هشدار سازمان ملل درباره وضع آوارگان در سنجار

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سازمان ملل متحد هشدار داده است ده‌ها هزار نفر آواره در کردستان عراق که از دست شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' به کوهستان گریخته‌اند، همچنان آن‌جا گیر افتاده‌اند و 'برای نجات جانشان به امدادرسانی نیاز دارند'.

در ده روز گذشته گروه‌هایی از ایزدی‌های عراق ناچار به ترک شهرشان سنجار شدند چون نیروهای "دولت اسلامی" آن را تصرف کرده‌اند.

روز سه‌شنبه حملات هوایی آمریکا به مواضع این گروه تندرو سنّی ادامه داشت.

گروه دولت اسلامی که پیش‌تر "داعش (دولت اسلامی عراق و شام)" نام داشت، در ماه‌های اخیر بر بخش‌های بزرگی از شمال عراق و سوریه مسلط شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از کشورهای دیگر خواسته است که کمک بیشتری به شهروندان غیرنظامی عراق برسانند.

او گفته است به‌خصوص وضع ایزدی‌ها و دیگرانی که در ارتفاعات سنجار گیر افتاده‌اند، "دل‌خراش" است.

آژانش پناهندگان سازمان ملل می‌گوید حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر همچنان در کوهستان‌های سنجار گیر افتاده‌اند؛ بی آب و غذا و سرپناه.

سازمان ملل می‌گوید اکنون روی‌هم‌رفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در عراق آواره شده‌اند.

'نسل‌کشی'

حق نشر عکس Reuters
Image caption امدادرسانان می‌گویند برخی از ایزدی‌ها توانسته‌اند خودشان را به سوریه برسانند و آن‌جا کمک بگیرند

یکی از امدادرسانان دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در اربیل به بی‌بی‌سی گفته است که برخی از ایزدی‌های آواره در کوهستان توانسته‌اند در سه روز اخیر خود را به شمال این ارتفاعات برسانند و با گذشتن از رود دجله به سوریه برسند و آن‌جا کمک بگیرند.

ولی یک مددکار ایزدی که سوار بر هلی‌کوپتر عراقی از نزدیک شاهد روند تخلیه آوارگان گیر افتاده در کوهستان بوده، وضعیت را "یک نسل‌کشی" توصیف کرده و گفته که از آسمان، چیزی شبیه به "جنازه‌های صدها نفر" را روی زمین دیده است.

گزارش ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، نشان می‌دهد که چه‌طور ده‌ها نفر از بین آن هزاران آواره، تلاش می‌کنند سوار همین یک هلی‌کوپتر امدادی شوند تا بتوانند از این محاصره جان به در ببرند.

بعدتر هلی‌کوپتر امدادی نیروهای عراقی در سنجار سقوط کرد. در این سانحه شماری از سرنشینان از جمله چند روزنامه‌نگار کشته شدند و برخی دیگر نیز زخمی شدند. ویان دخیل، نماینده ایزدی‌ها در مجلس عراق نیز از جمله زخمی‌های این سقوط بوده است.

روز دوشنبه شبه‌نظامیان داعش سابق توانستند پس از پند هفته درگیری با پیش‌مرگ‌های کرد، شهر جلولا را در شمال‌شرقی عراق تصرف کنند.

این شورشی‌ها اکنون بر چند نقطه کلیدی در شمال عراق تسلط دارند از جمله بزرگ‌ترین سد آبی عراق که روی دجله بنا شده و در نزدیکی شهر موصل است.

درخواست سازمان ملل برای حفظ بی‌طرفی نیروهای نظامی

حق نشر عکس Getty
Image caption نوری مالکی هم از نیروهای نظامی عراق خواسته است در منازعه سیاسی کنونی وارد نشوند

دبیر کل سازمان ملل متحد از نیروهای امنیتی عراق خواسته است که در نزاع سیاسی بین نوری مالکی و فواد معصوم دخالت نکنند.

آقای مالکی که در هشت سال اخیر نخست‌وزیر عراق بوده و چشم به تمدید ریاستش بر دولت دارد، با تصمیم آقای معصوم، رئیس‌جمهور عراق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید مخالفت کرده است.

روز دوشنبه آقای معصوم، حیدر عبادی را به عنوان نخست‌وزیر تازه عراق، مامور تشکیل دولت کرد.

در واکنش، نوری مالکی گفته است که معرفی آقای عبادی، "نقض قانون اساسی" است و وعده داده که "این اشتباه را اصلاح کند". در همین حال آقای مالکی روز سه‌شنبه از نیروهای امنیتی خواست در بحران سیاسی بغداد دخالت نکنند.

ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.

نوری مالکی در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل پیروز شد اما گروه‌های سیاسی عراق نتوانستند بر سر تشکیل دولت جدید توافق کنند.

عملکرد آقای مالکی در چند سال اخیر با انتقادهایی رو‌به‌رو بوده و به خصوص سنی‌های عراق او را متهم می‌کردند که سیاست‌های فرقه‌گرانه در پیش گرفته است.

مطالب مرتبط