نوری مالکی: نیروهای امنیتی در بحران سیاسی عراق دخالت نکنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نوری مالکی در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل پیروز شد

نوری مالکی به نیروهای امنیتی عراق دستور داده تا در بحران سیاسی کشور دخالت نکنند.

آقای مالکی در بیانیه‌ای که در سایت رسمی او منتشر شده، از ارتش عراق درخواست کرده تا روی دفاع از کشور متمرکز شود.

روز دوشنبه فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق، حیدر عبادی را به عنوان نخست‌وزیر تازه عراق مامور تشکیل دولت کرد.

آقای مالکی این اقدام را محکوم کرد و آن را ناقض قانون اساسی عراق دانست.

ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.

نوری مالکی در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل پیروز شد اما گروه‌های سیاسی عراق نتوانستند بر سر تشکیل دولت جدید توافق کنند.

عملکرد آقای مالکی در چند سال اخیر با انتقادهایی رو به رو بوده و به خصوص سنی‌های عراق او را متهم می‌کردند که سیاست‌های فرقه‌گرانه در پیش گرفته است.

هشدار سازمان ملل نسبت به وضعیت غیرنظامیان

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption نزدیک به ۷۰۰ هزار ایزدی در عراق از زمان پیشروی‌های نیروهای دولت اسلامی از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند

عراق در کنار بحران سیاسی خود با بحران انسانی به دلیل پیشروی‌های نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی رو به رو است.

هزاران غیرنظامی در کوهستان‌های شمال عراق به دلیل پیشروی‌های نیروهای گروه افراطی دولت اسلامی در شرایط وخیمی به سر می‌برند و نیازمند کمک‌های فوری برای نجات جانشان هستند.

سازمان ملل متحد در باره وضعیت خطرناک عراقی‌هایی که به کوهستان‌های شمال عراق فرار کرده‌اند، هشدار داده است.

ایزدی‌های عراق از ده روز پیش که نیروهای دولت اسلامی شهر سنجار (شنگال در کردی) را به تصرف خود در آوردند، به این کوه‌ها فرار کرده‌اند.

هواپیماهای جنگی عراق از چند روز پیش به این سو برای جلوگیری از پیشروی‌های نیروهای دولت اسلامی، مواضع این نیروها را هدف حملات هوایی خود قرار داده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید نزدیک به ۷۰۰ هزار ایزدی در عراق از زمان پیشروی‌های نیروهای گروه دولت اسلامی از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

یک مقام سازمان ملل در اربیل به بی بی سی گفت که گروهی از ایزدی‌ها طی ۷۲ ساعت گذشته موفق شده‌اند از سوی شمالی کوهستان فرار کنند و با عبور از رود دجله وارد سوریه شوند که این افراد در آنجا کمک دریافت کرده‌اند.

اما یک کارگر امدادی ایزدی که با هلیکوپتر نیروی هوایی عراق محموله‌های کمک‌های بین‌المللی را میان ایزدی‌ها پخش می‌کرد، وضعیت را "یک نسل‌کشی" خواند.

میرزا دینانی به بی بی سی گفت: "تصور کنید زمانی را که با هلیکوپتر در جایی با ۵۰۰۰ نفر فرود می‌آیید و تنها می‌توانید ده یا بیست نفر را با خود ببرید و همه سعی می‌کنند وارد هلیکوپتر شوند."

مطالب مرتبط