افزایش مستشاران نظامی آمریکا در کردستان عراق

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا در روزهای گذشته به برخی از مواضع 'داعش' در کردستان عراق حمله هوایی کرده است

آمریکا ۱۳۰ مستشار نظامی دیگر به کردستان عراق فرستاده است.

به گفته چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده، این تفنگ‌داران و نیروهای عملیات ویژه آمریکایی قرار است میزان نیاز به امدادرسانی را ارزیابی کنند و خود درگیر نبرد نمی‌شوند.

پیش از این ایالات متحده حدود ۲۵۰ مستشار نظامی در عراق داشت.

در روزهای گذشته آمریکا از هوا به برخی از مواضع شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" حمله کرده و به آوارگان هم آب، غذا و دارو رسانده است.

این گروه که پیش‌تر "داعش (دولت اسلامی عراق و شام)" نام داشت، در ماه‌های اخیر بر بخش‌های بزرگی از شمال عراق و سوریه مسلط شده است.

در پی پیش‌روی‌های آنان، صدها هزار نفر آواره شده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر دفاع آمریکا تاکید کرده مستشاران نظامی در عراق، درگیر نبرد نمی‌شوند

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرده است که اعزام این مستشاران، به معنی مداخله نظامی زمینی نیست.

آقای هیگل گفته که این "گروه ارزیابی" به اربیل، مرکز کردستان عراق، رسیده‌اند و قرار است ارزیابی عمیق‌تری در این باره بدهند که آمریکا در چه مواردی می‌تواند کمک برساند.

آمریکا می‌گوید در پی راه‌هایی برای حمایت از "عراقی‌های لطمه‌دیده از جنگ جاری در سنجار" و جلوگیری از "نسل‌کشی احتمالی" به دست شبه‌نظامیان سنّی است.

سازمان ملل متحد هشدار داده است ده‌ها هزار نفر آواره در کردستان عراق که از دست نیروهای "دولت اسلامی" به کوهستان گریخته‌اند، همچنان آن‌جا گیر افتاده‌اند و "برای نجات جانشان به امدادرسانی نیاز دارند".

در ده روز گذشته گروه‌هایی از ایزدی‌های عراق ناچار به ترک شهرشان سنجار شدند چون نیروهای "دولت اسلامی" آن را تصرف کرده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید اکنون روی‌هم‌رفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در عراق آواره شده‌اند.

حمله انتحاری در بغداد

در همین حال منابع امنیتی و رسانه‌های محلی می‌گویند یک بمب‌گذار انتحاری به یک ایست بازرسی در نزدیکی خانه حیدر عبادی در بغداد حمله کرده است.

آقای عبادی روز دوشنبه از سوی فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی شد و مامور به تشکیل کابینه جدید شد.

هنوز جزئیاتی از میزان تلفات این حمله گزارش نشده است.

این حمله پس از ماه‌های نزاع سیاسی در بغداد رخ داده؛ نزاعی که ناظران می‌گویند به ناتوانی عراق در رویارویی با نیروهای "دولت اسلامی" دامن زده است.

ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.

نوری مالکی در انتخابات پارلمانی عراق در ماه آوریل پیروز شد اما گروه‌های سیاسی عراق نتوانستند بر سر تشکیل دولت جدید توافق کنند.

عملکرد آقای مالکی در چند سال اخیر با انتقادهایی رو‌به‌رو بوده و به خصوص سنی‌های عراق او را متهم می‌کردند که سیاست‌های فرقه‌گرانه در پیش گرفته است.

مطالب مرتبط