ارتش اوکراین شبه نظامیان در دونتسک را 'محاصره کرد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردم در دونتسک برای در امان ماندن به پناهگاه‌های جنگی رفته‌اند

گزارش‌ها حاکی از آنند که نیروهای ارتش اوکراین توانسته‌اند با پیشروی، ارتباط میان دو گروه عمده شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق این کشور را قطع کنند.

روز شنبه (نهم اوت - ۱۸ مرداد) یکی از رهبران شورشیان تایید کرده است که نیروهای ارتشی توانسته‌اند شهر کراسنی‌لوچ را تصرف کنند و بدین ترتیب شاهرگ ارتباطی میان دو منطقه دونتسک و لوهانسک که هر دو تحت کنترل شورشیان است قطع شده است.

این رویداد باعث شده یکی دیگر از رهبران شبه نظامیان هوادار روسیه اعلام کند "به منظور جلوگیری از یک فاجعه انسانی" آماده آتش‌بس است.

همزمان ایگور گیرکین یکی از رهبران شورشیان شرق اوکراین به رسانه‌های روسیه گفته نیروهای او در دونتسک کاملا محاصره شده‌اند.

در همین حال، روسیه اعلام کرده که برای اعزام یک کاروان دیگر از کمک‌های بشردوستانه به شرق اوکراین آماده می‌شود. این در حالی است که آمریکا و بریتانیا مسکو را متهم می‌کنند که از ارسال کاروان کمک به عنوان پوششی برای فرستادن نیرو و تجهیزات نظامی به شرق اوکراین استفاده می‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در همین رابطه امروز با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تلفنی گفتگو کرد و ضمن بر حذر داشتن روسیه از ارسال نیرو و کمک نظامی به شبه نظامیان اوکراین تحت پوشش کاوران اقلام بشردوستانه، نسبت به پیامدهای این اقدام ابراز نگرانی کرد. بنا بر اطلاعیه کاخ سفید درباره محتوای این تماس تلفنی، خانم مرکل و آقای اوباما هر دو خواستار مشارکت روسیه با جامعه بین المللی برای یافتن راه حلی سیاسی در اوکراین شده‌اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم که اکنون در برمه به سر می برد، روز شنبه در تماسی تلفنی با همتای روس خود به سرگئی لاوروف گفت بهترین راه برای رساندن کمک‌های بشردوستانه استفاده از کانال سازمان‌های یاری‌رسان بین‌المللی است که هم اکنون هم در شرق اوکراین حضور دارند و ارسال چنین کمک‌هایی باید با مجوز دولت اوکراین صورت گیرد.

آقای کری همچنین تاکید کرده روسیه نباید تحت پوشش کاوران‌های کمک یا هر نوع تلاش صلح‌دوستانه دیگری در درگیری‌های شرق اوکراین دخالت کند.

دیروز هم (جمعه هشتم اوت) سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت چنین تلاشی از سوی روسیه "کاملا غیرقابل قبول" است و به منزله "اشغال نظامی اوکراین" تلقی خواهد شد.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا هم گفت: "من به شدت روسیه را از چنین اقدام تحریک برانگیزی بر حذر می‌دارم. ما عمیقا از گزارش‌هایی که از ورود نیروها و ادوات روسی به اوکراین خبر می‌دهند نگرانیم."

از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

جنگ داخلی میان هواداران روسیه و دولت مرکزی از ماه آوریل گذشته آغاز شد و به دنبال سقوط دولت مرکزی و برگزاری انتخابات جدید در اوکراین، ابتدا شبه جزیره کریمه از خاک اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست و سپس شبه نظامیان هوادار روسیه در مناطق شرقی اوکراین با حمله به ساختمان های دولتی، شهرهای این منطقه را در کنترل خود گرفتند.

مطالب مرتبط