ابهام جدی در سرنوشت مذاکرات آتش بس قاهره

حق نشر عکس AFP
Image caption بر اساس آمار سازمان ملل متحد تعداد کشته شدگان فلسطینی در اثر حملات اسرائیل به بیش از ۱۹۶۰ رسیده است که اکثریت آنها افراد غیر نظامی از جمله زنان و کودکان بوده اند

با ادامه حملات اسرائیل به فلسطینیان در نوار غزه، به نظر می رسد که مذاکرات قاهره برای رسیدن به آتش بس جدید عملا شکست خورده اند.

هیات اسرائیلی قاهره را از پیش ترک کرده بود و فلسطینیان می گویند که در صورت عدم بازگشت اسرائیلی ها به مذاکره بدون پیش شرط، آنها نیز امروز (یکشنبه) قاهره را ترک خواهند کرد.

اسرائیل می گوید تا زمانی که شلیک راکت از غزه ادامه داشته باشد به مذاکرات غیر مستقیم باز نخواهند گشت.

موسی ابو مرزوق، یکی از مقامات حماس، گفته است که اسرائیل به آتش بس پایبند نیست و سرنوشت مذاکرات قاهره در ۲۴ ساعت آینده رقم خواهد خورد.

چند دولت غربی پیشتر از دو طرف درگیر خواسته بودند که در خصوص آتش بسی جدید به توافق برسند.

وزیران امور خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه ای مشترک از تلاشهای مصر برای ایجاد آتش جدید حمایت کردند و گفتند هم محدودیتهای اعمال شده بر غزه توسط اسرائیل باید رفع شوند و هم باید نگرانی های امنیتی اسرائیل برطرف شوند.

آتس بس پیشین که به مدت ۷۲ ساعت (سه روز) دائر بود، روز جمعه پایان یافت و اسرائیلی ها دیروز (شنبه) حد اقل هشت شهروند فلسطینی دیگر را در نوار غزه از طریق بمباران هوایی کشتند.

امروز نیز، تا لحظه تحریر این خبر، ارتش اسرائیل چهار قربانی دیگر نیز در غزه گرفته است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در منطقه گفته است که یک زن، یک پسربچه ۱۴ ساله و یک راننده تانکر حمل آب از جمله افرادی هستند که امروز به دست ارتش اسرائیل کشته شده اند.

سربازان اسرائیلی همچنین در درگیری با تظاهر کنندگان فلسطینی در شهر الخلیل یک پسربچه دوازده ساله فلسطینی را امروز به ضرب گلوله کشتند.

گیلاد اردان، وزیر ارتباطات اسرائیل گفته است که آن کشور حمله گسترده زمینی به غزه را هم مد نظر دارد.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد تعداد کشته شدگان فلسطینی به بیش از ۱۹۶۰ رسیده است که اکثریت آنها افراد غیر نظامی از جمله زنان و کودکان بوده اند.

وزارت بهداشت فلسطینی تعداد مجروحان حملات اسرائیل را ۹۸۷۸ نفر اعلام کرده است.

در مقابل، ۶۴ سرباز اسرائیلی (و سه غیر نظامی) در اثر حملات اسرائیل کشته شده اند.

جنبش حماس خواستار رفع محاصره اقتصادی و سیاسی غزه و آزاد سازی زندانیان سیاسی به دست اسرائیل است.

پسشتر، فوزی برهوم، یکی از سخنگویان حماس، گفته بود که حماس به مقاومت ادامه می‌دهد و امتیازی به اسرائیل نخواهد داد.

فوزی برهوم در بیانیه‌ای گفته بود: "هیچ بازگشتی در کار نخواهد بود، اشغالگران به جایی نخواهند رسید و ما درباره خواسته‌های مردممان امتیازی نمی‌دهیم."

در همین حال به گزارش خبرنگار بی بی سی فارسی در منطقه، حازم ابوشنب از نمایندگان جنبش فتح در هیئت مذاکره کننده فلسطینی در قاهره گفته است که مصر به دو طرف پیشنهاد آتش بس ۷۲ ساعته داده تا مذاکرات آنها به طور غیر مستقیم ادامه پیدا کنند.

فلسطینی ها به طور اصولی موافقت کرده اند اما این موافقت هنوز رسما اعلام نشده است اما اسرائیلیها هنوز هیچ واکنشی نشان نداده اند.

حملات اسرائیل به غزه روز هشتم ژوئیه ( بیش از یک ماه پیش) آغاز شد.

مطالب مرتبط