انتقال بخشی از کارکنان آمریکایی از اربیل و بغداد

حق نشر عکس AP
Image caption جنگنده‌های اف۱۸ آمریکایی در روزهای گذشته برخی مواضع شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' را بمباران کرده‌اند

آمریکا به دلیل ملاحظات امنیتی، شماری از کارکنانش را از اربیل و بغداد بیرون آورده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز یک‌شنبه اعلام کرد که به ملاحظات امنیتی، "شمار محدودی" از کارمندانش در کنسول‌گری آمریکا در اربیل و همچنین سفارت این کشور در بغداد را به مناطق امن‌تر، بصره و امان پایتخت اردن، منتقل کرده است.

گروه "دولت اسلامی" که پیش‌تر به نام "داعش" (دولت اسلامی عراق و شام) شناخته می‌شد، بخش‌هایی از شمال عراق را در اختیار گرفته است.

نیروهای کرد می‌گویند پس از درگیری‌های سنگین، دو شهر گور و مخمور در استان نینوا را از نیروهای "دولت اسلامی" پس گرفته‌اند.

این نخستین بار از زمان حمله نظامی آمریکا به شبه‌نظامیان اسلام‌گرا بوده که پیش‌مرگه‌های کرد در مقابل شبه‌نظامیان سنّی به پیروزی می‌رسند.

در همین حال مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان کردستان عراق، از جامعه جهانی خواست به کردهای عراق کمک تسلیحاتی کند تا بتوانند بر شبه‌نظامیان دولت اسلامی غلبه کنند.

آقای بارزانی این درخواست را پس از چهارمین دور حمله هوایی آمریکا به مواضع "دولت اسلامی" در نزدیکی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق مطرح کرده است. بیشتر بخوانید.

روز یک‌شنبه آمریکا اعلام کرد که با پهپاد و هواپیمای جنگنده به پنج نقطه دیگر از مواضع شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" حمله کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی'، اقلیت ایزدی را آواره کرده‌اند

آمریکا می‌گوید در این حملات دست‌کم پنج کامیون و یک پایگاه خمپاره‌انداز را هدف گرفته است.

حملات قبلی علیه زره‌پوش‌های "دولت اسلامی" در نزدیکی ارتفاعات سنجار بود.

این حملات هوایی آمریکا، نخستین مداخله نظامی مستقیم آن در عراق از زمان عقب‌نشینی اواخر سال ۲۰۱۱ است.

رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته اجازه حمله هوایی به مواضع شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در عراق را صادر کرد.

وزیر حقوق بشر عراق می‌گوید شبه‌نظامیان دولت اسلامی در جریان حملاتشان در شمال عراق،۵۰۰ نفر از پیروان اقلیت ایزدی را کشته‌اند.‌ بیشتر بخوانید.

پیش‌تر مقام‌های ایالات متحده گفته بودند که حمله نیروهای آمریکایی به برخی مواضع شبه‌نظامیان دولت اسلامی برای محدود کردن پیش‌روی این گروه است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه تاکید کرد که رفع تهدید گروهی که پیش‌تر به نام داعش شناخته می‌شد، ممکن است به درازمدت بکشد.

به گفته آقای اوباما، رفع این خطر به تشکیل دولتی "فراگیر" در بغداد بستگی دارد.

در همین حال نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، در ساعات پایانی شام‌گاه یک‌شنبه در یک نطق تلویزیونی در تلویزیون دولتی عراق از رئیس‌جمهور کشور انتقاد کرد و او را به "نقض قانون اساسی" متهم کرد.

خبر رسیده است که پس از این، نیروهای نظامی هوادار آقای مالکی در طول شب به نقاط کلیدی در بغداد اعزام شده‌اند. بیشتر بخوانید.

غرب می‌گوید بر رهبران عراق فشار می‌آورد تا یک دولت جامع و با مشارکت قدرت‌های مختلف این کشور شکل بگیرد و به این ترتیب، تهدید جهادی‌های "دولت اسلامی" رفع شود. اما ناظران می‌گویند هنوز شکاف‌های سیاسی عمیقی در بغداد دیده می‌شود.

مطالب مرتبط