اوباما: راه‌حل فوری برای عراق وجود ندارد

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما امروز با رهبران آلمان و بریتانیا درباره عراق تلفنی گفتگو کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید راه حل فوری برای حل بحران عراق وجود ندارد و زمان لازم است تا دولت عراق بتواند بر جهادی‎های دولت اسلامی (داعش سابق) غلبه کند.

او همچنین گفته است که اجازه تشکیل خلافت اسلامی در سوریه و عراق را نخواهد داد.

آقای اوباما همچنین گفته در صورت لزوم، حملات هوایی آمریکا علیه مواضع 'دولت اسلامی' در عراق ادامه پیدا خواهد کرد، اما نیروهای ارتش آمریکا به خاک عراق بازنخواهند گشت.

رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که دولتش برای توقف پیشروی های شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' در عراق هم به دنبال حفظ منافع استراتژیک خود در منطقه است و هم تلاش می کند مانع از وقوع یک نسل‌کشی احتمالی در عراق شود.

آقای اوباما گفت آمریکا اجازه تشکیل خلافت اسلامی در منطقه را نمی‌دهد اما افزود این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که آمریکا شرکایی در منطقه پیدا کند که قادر به پر کردن خلاء به وجود آمده باشند.

آقای اوباما در پاسخ به این سوال که آیا موضع ایران در این تحولات کمکی کرده یا نه گفت: "من فکر می‌کنم ایرانی‌ها بالاخره به این نتیجه رسیدند که موضع شیعیان برای در دست داشتن حداکثر قدرت در عراق در بلندمدت محکوم به شکست است. این در مقیاسی بزرگ‌تر درسی است برای تمام کشورها: شما صددرصد را می خواهید و معتقدید همه چیز مال برنده است، این کار را خراب می کند."

او بار دیگر خواهان تشکیل دولتی فراگیر در عراق شد که تمام گروه‌ها از جمله مخالفان و ناراضیان سنی را در بر بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه همچنین در تماسی تلفنی با فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با وی در مورد ضرورت حمایت از دولت مرکزی عراق و مقابله با نیروهای دولت اسلامی گفتگو کرد.

آقای اوباما در همین رابطه با دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا هم تلفنی گفتگو کرده است.

همزمان جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم که اکنون در برمه به سر می‌برد در تماسی تلفنی با همتای روس خود علاوه بر گفتگو در مورد بحران اوکراین، با سرگئی لاوروف درباره ضرورت پشتیبانی از کردهای عراق در برابر شبه‌نظامیان دولت اسلامی رایزنی کرده است.

روز جمعه جنگنده‌های آمریکا در چند نوبت به کاروان‌های شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' در شمال عراق حمله کردند. این حملات هم‌زمان با پیشروی نیروهای داعش به سوی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق صورت گرفت.

از روز پنج شنبه گذشته آمریکا کمک‌رسانی هوایی به ساکنان مناطق کردنشین منطقه را هم شروع کرده است. ساکنان این مناطق که بیشتر از جامعه کردهای ایزدی هستند در پی حملات داعش از حدود یک هفته پیش از محل زندگی‌شان گریخته اند و در کوه‌ها و بیایان‌های شمال عراق آواره شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگنده‌های آمریکایی در چند نوبت مواضع نیروهای 'دولت اسلامی' را بمباران کرده‌اند

'شکستن محاصره'

آقای اوباما در نطق رادیویی هفتگی‌اش گفت که اسلام‌گرایان تندرو زنان را به بردگی می‌گیرند و اقلیت ایزیدیان عراق را تهدید به نابودی کرده‌اند.

او گفت که حملات هوایی آمریکا می‌تواند به شکستن محاصره آوارگان ایزیدی که در کوه‌ها گرفتار شده‌اند، کمک کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور در سرتاسر عراق از جمله بغداد و اربیل کارکنانی دارد که هر اقدامی که لازم باشد برای حفاظت از آنها انجام خواهد داد.

به گفته ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در اربیل پس از حملات آمریکا علیه 'دولت اسلامی' روحیه نیروهای پیشمرگ‌ کرد تقویت شده و خیابان های اربیل و کرکوک شاهد جشن و پایکوبی مردم بوده است.

در طی یک هفته گذشته نیروهای دولت اسلامی با پیشروی در مناطق کردنشین شمال عراق، پیشمرگ‌های کرد را در چند منطقه به عقب رانده‌اند و علاوه بر چند شهر و روستا، کنترل بزرگ‌ترین سد عراق در موصل را هم به دست گرفته‌اند.

مطالب مرتبط