دسترسی ایزدی‌های عراق به کمک‌های هوایی آمریکا

حق نشر عکس AP

از شمال عراق گزارش می‌رسد که کمک‌های غذایی هواپیماهای ترابری-نظامی آمریکا به دست تعدادی از هزاران تن از پیروان آیین ایزدی رسیده که از بیم پیشروی شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' به کوهستان‌ها پناه برده‌اند.

طی چند ساعت گذشته، مواد غذایی بیشتری برای این آوارگان پرتاب شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در اربیل می‌گوید نیروهای پیشمرگ کرد به بسته‌های آب و مواد غذایی که شب گذشته پرتاب شد، دسترسی پیدا کردند.

به گفته ژیار گل، پس از آن که آمریکا به دو رشته عملیات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان دولت اسلامی دست زد، روحیه جنگجویان کرد تقویت شده و خیابان های اربیل و کرکوک شاهد جشن و پایکوبی مردم بود.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید هواپیماهای بدون سرنشین و جت‌های جنگنده این کشور به یکی از مواضع خمپاره‌انداز و کاروانی متشکل از هفت وسیله نقلیه متعلق به شبه‌نظامیان دولت اسلامی حمله کرده‌اند.

هواپیماهای ترابری-نظامی آمریکا در طول شب گذشته برای دومین بار برای هزاران عراقی که از بیم شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در کوهستان‌ها پناه گرفته‌اند، مواد غذایی و آب پرتاب کردند.

این کمک‌رسانی چند ساعت پس از حملات هوایی تازه آمریکا به شبه‌نظامیان دولت اسلامی صورت گرفت.

استرالیا گفته است در حال مذاکره با واشنگتن درباره امکان مشارکت در عملیات پرتاب کمک‌های انسان‌دوستانه است. بریتانیا و فرانسه نیز روز جمعه گفته بودند در این کار به آمریکا کمک می‌کنند.

گروه دولت اسلامی که با نام داعش شهرت پیدا کرد، قبل از عراق کنترل بخش های وسیعی از سوریه را در دست گرفت. این گروه طی چند ماه اخیر بخش‌های بزرگی از خاک عراق را تصرف کرده است و اکنون شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق را تهدید می‌کند.

مقام‌های کرد می‌گویند نیروهای دولت اسلامی کنترل بزرگترین سد عراق در موصل را به دست گرفته‌اند که این می‌تواند به آنها امکان دهد که شهرها را به زیر آب بگیرند و منابع حیاتی آب و برق را قطع کنند.

آمریکا رهبران عراق را تحت فشار گذاشته تا یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند که توان مقابله شبه‌نظامیان دولت اسلامی را داشته باشد.