حماس: به اسرائیل امتیازی نمی‌دهیم

حق نشر عکس AP
Image caption حماس چند روز پیش در غزه راهپیمایی 'پیروزی' برگزار کرد

فوزی برهوم، یکی از سخنگویان حماس، می‌گوید که حماس به 'مقاومت' ادامه می‌دهد و 'امتیازی' به اسرائیل نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فوزی برهوم در بیانیه‌ای گفته است: "هیچ بازگشتی در کار نخواهد بود، اشغالگران به جایی نخواهند رسید و ما درباره خواسته‌های مردممان امتیازی نمی‌دهیم."

آتش‌بس سه روزه غزه دیروز (جمعه) به پایان رسید و علیرغم تلاش‌های بین‌المللی تمدید نشد. حماس می‌گوید همچنان حاضر به ازسرگیری مذاکرات با میانجیگری مصر است اما تاکید دارد که لغو محاصره غزه باید یکی از شرایط آتش‌بس باشد.

اسرائیل بامداد امروز (شنبه ۹ اوت) چندین بار به غزه حمله کرد که بخش عمده این حملات به مناطقی بود که غیرنظامیان از آنها گریخته‌اند.

گزارش شده که در حملات امروز اسرائیل هفت نفر کشته شده‌اند.اسرائیل می‌گوید یکی از فرماندهان ارشد شاخه نظامی حماس در میان کشته‌شدگان است.

در حملات روز جمعه اسرائیل نیز پنج فلسطینی از جمله یک پسربچه ۱۰ ساله کشته شدند.

ارتش اسرائیل می‌گوید از صبح جمعه و زمان پایان آتش بس سه روزه با فلسطینی‌ها، دست کم به ۴۷ هدف حمله کرده که این حملات در واکنش به موشک‌هایی بوده که از اراضی فلسطینی پرتاب شده.

در همین حال در کرانه باختری، تعداد زیادی از فلسطینی ها در جریان اعتراضاتی که در همبستگی با اهالی غزه برگزار کردند، با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند.

در این درگیری، یک فلسطینی به ضرب گلوله کشته شد و یک فلسطینی دیگر نیز در اثر جراحاتی که در اعتراضات شهر الخلیل برداشته بود، صبح امروز جان باخت. در شهر الخلیل ده‌ها فلسطینی دیگر نیز مجروح شدند.

حق نشر عکس EPA

آمریکا و سازمان ملل متحد ازسرگیری حملات میان غزه و اسرائیل را محکوم کرده و از هر دو طرف خواسته‌اند به دشمنی‌ها پایان دهند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، گفت که دو طرف باید برای برقراری یک "آتش‌بس پایدار" تلاش کنند.

سازمان ملل نیز گفته است غیرنظامیان نباید بیشتر از این رنج ببرند.

جنگ جاری غزه از یک ماه پیش با حملات سنگین هوایی اسرائیل به نوار غزه و پرتاب موشک‌ از داخل غزه به سوی اسرائیل آغاز شد. نیروی زمینی اسرائیل نیز با ورود به خاک غزه این منطقه را مورد تهاجم قرار داد.

در جریان این جنگ دست کم ۱۹۶۰ فلسطینی کشته شده‌اند که بیشتر آنها غیرنظامی بودند. از طرف اسرائیل ۶۴ نظامی و ۳ غیرنظامی کشته شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط