وزیر حقوق بشر عراق: شبه‌نظامیان دولت اسلامی ۵۰۰ ایزدی را کشته‌اند

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از هزاران خانواده ایزدی که از کوه‌ها به اردوگاه‌های مرزی عراق و سوریه گریخته‌اند

وزیر حقوق بشر عراق می‌گوید شبه‌نظامیان دولت اسلامی در جریان حملاتشان در شمال عراق "۵۰۰ نفر" از پیروان اقلیت ایزدی را کشته‌اند.

محمد شیاع السودانی به خبرگزاری رویترز گفته است نیروهای دولت اسلامی همچنین شماری از قربانیان از جمله کودکان را "زنده دفن کرده‌اند."

به گفته وزیر حقوق بشر عراق حدود "۳۰۰ زن ایزدی هم به عنوان برده ربوده شده‌اند."

۲۰ هزار نفر از کوه‌ به سوریه گریختند

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقام‌های کرد در عراق گزارش داده که بیش از ۲۰ هزار غیرنظامی که از ترس شبه‌نظامیان دولت اسلامی به کوه‌های شمال عراق پناه برده بودند، موفق شدند به خاک سوریه فرار کنند.

به گفته ویان دخیل، تنها نماینده اقلیت ایزدی‌ها در مجلس عراق بیشتر این افراد، توانستند بعد از فرار به سوریه دوباره به خاک عراق بازگردند.

در روزهای گذشته و در جریان حملات نیروهای دولت اسلامی (داعش) بسیاری از ساکنان شهر شنگال که عمدتا از کردهای پیرو آیین ایزدی هستند، بعد از تصرف شهر از خانه‌هایشان گریختند و به کوه‌های اطراف پناه بردند.

حق نشر عکس
Image caption این بشکه‌های آب توسط هواپیماهای آمریکایی برای آوارگان در کوه شنگال انداخته می‌شود

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در روزهای اول بحران از مرگ دست‌کم ۴۰ کودک خبر داده بود که بر اثر بیجا شدن خانواده‌ها و تشنگی در بیایان جان خود را از دست داده‌اند.

هنوز بسیاری از کردهایی که به کوه‌ها گریخته‌اند، آنجا گرفتار هستند.

در داخل شهر هم علاوه بر ایزدی‌ها، مسیحیانی که توسط دولت اسلامی تهدید به مرگ شده‌اند، نگران افتادن شهر به دست شبه‌نظامیان هستند.

ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که در اربیل است، می‌گوید مسیحیان این شهر به کلیسا پناه برده‌اند و شبانه‌روز تنها کاری که از دستشان برمی‌آید، دعا کردن است.

غذاهایی که از آسمان می‌بارد

یکی از سخنگویان پنتاگون، وزرات دفاع آمریکا گفته نیروی هوایی دو کشور ایالات متحده و بریتانیا برای هزاران نفر که در کوه‌ها گرفتار شده‌اند، از آسمان بسته‌های غذایی انداخته‌اند.

به گفته پنتاگون، بیش از ۵۲ هزار وعده غذا و هزاران گالن آب به اقلیت ایزدی گرفتار در کوه شنگال رسانده شده است.

این سومین محموله غذایی ارسال شده توسط آمریکا و اولین بسته هوایی توسط ارتش بریتانیا است. قرار است کمک‌های فرانسه هم به‌زودی به دست آوارگان برسد.

حق نشر عکس EPA
Image caption لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه (چپ) در دیدار با نزار خیرالله، معاون وزیر خارجه عراق (راست)

ادامه حملات آمریکا علیه شبه‌نظامیان

در میان کمک‌های انسان‌دوستانه، حملات هوایی آمریکا علیه مواضع شبه نظامیان دولت اسلامی ادامه داشته است.

درباره حملات تازه آمریکا در عراق اینجا بیشتر بخوانید.

ژنرال جان کربی، سخنگوی پنتاگون به بی‌بی‌سی گفته پهپاد‌ها و هواپیماهای جنگی آمریکا جنگ‌افزارهای شبه‌نظامیان را که به روی ایزدی‌ها آتش می‌گشودند، از بین برده‌اند.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه که در عراق است، از مقام‌های ارشد این کشور خواسته یک دولت ائتلافی متحد برای مهار بحران تشکیل دهند.

آقای فابیوس خواستار تشکیل دولتی شده که همه گروه‌ها را در بر بگیرد.

دولت کردستان، پیشمرگ‌های ایران را 'بازگرداند'

بر اساس گزارشی که به بی‌بی‌سی فارسی رسیده دولت اقلیم کردستان عراق نیروهای داوطلب کرد ایرانی را به اردوگاه‌هایشان "بازگردانده است."

حزب دمکرات کردستان ایران، پیش‌تر شماری از پیشمرگ‌های خود را برای مبارزه با نیروهای گروه دولت اسلامی به کردستان عراق فرستاده کرده بود.

چند حزب فعال دیگر در کردستان ایران، برای مشارکت در عملیات علیه نیروهای دولت اسلامی اعلام آمادگی کرده بودند. اما منابع مطلع می‌گویند دولت اقلیم کردستان، "تحت فشار ایران" از حضور شبه‌نظامیان کرد ایرانی در مبارزه با دولت اسلامی جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط