درخواست رهبر کردستان عراق برای کمک تسلیحاتی در مقابل 'دولت اسلامی'‏

Image caption با آغاز پیش‌روی‌های 'داعش' در هفته‌های گذشته، رهبران کردستان عراق از لزوم استقلال این اقلیم سخن گفته بودند

مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق، از جامعه جهانی خواست به کردهای عراق کمک تسلیحاتی کند تا بتوانند بر شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' غلبه کنند.

آقای بارزانی این درخواست را پس از چهارمین دور حمله هوایی آمریکا به مواضع "دولت اسلامی" در نزدیکی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق مطرح کرده است.

گروه "دولت اسلامی" که پیش‌تر به نام "داعش" (دولت اسلامی عراق و شام) شناخته می‌شد، بخش‌هایی از شمال عراق را گرفته است.

نیروهای کرد می‌گویند پس از درگیری‌های سنگین، دو شهر گور و مخمور در استان نینوا را از نیروهای "دولت اسلامی" پس گرفته‌اند.

این نخست‌بار از زمان حمله نظامی آمریکا به شبه‌نظامیان اسلام‌گرا بوده که پیش‌مرگه‌های کرد در مقابل نیروهای "دولت اسلامی" به پیروزی می‌رسند.

با آغاز پیش‌روی‌های "داعش" در هفته‌های گذشته، رهبران کردستان عراق از لزوم استقلال این اقلیم از دولت مرکزی سخن گفته بودند.

نبرد با یک 'دولت تروریستی'

حق نشر عکس AFP
Image caption بارزانی در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه فرانسه گفت گروه 'دولت اسلامی'، یک 'دولت تروریستی' است

مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگران کردستان عراق، گفته است: "ما با یک سازمان تروریستی نمی‌جنکیم. ما در جنگ با یک دولت تروریستی هستیم."

او در کنار لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه سخن می‌گفت که به کردستان عراق سفر کرده است.

آقای فابیوس پس از این اظهارات آقای بارزانی گفت که فرانسه امکان ارائه تجهیزات به کردهای عراق را بررسی می‌کند.

پیش‌تر مقام‌های ایالات متحده گفته بودند که حمله نیروهای آمریکایی به برخی مواضع شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" برای محدود کردن پیش‌روی این گروه است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، تاکید کرده است که رفع تهدید گروهی که پیش‌تر به نام داعش شناخته می‌شد، ممکن است به درازمدت بکشد.

به گفته آقای اوباما، رفع این خطر به تشکیل دولتی "فراگیر" در بغداد بستگی دارد.

در همین حال وزارت امور خارجه ایالات متحده روز یک‌شنبه اعلام کرد که به ملاحظات امنیتی، "شمار محدودی" از کارمندانش در کنسول‌گری آمریکا در اربیل و همچنین سفارت این کشور در بغداد را به مناطق امن‌تر، بصره و امان پایتخت اردن، منتقل کرده است. بیشتر بخوانید.

همچنین نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، در ساعات پایانی شام‌گاه یک‌شنبه در یک نطق تلویزیونی در تلویزیون دولتی عراق از رئیس‌جمهور کشور انتقاد کرد و او را به "نقض قانون اساسی" متهم کرد.

خبر رسیده است که پس از این، نیروهای نظامی هوادار آقای مالکی در طول شب به نقاط کلیدی در بغداد اعزام شده‌اند. بیشتر بخوانید.

مطالب مرتبط