دعوت به آرامش در سنت‌لوئیس آمریکا پس از شورش و درگیری خیابانی

حق نشر عکس AP
Image caption شاهدان گفته‌اند وقتی پلیس به نوجوان سیاه‌پوست شلیک کرد، دست‌هایش را بالا گرفته بود. معترضان همین حرکت را تکرار کرده‌اند

بعد از دو شب نا آرامی و شورش در سنت‌لوئیس آمریکا، شماری از کنش‌گران مدنی و همچنین باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خواستار آرامش شده‌اند.

پس از آن‌که روز شنبه یک نوجوان سیاه‌پوست در حومه سنت‌لوئیس در ایالت میسوری با شلیک پلیس آمریکا از پا در آمد، مراسم یادبود او به شورش و درگیری خیابانی در دو شب گذشته منجر شد.

در این مدت پلیس ده‌ها نفر را بازداشت کرده و گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

معترضان، کشته‌شدن مایکل براون ۱۸ ساله را با رنگ پوستش مرتبط می‌دانند و آن را نمونه‌ای از برخورد نژادی پلیس آمریکا شمرده‌اند.

حال باراک اوباما خواستار بازگشتن آرامش به این شهر شده است.

حق نشر عکس NA
Image caption دختر خردسال در اعتراض‌های سنت‌لوئیس با این دستمال سعی می‌کند از گاز اشک‌آور در امان بماند

او که مرگ این نوجوان سیاه‌پوست را مایه دل‌شکستگی خوانده، از معترضان خواسته است با "درک و اندیشیدن" یاد او را گرامی بداند.

ال شارپتون، کنش‌گر حقوق مدنی نیز خواستار آرامش شده‌است.

آقای شارپتون که به‌خصوص در زمینه مبارزه با نژادپرستی علیه رنگین‌پوستان در آمریکا فعال است، هشدار داده که نباید از خون نوجوان کشته‌شده برای گل‌آلود کردن فضا سوء استفاده کرد؛ طوری که خشونت‌های خیابانی معترضان بیش از اصل خبر کشته‌شدن این نوجوان دیده شود.

پلیس از رفتارش دفاع کرده ولی شاهدان گفته‌اند نوجوان سیاه‌پوست سلاحی همراه نداشته است و در زمان شلیک پلیس، دست‌هایش را بالای سر برده بود.

مسئولان گفته‌اند دارند این حادثه را بررسی می‌کنند.

'شفاف‌نبودن' مسئولان

حق نشر عکس AP
Image caption مادر مایکل براون می‌گوید پسرش دبیرستان را تمام کرده بود و داشت کالج‌اش را شروع می‌کرد

ال شارپتون که به یک تجمع چند ده نفره در مقابل پایگاه پلیس پیوسته بود، گفت مسئولان محلی با پنهان‌کردن نام افراد درگیر در حادثه، اعتماد افکار عمومی را از دست داده‌اند.

پلیس می‌گوید به خاطر پیام‌های تهدیدآمیز در شبکه‌های اجتماعی، نام پلیسی که شلیک کرده است را منتشر نکرده‌اند. پلیس این مامور را به مرخصی اجباری فرستاده است.

تظاهرات روز سه‌شنبه هرچند پر هیجان اما مسالمت‌آمیز بود. اما دوشنبه‌شب پس از آن‌که پلیس برای متفرق‌کردن جمعیت انبوه، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد، این تظاهرات به خشونت کشد.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، دارد این تیراندازی را بررسی می‌کند.

اریک هولدر، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا گفته است این پرونده در خور "بررسی مفصل" است.

برخی کنش‌گران حقوق مدنی، قتل مایکل براون را با قتل تریوان مارتین، نوجوان سیاه‌پوست ساکن فلوریدا مقایسه کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۲، جورج زیمرمن، یک شب‌پای محلی، به آن نوجوان شلیک کرد. آقای زیمرمن ابتدا بازداشت هم نشد ولی بعد از اعتراض‌های گسترده در این باره، او بازداشت شد اما نهایتا در دادگاه از اتهام قتل تبرئه شد.

بعد از تبرئه او، اعتراض‌های گسترده‌ای در یکصد شهر آمریکا راه افتاد. پس از آن اعتراض‌ها هم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار آرامش شد.

مطالب مرتبط