بمباران مواضع دولت اسلامی توسط آمریکا

حق نشر عکس EPA
Image caption جنگنده‌های اف ۱۸ آمریکا امروز مواضع نیروهای دولت اسلامی را هدف قرار دادند

پس از آن که روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مجوز حملات هوایی علیه مواضع نیروهای دولت اسلامی در عراق را صادر کرد، جنگنده‌های این کشور روز جمعه در چند نوبت به کاروان‌های شبه نظامیان تندروی دولت اسلامی حمله کردند.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا و جت های جنگنده ارتش این کشور، روز جمعه (۱۷ مرداد - هشتم اوت) همان طور که آقای اوباما هشدار داده بود، با نزدیک شدن نیروهای دولت اسلامی (داعش سابق) به شهر اربیل به آنها حمله کردند.

همزمان دولت آمریکا اعلام کرده از روز پنجشنبه کمک رسانی هوایی به آوارگان عراقی در شمال این کشور را آغاز کرده است.

روز پنجشنبه و دقایقی پیش از سخنان آقای اوباما در مورد حملات هوایی، اعلام شد هواپیماهای ترابری-نظامی آمریکا برای هزاران نفر از ایزدی‌های عراق که از بیم نسل‎کشی به کوهستان‌ها پناه برده‌اند، آب و مواد غذایی پرتاب کرده‌اند.

این عملیات هوایی عمده‌ترین اقدام آمریکا در عراق پس از اتمام حضور نظامی این کشور در عراق در سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.

با وجود این، کاخ سفید اعلام کرده قصد اعزام سرباز و نیروی نطامی به عراق را ندارد هر چند افسران و مشاوران نظامی این کشور هم اکنون در عراق به ارتش این کشور مشورت می‌دهند و حضور همین نظامیان در کنار دیپلمات‌های آمریکایی در شهر اربیل عراق است که به گفته آقای اوباما، او را به صدور مجوز حملات هوایی واداشته است.

حملات هوایی آمریکا علیه مواضع دولت اسلامی روز جمعه به این ترتیب صورت گرفت که در یک نوبت جنگنده‌های آمریکایی با ریختن بمب‌هایی که در مجموع ۲۲۷ کیلوگرم وزن داشتند، تلاش کردند ادوات نظامی نیروهای دولت اسلامی را منهدم کنند. سپس جت‌های اف-۱۸ نیروی دریایی این کشور با استفاده از بمب‌های که به کمک اشعه لیزر هدایت می‌شوند هفت خودرو دولت اسلامی را که در قالب کاروانی به سوی اربیل حرکت می‌کردند، هدف قرار دادند. در عملیاتی دیگر هم، آن طور که پنتاگون می‌گوید، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مواضع شبه نظامیان سنی تندرو را هدف قرار دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption هزاران نفر از مسیحیان عراق از بیم نسل‌کشی به مناطق کردنشین پناه برده‌اند

همزمان ماری هرف، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا به بی‌بی‌سی گفته هدف اصلی از حملات هوایی امروز، ممانعت از پیشروی نیروهای دولت اسلامی به سوی اربیل بوده است.

خانم هرف همچنین گفت: "ما در دراز مدت تلاش خواهیم کرد به نیروهای کرد کمک کنیم تا خود را بازیابند و بتوانند از مواضع خود دفاع کنند."

در همین حال، با وجود اختلاف میان مقام‌های اقلیم کردستان و دولت نوری مالکی، نخست وزیر عراق، روز جمعه آقای مالکی یک فروند هواپیمای ترابری- نظامی حاوی مهمات و اسلحه به اربیل فرستاد.

آقای مالکی، پیش‌تر هم به نیروی هوایی ارتش عراق دستور داده بود که از پیش‌مرگه‌های کرد در برابر شبه‌نظامیان دولت اسلامی دفاع کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای میانجی‌گری در بحران نتایج انتخابات افغانستان به این کشور سفر کرده هم گفته جهان اکنون باید نسبت به تهدید دولت اسلامی هوشیار شود.

او گفته حملات نیروهای دولت اسلامی (داعش سابق) به شهرها و روستاهای ایزدی‌ها و مسیحیان نشانه‌هایی است از "تلاش برای نسل‌کشی".

پیش گیری از وقوع نسل‌کشی در عراق، یکی دیگر از دلایلی بود که آقای اوباما هم روز گذشته در سخنان خود آن را مبنایی برای صدور مجوز حملات هوایی علیه مواضع دولت اسلامی اعلام کرد.

جزئیات بیشتر از تحولات روز جمعه در عراق را اینجا بخوانید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای دولت اسلامی (داعش سابق) در روزهای اخیر چند شهر اقلیت‌نشین عراق را تصرف کرده‌اند

مطالب مرتبط