کاسپاروف از رسیدن به ریاست فدراسیون جهانی شطرنج بازماند

حق نشر عکس v
Image caption کاسپاروف از منتقدان سرسخت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است

گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج و از منتقدان رئیس جمهوری روسیه، که برای کسب ریاست فدراسیون جهانی شطرنج وارد رقابت شده بود، موفق نشد بیشتر از کیرسان ایلیموژنیوف، رئیس فعلی، رای بیاورد.

کیرسان ایلیومژینوف که از ۱۹ سال پیش ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت، با ۱۱۰ رای موفق شد بر کاسپاروف که ۶۱ رای آورد، پیروز شود.

این رای گیری در حاشیه المپیاد شطرنج ۲۰۱۴ در ترومسو، نروژ برگزار شد.

آقای ایلیومژینوف که ادعا می کند موجودات فضایی او را زمانی ربوده و به یک سیاره دیگر برده بودند، فردی میلیاردر است که با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ارتباط نزدیکی دارد.

منتقدانش می گویند که او "عروسک خیمه شب بازی کرملین" است.

آقای کاسپاروف، ۵۱ ساله یکی از فعالان سرشناس در زمینه حقوق بشر و از منتقدان سرسخت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

او آقای ایلیومژینوف را متهم به سوء استفاده از مقام و رابطه نزدیکش با آقای پوتین کرده است.

گری کاسپاروف، استاد بزرگ و قهرمان شطرنج جهان، در سال ۲۰۰۵ برای اینکه تمام وقت به فعالیت سیاسی و نوشتن بپردازد از شطرنج حرفه ای کناره گیری و جبهه اتحاد مدنی را راه اندازی کرد.

او در سال ۲۰۰۷ قصد داشت برای انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شود، اما بعدا از شرکت در انتخابات کناره‌گیری کرد.

آقای کاسپاروف در گفتگویی با روزنامه نروژی داگبلادت گفت که همه سفارتخانه های روسیه در سراسر جهان برای حمایت از آقای ایلیومژینوف بسیج شده اند.

به گفته او " این اقدامات سیاسی است و هیچ ربطی به شطرنج ندارد."

آقای ایلیومژینوف، ۵۲ ساله ادعا می کند که موجودات فضایی با او را از طریق تله‌پاتی ارتباط برقرار کرده اند و سپس او را به وسیله یک سفینه غول پیکر فضایی به سیاره ای دیگر منتقل کردند.

منتقدان او می گویند این ادعاها باعث شده است که بسیاری از حامیان مالی کمک های خود را برای ترویج این بازی دریغ کنند.

آقای ایلیومژینوف همچنین متهم است که با ایجاد ارتباط نزدیک با رهبران دیکتاتوری چون صدام حسین و معمر قذافی، به شهرت و اعتبار شطرنج آسیب رسانده است.

او در گفتگویی که اخیر با نیویورک تایمز داشت گفت: " شطرنج فرای سیاست است. به همین دلیل کاسپاروف خطرناک است و باید با او مبارزه شود. او شطرنج را با سیاست قاطی کرده است."

مطالب مرتبط