ابراز تاسف عمیق بان‌ کی‌مون از ادامه حملات حماس و اسرائیل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از این که دو طرف فلسطینی و اسرائیلی نتوانسته‌اند بر سر ادامه آتش‌بس توافق کنند، ابراز تاسف عمیق کرده است.

آقای بان گفته این بحران به مرگ بیشتر غیرنظامیان و رنج آنها منجر می‌شود که غیرقابل تحمل است. او ادامه پرتاب راکت به سوی اسرائیل را محکوم کرده است.

با پایان گرفتن آتش‌بس سه روزه در جنگ غزه، بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل و پرتاب موشک از غزه به سوی اسرائیل از سر گرفته شده است.

مقام‌های فلسطینی می‌گویند در بمباران امروز غزه پنج نفر از جمله سه کودک کشته شدند. ۳۶ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

در اسرائیل هم دو نفر در اثر پرتاب راکت از سوی غزه کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل از سرگیری پرتاب راکت توسط شبه نظامیان فلسطینی را "غیرقابل قبول، تحمل‌ناشدنی و کوته‌بینانه" خوانده است.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، صبح امروز با ادامه آتش‌بس سه روزه مخالفت کرده و گفته است اسرائیل به خواسته‌های فلسطینیان توجهی نکرده است.

صبح جمعه، ١٧ مرداد (٨ اوت) مهلت آتش‌بس سه روزه بین ارتش اسرائیل و گروه‌های فلسطینی مستقر در غزه به سرآمد در حالی‌که پیش‌تر، ارتش اسرائیل از پرتاب چند فروند موشک از داخل غزه به سوی خاک این کشور خبر داده بود. ساعاتی بعد، مقامات اسرائیلی گفتند که تعداد بیشتری موشک از غزه به سوی این کشور پرتاب شده است.

ارتش اسرائیل گفته است که در ساعات پس از خاتمه آتش‌بس، ۳۵ موشک از داخل غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد که دو فروند از فراز شهر عسقلان عبور کرد، چهارده فروند در اراضی غیرمسکونی اسرائیل فرود آمد و دو موشک نیز به نقاطی در داخل نوار غزه اصابت کرد.

منابع فلسطینی در غزه نیز پرتاب موشک به داخل اسرائیل را تایید کرده‌اند هر چند خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید جهاد اسلامی و گردان‌های مجاهدین مسئولیت پرتاب موشک را برعهده گرفته‌اند اما حماس موضعی در این زمینه اتخاذ نکرده است.

در واکنش به عملیات گروه‌های فلسطینی مستقر در غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به ارتش این کشور دستور داد تا خود را برای اقدامات تلافی‌جویانه آماده کند.

سخنگوی ارتش اسرائیل با تایید بمباران نقاطی در نوار غزه گفته است که از سرگیری پرتاب موشک توسط "تروریست‌ها" غیرقابل قبول است و ارتش اسرائیل تصمیم حماس به نقض آتش‌بس را پیگیری خواهد کرد. وی گفته است که "اسرائیل به ضربه زدن به حماس و زیرساخت‌ها و نیروهای عملیاتی آن ادامه خواهد داد و امنیت را در کشور برقرار خواهد ساخت."

همچنین، گزارش شده است که ناوها و تانک های ارتش اسرائیل از راه زمین و دریا هدف هایی را در غزه زیر آتش گرفته‌اند.

طی سه روز آتش‌بس موقت، مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان اسرائیل با نمایندگان حماس و جهاد اسلامی در قاهره ادامه داشته است. شامگاه گذشته، مقامات اسرائیلی تمایل خود به تمدید آتش‌بس را اعلام کردند اما گروه‌های فسطینی گفتند که بدون برآورده شدن خواسته هایشان، با تمدید آتش بس موافقت نخواهند کرد.

در حالیکه با وجود شکسته شدن آتش‌بس‌ سه روزه، گزارش شده بود که مقامات مصری همچنان می‌کوشند دو طرف را به قبول آتش‌بس دایم ترغیب کنند، صبح جمعه گزارش شد هیات اسرائیلی نیز قاهره را ترک کرده و به این ترتیب، به نظر می‌رسد که امید به تمدید آتش‌بس از میان رفته است.

وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای از شکست آتش بس در غزه ابراز تاسف کرده است. در این بیانیه آمده که مصر تلاش صمیمانه‌ای برای نزدیک کردن موضع طرفین در مذاکرات مستقیم به خرج داد و در مورد تقریبا همه موارد جز چند نکته، توافق حاصل شد اما به جای آنکه آتش بس تمدید شود و مذکرات برای توافق بر سر آن چند نکته ادامه یابد، آتش بس ادامه نیافت

به گفته مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه، لحن بیانیه وزارت خارجه مصر به گونه‌ای است که گویا فلسطینیان را در شکست مذاکرات آتش بس مقصر می‌داند.

در سال ٢٠١٢ نیز جنگ بین حماس و اسرائیل سرانجام با میانجیگری دولت وقت مصر تحت رهبری محمد مرسی، رئیس جمهوری وابسته به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، به آتش‌بس منجر شد و این آتش‌بس تا ماه ژوئیه سال جاری برقرار بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption با پایان آتش‌بس سه روزه ساکنان مناطق پرخطر غزه راهی نقاط دیگر شده‌اند

جنگ کنونی غزه از روز ٨ ژوئیه با حملات سنگین هوایی اسرائیل به نوار غزه و موشک‌پرانی از داخل غزه به سوی اسرائیل آغاز شد و روز ١٧ ژوئیه، نیروی زمینی اسرائیل نیز از مرز غزه عبور کرد. دولت اسرائیل هدف از عملیات غزه را نابودی توان موشکی حماس و جهاد اسلامی و همچنین انهدام تونل‌های مرزی اعلام کرد که، به گفته مقامات اسرائیلی، پیکارجویان فلسطینی از آنها جهت ورود به خاک اسرائیل و عملیات مسلحانه علیه این کشور استفاده می‌کردند.

تاکنون در جریان این جنگ، بیش از ۱۹۰۰ فلسطینی کشته شده‌اند که اکثر آنان غیرنظامی بوده‌اند و خسارات گسترده‌ای به تاسیسات غزه وارد شده است. تلفات اسرائیل در این مدت ۶۷ نفر بوده که اکثر آنان نظامی بودند. عملکرد اسرائیل در این جنگ به خصوص تعداد زیاد تلفات غیرنظامی، انتقاد گسترده بین‌المللی را در پی آورده است.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط