کاروان "کمک‌های بشردوستانه" روسیه عازم اوکراین شد

حق نشر عکس AFP
Image caption با ادامه جنگ چند هزار تن از ساکنان منطقه درگیری به اردوگاه‌های آوارگان پناه برده‌اند

یک کاروان کمک‌های بشردوستانه روسیه عازم شرق اوکراین شده است در حالیکه مقامات غربی در مورد دخالت نظامی در پوشش کمک‌های بشردوستانه به روسیه هشدار داده‌اند.

روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد (۱۲ اوت)، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت که یک کاروان متشکل از دویست و هشتاد کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه این کشور را به مقصد مناطق شرقی اوکراین ترک کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، وی افزوده است که عملیات کمک‌رسانی به شرق اوکراین "کاملا با توافق با اوکراین" انجام می‌شود. به گفته سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، هدایت و نظارت این عملیات برعهده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ است. پیشتر، صلیب سرخ بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای، گفته بود که در زمینه کمک‌رسانی به ساکنان جنگ‌زده شرق اوکراین با دولت‌های روسیه و اوکراین در تماس بوده است.

براساس این گزارش، کمک‌های روسیه شامل غله، خوراک نوزاد، ژنراتور تولید برق و دارو و تجهیزات پزشکی است که بین غیرنظامیان ساکن مناطق جنگ‌زده شرق اوکراین توزیع خواهد شد. یک مقام دولتی روسیه تاکید کرده که ارتش این کشور هیچ دخالتی در این "عملیات غیرمسلحانه" ندارد.

روز جمعه، دولت‌های آمریکا، آلمان و بریتانیا به روسیه هشدار دادند که در صدد برنیاید تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه به دخالت نظامی و اشغال مناطق شرقی اوکراین مبادرت کند و روز گذشته هم آمریکا تاکید کرد که هر گونه دخالت روسیه در اوکراین بدون موافقت دولت مرکزی این کشور غیرقابل قبول بوده و نقض حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption در چند ماه اخیر نیروهای دولتی به موفقیت‌هایی علیه شورشیان طرفدار روسیه دست یافته‌اند

خبر حرکت کاروان کمک‌های روسیه به شرق اوکراین در حالی انتشار می‌یابد که در ماه‌های اخیر، ارتش اوکراین توانسته است بخش‌هایی از این منطقه را از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه باز پس بگیرد و به سوی سایر مناطق تحت تصرف آنان پیشروی کند. با تشدید درگیری، چند هزار تن از ساکنان منطقه جنگی خانه های خود را ترک کرده و عازم مناطق امن‌تر به خصوص در نزدیکی مرز روسیه شده‌اند و دولت اوکراین خواستار کمک بین‌المللی به آنان شده بود.

منابع سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - هشدار داده‌اندکه "احتمال زیاد" وجود دارد که روسیه به منظور حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب به مداخله نظامی در این کشور دست بزند. به گفته آنان، در حال حاضر واحدهایی متشکل از حدود چهل و پنجهزار تن از نفرات ارتش روسیه در نزدیکی مرز مشترک این کشور با اوکراین تجمع کرده‌اند.

بحران نظامی اوکراین از پائیز سال گذشته و با تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت اوکراین، برای کنار گذاشتن سیاست همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا و گسترش روابط با روسیه آغاز شد. مخالفان نزدیکی اوکراین و روسیه با برگزاری تجمع‌های اعتراضی خواستار ادامه سیاست قبلی شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته مقامات غربی شبه‌نظامیان جدایی‌طلب از حمایت مستقیم روسیه برخوردارند

در پی کشته شدن دهها تن از تطاهرکنندگان مخالف دولت در ماه فوریه سال جاری، پارلمان اوکراین آقای یانوکوویچ را از ریاست جمهوری خلع و یک رئیس جمهوری و دولت موقت را تا برگزاری انتخابات در ماه مه، منصوب کرد. آقای یانوکوویچ به روسیه گریخت و مقامات روسیه دولت جدید اوکراین را غیرقانونی خواندند.

در ماه مارس، پارلمان منطقه خودگردان کریمه، که اکثر جمعیت آن را روس‌زبانان تشکیل می‌دادند، اعلام کرد که تصمیم گرفته است از اوکراین جدا شده و به روسیه ملحق شود درحالیکه پیشاپیش، افراد مسلحی که اونیفورم‌های نامشخص بر تن داشتند، بر ابن بخش از خاک اوکراین مسلط شده بودند. چند روز بعد، پارلمان روسیه به انضمام کریمه رای داد و رئیس جمهوری روسیه نیز پیمان الحاق اوکراین را با نمایندگان اعزامی پارلمان محلی کریمه امضا کرد.

اگرچه الحاق کریمه واکنش تند کشورهای غربی را در پی داشت، اما بلافاصله، گروهی از افراد مسلح در مناطق شرقی اوکراین، هم‌مرز با روسیه، دست به شورش زدند و نیروهای امنیتی و نظامی دولت مرکزی را از این مناطق اخراج کردند. برخی منابع غربی گفته‌اند که این افراد از کمک مستقیم تسلیحاتی و حتی حمایت نفرات ارتش روسیه برخوردار بوده‌اند. شورشیان شرق اوکراین این منطقه را هم مستقل اعلام کردند و خواستار الحاق به روسیه شدند.

دولت اوکراین تاکید دارد که این مناطق بخشی از خاک اوکراین است و باید تحت نظر دولت مرکزی اداره شود در حالیکه روسیه گفته است که راه حل این بحران، تغییر قانون اساسی اوکراین و اعطای خودگردانی به مناطق شرقی است. با توجه به نحوه انضمام کریمه به خاک روسیه، اوکراینی‌ها نگران آن هستند که روسیه در نظر داشته باشد این مناطق را نیز به بهانه خواست مردم محلی، از کشورشان تجزیه کند.

مطالب مرتبط