سازمان ملل در مورد وقوع 'فاجعه انسانی' در عراق هشدار داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران تن از ایزدی‌های شمال عراق به ارتفاعات کوهستانی پناه برده‌اند

سازمان ملل وضع آوارگان ایزدی در شمال عراق را وخیم توصیف کرده و همزمان، ارتش آمریکا از افزایش پروازهای هواپیماهای نظامی حامل کمک های بشردوستانه برای این آوارگان خبر داده است.

روز سه شنبه، ۲۱ مرداد (۱۲ اوت)، دفتر عملیات بشردوستانه سازمان ملل گزارش کرد که هنوز چند هزار نفر از بیجاشدگان جنگی در عراق در مناطق کوهستانی شمال این کشور در معرض حمله گروه موسوم به 'دولت اسلامی' قرار دارند.

سخنگوی دفتر سازمان ملل در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، هشدار داده است که این منطقه با یک فاجعه انسانی مواجه است.

به گفته او، دسته‌های مختلف آوارگان جنگی در بخش‌های مختلف منطقه پراکنده‌اند و کسانی که در دامنه جنوبی کوهستان سینجار به سر می‌برند در معرض حمله شبه‌نظامیان دولت اسلامی قرار دارند.

شبه‌نظامیان دولت اسلامی در مسیر پیشروی خود در عراق، شیعیان و پیروان سایر ادیان و مذاهب، از جمله مسیحیان و ایزدی‌ها را هدف آزار و اذیت قرار می‌دهند و گزارش‌هایی از کشتار آنان نیز منتشر شده است.

به همین دلیل، در پی سقوط چند شهر شمال عراق که محل سکونت ایزدی‌ها بوده، هزاران تن از پیروان این دین خانه‌های خود را ترک کرده و به ارتفاعات بی آب و علف منطقه پناه برده‌اند.

در خبری دیگر در مورد منطقه، وزارت دفاع آمریکا گزارش کرده است که از روز ۷ اوت تا کنون، هواپیماهای نیروی هوایی آمریکا و بریتانیا با انجام چهارده ماموریت، بسته‌های حاوی کمک‌های بشردوستانه را در منطقه حضور آوارگان ایزدی فرو ریخته‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که هواپیماهای نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده تا کنون پانزده عملیات هوایی را علیه نیروهای دولت اسلامی در منطقه اربیل اجرا کرده‌اند که هدف از آن حمایت از شهروندان آمریکایی مستقر در منطقه بوده است.

براساس این گزارش، حملات هوایی باعث توقف پیشروی نفرات دولت اسلامی شده است. این گزارش در عین حال تاکید دارد که دولت آمریکا در حال حاضر، برای گسترش عملیات جنگی در منطقه برنامه‌ای ندارد.

در اوایل ماه ژوئن سال جاری، شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام - داعش - که پیشتر بخش هایی از سوریه و عراق را در تصرف داشت، چند شهر عمده عراق، از جمله موصل را تصرف کرد و به پیشروی در مناطق مختلف این کشور ادامه داده است.

در اواخر همین ماه، گروه 'دولت اسلامی عراق و شام' با تغییر نام خود به 'دولت اسلامی' اعلام کرد که در مناطق تحت تصرف خود خلافت یا دولت اسلامی تشکیل داده و ابوبکر البغدادی را به عنوان خلیفه و رهبر مسلمین جهان معرفی کرد.

مطالب مرتبط