ائتلاف ملی عراق حیدر عبادی را نامزد نخست‌وزیری کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption حیدر العبادی معاون رئیس مجلس عراق است

هم‌زمان بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در بغداد ائتلاف ملی عراق، متشکل از گروه‌های شیعه، حیدر عبادی، معاون رئیس مجلس را به عنوان نامزد پیشنهادی این ائتلاف برای مقام نخست وزیری عراق به پیشنهاد کرده است.

این ائتلاف تصمیم خود را در قالب نامه‌ای با امضای رهبران گروه‌های سیاسی عضو به اطلاع فواد معصوم، رئیس جمهور عراق رسانده است.

به نظر می‌آید ائتلاف ملی عراق توانسته توافق برخی متحدان نوری مالکی، نخست وزیر را کسب کند و تعداد کرسی های خود در پارلمان را به بیش از ۱۲۰ کرسی برساند.

به این ترتیب کرسی‌های این ائتلاف از ائتلاف 'دولت قانون' به رهبری آقای مالکی که تاکنون اکثریت را داشت، بیشتر شده است.

در همین حال دادگاه عالی عراق که پیشتر گفته شد به نفع ائتلاف آقای مالکی برای انتخاب نخست‌وزیر رای داده ، این خبر را تکذیب کرده و گفته است که ائتلافی که بیشترین کرسی را دارد، می‌تواند نخست‌وزیر معرفی کند.

بر اساس قانون اساسی عراق، رئیس‌جمهوری این کشور باید از نخست‌وزیر بخواهد کابینه جدید را تشکیل دهد.

آقای مالکی بامداد امروز گفته بود از رئیس‌جمهوری عراق به دادگاه شکایت می‌کند.

او در یک سخنرانی تلویزیونی به‌تندی از فواد معصوم، رئیس‌جمهوری جدید این کشور انتقاد کرد و گفت قصد دارد امروز آقای معصوم را به خاطر "زیرپا گذاشتن قانون اساسی" به دادگاه بکشاند.

بر اساس گزارش‌ها پس از این اظهارات، نیروهای وفادار به آقای مالکی در نقاط کلیدی بغداد مستقر شدند. درباره این خبر اینجا بیشتر بخوانید.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعد از سخنرانی آقای مالکی نیروهای امنیتی در خیابان‌های بغداد دیده شدند

در واکنش به این اظهارات و دقایقی پیش از حکم دادگاه عراق، جان کری، وزیر خارجه آمریکا تشکیل دولت عراق برای ایجاد ثبات ملی در این کشور را ضروری خواند و از آقای مالکی خواست این روند را "مختل" نکند.

نوری مالکی که جناح او در انتخابات اخیر مجلس عراق اکثریت را گرفت، می‌خواهد برای سومین بار به نخست‌وزیری برسد اما در پی بحران جاری در کشور و به‌خصوص پیش‌روی‌های شبه‌نظامیان سنی، درخواست‌هایی برای کناره‌گیری او مطرح شده است.

آقای مالکی در نطق تلویزیونی یک‌شنبه‌شب خود، از فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق، به خاطر نادیده‌گرفتن مهلت انتخاب نخست‌وزیر جدید، به‌تندی انتقاد کرد و گفت او قانون اساسی را "به خاطر اهداف سیاسی" زیر پا گذاشته است.

با افزایش تحرکات نیروهای نظامی وفادار به نوری مالکی در طول یک‌شنبه‌ شب، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد از رئیس‌جمهوری عراق به عنوان ضامن اجرای قانون اساسی "کاملا حمایت می‌کند".

تصرف جلولا به دست شبه‌نظامیان

در کشاکش بحران سیاسی در بغداد، مقام‌های عراقی خبر داده‌اند که شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) شهر جلولا در استان دیاله در شمال بغداد را تصرف کرده‌اند.

گزارش شده دست‌کم ۱۰ پیش‌مرگ کرد در درگیری با نیروهای دولت اسلامی کشته شده‌اند.

هنوز هزاران خانواده ایزدی در کوه‌های شمال عراق گرفتار هستند. مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق، از جامعه جهانی خواسته به کردهای عراق کمک تسلیحاتی کند تا بتوانند بر شبه‌نظامیان دولت اسلامی غلبه کنند.