آتش‌بس ۷۲ ساعته در غزه؛ گفت‌وگوها در مصر از سر گرفته می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption در درگیری‌های یک ماه اخیر، بیش از ۱۹۰۰ فلسطینی، اغلب غیرنظامی، کشته شده‌اند؛ در اسرائیل هم ۶۷ نفر کشته شده‌اند که سه نفرشان غیرنظامی بوده‌اند.

پس از تلاش‌های دیپلماتیک دشوار، اسرائیل و فلسطینی‌های غزه برای یک آتش‌بس ۷۲ ساعته دیگر موافقت کرده‌اند. در این مدت دو طرف در مصر به مذاکرات غیرمستقیم می‌پردازند.

دو طرف پیش‌تر تهدید کرده بودند این گفت‌وگوها را ترک می‌کنند.

مصر هفته پیش نیز برای یک آتش‌بس سه روزه میانجی‌گری کرده بود اما پس از آن مهلت، درگیری‌ها از سر گرفته شد.

حالا امید می‌رود با این آتش‌بس کنونی که قرار بوده است از ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ یعنی نیمه‌شب در غزه آغاز شود، مذاکره‌کنندگان دو طرف فرصت داشته باشند برای رسیدن به یک آتش‌بس طولانی‌مدت به موافقت برسند.

یک مقام بلندپایه اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفته است که تل‌آویو با این آتش‌بس موافقت کرده و اگر ساعاتی دوام بیاورد، اسرائیل مذاکره‌کنندگانش را روز دوشنبه به قاهره می‌فرستد.

عزت رشق، مذاکره‌کننده ارشاد حماس هم در قاهره به رویترز گفته است "حالا که اسرائیل با آتش‌بس موافقت کرده و بدون پیش‌شرط به مذاکرات برمی‌گردند"، فلسطینی‌ها هم موافقت خود را در این باره به مصر اعلام می‌کنند.

حملات اسرائیل به غزه در طول شام‌گاه یک‌شنبه ادامه داشت و درست تا پیش از زمان آغاز آتش‌بس، رسانه‌های اسرائیلی هم از ادامه آژیر خطر درباره حملات راکتی از غزه خبر داده‌اند.

با این حال در یک ساعت نخست پس از آغاز آتش‌بس، گزارشی از حمله در هر دو طرف مخابره نشده است.

در یک ماه که از درگیری‌های اخیر غزه می‌گذرد، حدود ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

از این شمار، طبق آمار سازمان ملل متحد، بیش از ۱۹۰۰ نفر فلسطینی بوده‌اند که در غزه کشته شده‌اند و بیشتر آنان غیرنظامی بوده‌اند.

در اسرائیل هم ۶۷ نفر کشته شده‌اند که سه نفرشان از جمله یک شهروند تایلندی، غیرنظامی بوده‌اند.

پس از آتش‌بس سه روزه قبلی که حملات اسرائیل و راکت‌پراکنی از غزه از سر گرفته شد، دست‌کم ۲۰ فلسطینی کشته شدند و دو اسرائیلی هم با راکت‌های پرتاب‌شده از غزه، زخمی شدند.

آمار زخمی‌ها در غزه به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است.

کشته‌شدن یک نوجوان فلسطینی در کرانه باختری

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اوایل امروز درباره مذاکرات قاهره تردیدهای جدی مطرح شده بود. بیشتر بخوانید.

ساعتی پیش از آن که مقام‌های اسرائیلی هم از توافقشان با این آتش‌بس خبر بدهند، دو انفجار در غزه گزارش شده بود.

جمعه گذشته در پایان آتش‌بس سه روزه، با وجود درخواست سازمان ملل برای تمدید آتش‌بس، دو طرف حملات متقابل را ادامه دادند.

ارتش اسرائیل تائید کرده که نیروهایش در تظاهرات امروز در الخلیل در کرانه باختری رود اردن، یک فلسطینی را کشته‌اند. گزارش شده که کودک کشته‌شده، کمتر از ۱۴ سال داشته است.

پیش‌تر حازم ابوشنب از نمایندگان جنبش فتح در هیات مذاکره‌کننده فلسطینی در قاهره به مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به غزه، گفته بود فلسطینی‌ها با پیشنهاد مصر برای آتش‌بس موقت موافقت کرده‌اند.

خبرنگاران از منطقه گزارش می‌کنند که انتظار می‌رود در مذاکرات جدید برای آتش‌بس، دو طرف همچنان بر مواضع قبلی خود پا بفشارند؛ اسرائیلی‌ها از یک سو خواستار خلع سلاح غزه شوند و فلسطینی‌ها از سوی دیگر بر خواست خود برای رفع محاصره شدید غزه بمانند.

انتظار می‌رود در جریان این آتش‌بس ۷۲ ساعته، مجالی برای امدادرسانی به غزه فراهم شود؛ جایی که بسیاری آواره شده‌اند.

در سوی دیگر هم با توقف راکت‌پراکنی‌ها از غزه به سوی اسرائیلی‌ها، ساکنان ده‌ها محله که خانه‌شان را از هراس ترک کرده بودند، می‌توانند به خانه بازگردند.

مطالب مرتبط