر بحرانی که به وجود می آید اقدام کند."

آن طور که پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده، هواپیماهای ترابری-نظامی این کشور، روز پنجشنبه با پرواز بر فراز مناطق اطراف شهر سنجار برای آوارگان این شهر که اغلب از اقلیت یزدیان عراق هستند بسته‌های حاوی آب و غذا ریخته‌‎اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آن طور که گزارش می‌شود پیش‌مرگه‌های کرد نتوانسته‌اند مانع از پیشروی داعش شوند

مطالب مرتبط