دشواریهای ملاقات وکیل مدافع با شهرت قدرت اف

رحمت الله زایراف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای زایراف گفت که همه این درخواستها برای حل منصفانه قضیة موکلش بوده است

وکیل مدافع شهرت قدرت اف، حقوقدان سرشناس تاجیک که ماه گذشته به اتهام پرداخت رشوه بازداشت شده بود، از بابت مشکلاتش برای دیدار با موکلش شکایت کرده است.

رحمت الله زایراف، رهبر حزب مخالف سوسیال-دموکرات و حقوقدان سرشناس که دفاع از آقای قدرت اف را بر عهده گرفته، همچنین گفته است، شکایات و درخواستهای او که در مدت بیش از ۱۰ روز به مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان ارائه کرده است، بدون پاسخ مانده‌اند.

آقای زایراف، روز دوشنبه ۱۱ اوت با پخش بیانیه ای گفته است که از پخش محتوای شکایات و درخواستهایش خودداری می‌کند.

او در عین حال اضافه کرده که همه این درخواستها برای حل منصفانه قضیه موکلش بوده است، ولی مسئولان این نهاد به بهانه در سفر خدمتی بودن بازرس پرونده، بررسی این درخواستها را به تعویق انداخته‌اند.

او گفت که امروز نیز با این بهانه مسئولان این آژانس از مطرح کردن شکایات و درخواستهای وی خودداری کرده‌اند.

در همین حال، یک مسئول بخش اطلاعات آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان می‌گوید که در زمینه دیدار وکلای مدافع با موکلانشان در این نهاد مشکلی وجود نداشته است.

بختیار یوسف اف، روز دوشنبه ۱۱ اوت به بی بی سی گفت: “همه گونه ملاقاتهای وکیلان مدافع با بازداشت‌شدگان، که قانون جنایی تاجیکستان معین کرده است، در آژانس رعایت می‌شود.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شهرت قدرت اف و فخر‌الدین ذاکراف، وکلای مدافع زید سعیداف، در شش ماه اخیر از سوی آژانس مبارزه با فساد در شرایط مشکوک بازداشت شده‌اند

اما آقای یوسف اف گفت که در مورد شکایات و درخواستهای وکیل مدافع شهرت قدرت اف اطلاعی در دست ندارد.

روز ۲۱ ژوئیه سال جاری مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان شهرت قدرت اف، وکیل مدافع سرشناس که از موقع زید سعیداف، صاحبکار معروف زندانی دفاع کرده بود، بازداشت کردند.

مسئولان این نهاد گفته‌اند که آقای قدرت اف، یکی از موکلانش را به دادن رشوه به قاضی پرونده وادار کرده است.

تارنمای این نهاد دو روز بعد از بازداشت او بیانیه ای را منتشر کرد که در آن، آقای قدرت اف متهم شده که "برای حکم سفیدکننده(تبرئه) " امیرعلی سولمه‌یف، موکلش، ۲۵۰۰ دلار آمریکایی گرفته و قصد داشته است این پول را به حیث رشوه به ش. نظام اف، قاضی پرونده، پرداخت کند.

در پی بازداشت آقای قدرت اف، رحمت الله زایراف، حقوقدان و رهبر حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان، اعلام کرد که دفاع از وی را بر عهده خواهد گرفت.

شهرت قدرت اف دومین وکیل مدافع زید سعیداف، است که در شش ماه اخیر از سوی آژانس مبارزه با فساد در شرایط مشکوکی بازداشت می‌شود.

در ماه مارس سال جاری این آژانس فخر‌الدین ذاکراف، یکی از دیگر از وکلای مدافع آقای سعیداف را نیز به اتهام "قلّبی" (تقلب) بازداشت کرده بود.

بسیاری از کارشناسان بازداشت این دو وکیل مدافع را به فعالیّتهای حرفه‌ای آنها ربط می‌دهند.

مطالب مرتبط