جنجال بر سر نوزادی که از رحم اجاره‌ای به دنیا آمد

حق نشر عکس NA
Image caption والدین استرالیایی این دوقلو

زوج استرالیایی که در روزهای اخیر متهم شده بودند نوزاد بیمارشان را نزد زن تایلندی که در رحم اجاره‌ای او رشد کرده بود رها کرده‌اند، می‌گویند گزارش‌ها در این باره ناقص بوده و آنها در واقع این نوزاد را می‌خواسته‌اند به خانه ببرند. مادر تایلندی هم این حرف را تایید کرده است.

دیوید و وندی فرنل که برای نخستین‌بار از رسانه‌ای‌شدن این ماجرا به طور عمومی صحبت می‌کردند، می‌گویند آن مادر تایلندی خودش تصمیم گرفته که گامی، نوزاد بیمار را به این زوج استرالیایی تحویل ندهد.

گامی که حالا هفت ماهه است، با سندروم داون به دنیا آمده و نارسایی قلبی مادرزاد هم دارد.

زوج استرالیایی که خواهر دوقلوی گامی را با خود برده‌اند، می‌گویند می‌خواهند گامی را هم تحویل بگیرند.

زن تایلندی که گامی در رحم اجاره‌ای او به دنیا آمده، پیش‌تر به رسانه‌ها گفته بود که زوج استرالیایی، گامی را به خاطر بیماری‌هایش نزد او رها کرده‌اند و فقط خواهر دوقلوی او را برده‌اند.

۱۲۰ هزار دلار کمک اینترنتی

حق نشر عکس AFP
Image caption با انتشار حرف‌های اولیه مادر تایلندی، یک حرکت اینترنتی برای تامین هزینه درمان نوزاد بیمار راه افتاد و بیش از ۱۲۰ هزار دلار برایش جمع شد

وقتی ادعاهای پاتارامون چانبوآ، زنی که گامی و خواهرش را به دنیا آورده، در رسانه‌ها پخش شد، یک حرکت اینترنتی برای تامین هزینه درمان برای نوزاد بیمار راه افتاد و بیش از ۱۲۰ هزار دلار برایش جمع شد.

اما حالا به نظر می‌رسد این مادر تایلندی ۲۱ساله حرفش را پس گرفته است.

او گفته است: "حقیقت این است که من خودم اجازه ندادم گامی را ببرند. به این خاطر که گامی را در یک موسسه می‌گذاشتند."

زوج استرالیایی در یک مصاحبه پر اشک و آه که در یک شبکه تلویزیونی استرالیا پخش شد، گفتند: "ما پسرمان را رها نکردیم. بلکه این پاتارامون بود که گفت اگر بخواهیم پسرمان را ببریم، پلیس خبر می‌کند و آن‌وقت دخترمان را هم می‌گیرد و هردو را نگه می‌دارد."

پدر استرالیایی این دو نوزاد می‌گوید مادری است که رحمش را اجاره می‌دهد می‌تواند انتخاب کند که بچه را به شما بدهد یا ندهد. هرچند یک موافقت‌نامه برای رحم اجاره‌ای داریم ولی در واقع آن اصلا موضوعیت ندارد. این تصمیم اوست، و تصمیم مادری که رحمش را به ما اجاره داد، این بود که نوزاد پسر را نگه دارد."

برای سقط جنین 'دیر بود'

پاتارامون چانبوآ که دو فرزند دیگر هم دارد، گفته بود که وقتی در ماه چهارم بارداری متوجه شده بود که جنین پسر در چه شرایطی است، زوج استرالیایی از او خواستند سقط جنین کند. ولی این زن تایلندی حاضر به این کار نشده است چون آن را خلاف باورهای بودایی خود می‌دیده است.

سقط به خاطر بیماری جنین در تایلند ممنوع است.

والدین استرالیایی این حرف را تکذیب می‌کنند ولی می‌گویند از موسسه‌ای که رحم اجاره‌ای فراهم می‌کند شاکی شده بودند چون آزمایش‌ها را زودتر ترتیب نداده بود و زمانی که متوجه بیماری جنین پسر شدند، برای سقط جنین خیلی دیر بود.

آنها می‌گویند اگر زودتر می‌دانستند، احتمالا خواستار "ختم بارداری" می‌شدند.

دیوید فرنل، پدر استرالیایی این دوقلوها، می‌گوید در زمان بارداری به این نتیجه رسیده بودند که شاید مناسب باشد به مادر تایلندی پیشنهاد دهند که می‌تواند گامی را نگه دارد.

اما اضافه می‌کند که وقتی بچه‌ها به دنیا آمدند، او و همسرش دریافتند که می‌خواهند هردو نوزاد را داشته باشند.

ولی به گفته آنها مادر تایلندی پافشاری کرد که اجازه دهند گامی را نگه دارد، و تهدید کرد که وگرنه نوزاد دختر را هم نگه می‌دارد.

ماجرای این مثلث والدینی زمانی پیچیده‌تر شد که معلوم شد دیوید فرنل، پدر استرالیایی، بیش از دو دهه پیش به تعدی‌های جنسی متعدد به دختران کم‌سال محکوم شده بود.

او در مصاحبه روز یک‌شنبه‌اش تاکید کرد که آن سابقه هیچ تاثیری بر امروزش ندارد و گفت هر کاری می‌کند تا از دختر نوزادش حفاظت کند.

مقام‌های استرالیایی می‌گویند در این باره با این زوج تماس گرفته‌اند و در حال حاضر هیچ نگرانی عمده‌ای درباره آنان ندارند.

وقتی ادعاهای اولیه مادر تایلندی این دو نوزاد منتشر شده بود، بسیاری از کمک‌کنندگان به گامی، والدین استرالیایی او را نکوهش کرده بودند و آنها را "خودخواه" خوانده بودند.

این خبر واکنش وزیر امور خارجه استرالیا را هم در پی داشت که وعده داد با همتای تایلندی خود درباره مشکلات ناشی از اجاره‌دادن رحم به طور غیرقانونی در آن کشور رای‌زنی کند.

مطالب مرتبط