هشدار اتحادیه اروپا به روسیه در مورد اقدام نظامی در اوکراین

حق نشر عکس
Image caption ساکنان دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین دچار کمبود غذا و برق شده اند.

خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا در گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تاکید کرده که این کشور تحت هیچ شرایطی نباید در شرق اوکراین دست به اقدام نظامی بزند.

این در حالی است که روسیه و اوکراین اعلام کردند برای ارسال "کمک های بشردوستانه" به منطقه با همکاری صلیب سرخ به توافق رسیده اند.

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری اوکراین گفت کاروان کمک های انساندوستانه با همکاری اتحادیه اروپا، روسیه، آلمان و دیگران، به لوهانسک فرستاده می شود.

مسکو هنوز اعلام نکرده که این کاروان چه زمانی حرکت خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تایید کرده است که ایالات متحده در این ماموریت نقش فعالی خواهد داشت.

پیش از این آمریکا و بریتانیا مسکو را متهم کرده بودند که از ارسال کاروان کمک، به عنوان پوششی برای فرستادن نیرو و تجهیزات نظامی به شرق اوکراین استفاده می‌کند.

آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو هم روسیه را به تدارک دخالت نظامی به بهانه ارسال کمک های بشردوستانه متهم کرده بود.

اما سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به آژانس خبری فرانسه گفته ارتش روسیه در ارسال کمک ها دخالتی نمی کند.

روز شنبه نیروهای ارتش اوکراین توانستند با پیشروی در شرق این کشور، ارتباط میان دو گروه عمده شبه‌نظامیان هوادار روسیه مستقر در مناطق دونتسک و لوهانسک را قطع کنند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در تماسی تلفنی با همتای روس خود به سرگئی لاوروف گفت بهترین راه برای رساندن کمک‌های بشردوستانه استفاده از کانال سازمان‌های بین‌المللی است و ارسال چنین کمک‌هایی باید با مجوز دولت اوکراین صورت بگیرد.

آقای کری همچنین تاکید کرد روسیه نباید تحت پوشش کاوران‌های کمک یا هر نوع تلاش صلح‌دوستانه دیگری در درگیری‌های شرق اوکراین دخالت کند.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفته‌است که چنین تلاشی از سوی روسیه به منزله "اشغال نظامی اوکراین" تلقی خواهد شد.

از زمان اعزام نیروهای نظامی اوکراین برای مقابله با شورشیان طرفدار روسیه در مناطق دونتسک و لوهانسک در نیمه آوریل (اواخر فروردین)، حداقل ۱۵۰۰ نفر کشته و صدها هزار نفر آواره شده اند. بسیاری از آوارگان به روسیه گریخته اند.

درگیری نظامی در شرق اوکراین پس از آن آغاز شد که به دنبال سقوط دولت مرکزی، شبه نظامیان هوادار روسیه با حمله به ساختمان های دولتی، شهرهای این منطقه را در کنترل خود گرفتند.

مطالب مرتبط