کاردار ایران در بریتانیا: تمام بخش‌های سفارت ما در لندن فعال می‌شود

حق نشر عکس Getty

کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا گفته است تمام بخش‌های سفارت ایران در لندن در آینده نزدیک فعال می‌شود.

محمدحسن حبیب الله‌زاده به خبرگزاری خانه ملت، متعلق به مجلس ایران گفته است مذاکراتی برای بازگشایی کامل سفارتخانه‌های دو کشور در آینده نزدیک در حال انجام است.

به گفته کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا، بخش کنسولی سفارت ایران در انگلیس اسفندماه سال گذشته بازگشایی شده است و به زودی بخش‌های دیگر سفارتخانه هم فعال خواهد شد.

پائیز ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) تظاهراتی در اعتراض به سیاست بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی در برابر ساختمان‌های سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و گروهی از تظاهرکنندگان، با عبور از صف ماموران نیروی انتظامی، وارد این ساختمان‌ها شدند. مقام‌های بریتانیایی با انتشار تصاویری، این افراد را به تخریب و غارت اموال سفارتخانه متهم کردند.

بعد از این اتفاق، روابط دو کشور به پایین‌تر سطح رسید. وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد تمام کارکنان سفارت این کشور را از ایران خارج کرده و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز دستور داده فورا خاک این کشور را ترک کنند.

درباره حمله به سفارت بریتانیا اینجا بیشتر بخوانید.

۲۷ خرداد ماه گذشته، ویلیام هیگ، وزیر خارجه وقت بریتانیا، چند روز پیش از کناره‌گیری در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی اعلام کرد بریتانیا تصمیم گرفته سفارت خود در تهران را دوباره باز کند اما در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی انجام دهد.

بریتانیا از ایران به خاطر حمله به سفارتخانه‌اش درخواست غرامت کرده است. مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران هم پرداخت غرامت به بریتانیا بابت حمله به سفارت این کشور در پاییز سال ۱۳۹۰ را محتمل دانسته اما گفته ایران برای این حمله از بریتانیا عذرخواهی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط