اوکراین به کاروان کمک‌های بشردوستانه روسیه اجازه ورود نمی‌دهد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه روسیه به مرز با اوکراین نزدیک می‌شوند

در حالیکه کاروان کمک‌های بشردوستانه روسیه به مرز اوکراین نزدیک می‌شود، مقامات اوکراینی تاکید کرده‌اند که به این کاروان اجازه ورود به کشورشان را نخواهند داد.

روز چهارشنبه، ۲۲ مرداد (۱۳ اوت)، آرسن آواکف، وزیر کشور اوکراین، در فیسبوک خود نوشت که "کاروان اعزامی پوتین اجازه نخواهد داشت به منطقه خارکیف وارد شود." آقای آواکف افزوده است که "اقدامات تحریک آمیز متجاوز بدخواه در داخل کشورمان قابل قبول نیست."

اظهارات وزیر کشور اوکراین در حالی انتشار می‌یابد که منابع روسی گفته‌اند که دویست و هشتاد کامیون حامل یکهزار و هشتصد تن اقلام مورد نیاز ساکنان مناطق جنگی شرق اوکراین به سوی مرز در حرکت هستند و به حدود سیصد کیلومتری گذرگاه مرزی شبکینو رسیده اند. به نوشته رسانه‌های روسیه، این کاروان از شهر روسی ورونژ واقع در سیصد کیلومتری گذرگاه مرزی شبکینو عبور کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در توجیه ارسال کمک به مقصد اوکراین گفته است که شهرهای لوگانسک و دونتسک، که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در آنها در محاصره نیروهای دولت مرکزی اوکراین قرار گرفته‌اند، با "فاجعه انسانی" مواجه هستند و به کمک خارجی نیاز دارند.

در مقابل، مقامات اوکراینی نگران آن هستند که روسیه در نظر داشته باشد در پوشش ارسال کمک‌های بشردوستانه، به اقدام نظامی در حمایت از جدایی‌طلبان مبادرت کند. کشورهای غربی و اوکراین دولت روسیه را به حمایت تسلیحاتی از شورشیان و حتی اعزام نفرات ارتش روسیه برای کمک به آنان متهم کرده‌اند.

در هفته‌های اخیر، نیروهای دولتی اوکراین توانسته‌اند به موفقیت‌هایی در برابر شورشیان مسلح دست یابند و این تحول، نگرانی در مورد اقدام نظامی احتمالی روسیه را افزایش داده است. برخی ناظران هشدار داده اند که ممکن است روسیه با اعزام این کاروان به مرز با اوکراین، منتظر است تا پاسداران مرزی اوکراین مانع از عبور آن از مرز شوند و به این بهانه، به مداخله نظامی در اوکراین دست بزند. در حال حاضر، حدود چهل هزار تن از نفرات ارتش روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین تجمع کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption آواکف: کاروان اعزامی پوتین اجازه نخواهد داشت به منطقه خارکیف وارد شود

مقامات اوکراینی گفته‌اند با ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی روسیه مخالفتی ندارند مشروط بر اینکه این کمک‌ها تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ارسال و توزیع شود و این اطمینان وجود داشته باشد که کامیون‌های روسی حامل اسلحه و احتمالا نفرات نیستند. آنان تاکید دارند که کامیون‌های روسی از مرز عبور نکنند بلکه محموله خود را در نقطه مرزی به کامیون‌های تحت نظر صلیب سرح تحویل دهند.

مقامات روسی گفته‌اند که اعزام کاروان کمک‌های بشردوستانه با توافق "دولت اوکراین" انجام می‌شود اما مقامات اوکراینی هر گونه توافقی در این زمینه را تکذیب کرده‌اند.

برخی ناظران هشدار داده‌اند که احتمال دارد منظور روسیه، دولت خودخوانده شورشیانی باشد که بر مناطق شرق اوکراین مسلط شده‌اند. دولت روسیه همچنین گفته بودند صلیب سرخ بین‌الملل با ارسال کمک‌های بشردوستانه موافقت کرده است. صلیب سرخ گفته است که گفتگوهایی در این زمینه در جریان بوده اما هنوز نتیجه‌ای به دست نیامده است.

بحران نظامی اوکراین از پائیز سال گذشته و با تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت اوکراین، برای کنار گذاشتن سیاست همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا و گسترش روابط با روسیه آغاز شد. مخالفان نزدیکی اوکراین و روسیه با برگزاری تجمع‌های اعتراضی خواستار ادامه سیاست قبلی شدند.

در پی کشته شدن دهها تن از تطاهرکنندگان مخالف دولت در ماه فوریه سال جاری، پارلمان اوکراین آقای یانوکوویچ را از ریاست جمهوری خلع و یک رئیس جمهوری و دولت موقت را تا برگزاری انتخابات در ماه مه، منصوب کرد. آقای یانوکوویچ به روسیه گریخت و مقامات روسیه دولت جدید اوکراین را غیرقانونی خواندند.

حق نشر عکس epa
Image caption ارتش اوکراین در برابر جدایی‌طلبان طرفدار روسیه به موفقیت‌هایی دست یافته است

در ماه مارس، پارلمان منطقه خودگردان کریمه، که اکثر جمعیت آن را روس‌زبانان تشکیل می‌دادند، اعلام کرد که تصمیم گرفته است از اوکراین جدا شده و به روسیه ملحق شود درحالیکه پیشاپیش، افراد مسلحی که اونیفورم‌های نامشخص بر تن داشتند، بر ابن بخش از خاک اوکراین مسلط شده بودند. چند روز بعد، پارلمان روسیه به انضمام کریمه رای داد و رئیس جمهوری روسیه نیز پیمان الحاق اوکراین را با نمایندگان اعزامی پارلمان محلی کریمه امضا کرد.

اگرچه الحاق کریمه واکنش تند کشورهای غربی را در پی داشت، اما بلافاصله، گروهی از افراد مسلح در مناطق شرقی اوکراین، هم‌مرز با روسیه، دست به شورش زدند و نیروهای امنیتی و نظامی دولت مرکزی را از این مناطق اخراج کردند. برخی منابع غربی گفته‌اند که این افراد از کمک مستقیم تسلیحاتی و حتی حمایت نفرات ارتش روسیه برخوردار بوده‌اند. شورشیان شرق اوکراین این منطقه را هم مستقل اعلام کردند و خواستار الحاق به روسیه شدند.

دولت اوکراین تاکید دارد که این مناطق بخشی از خاک اوکراین است و باید تحت نظر دولت مرکزی اداره شود در حالیکه روسیه گفته است که راه حل این بحران، تغییر قانون اساسی اوکراین و اعطای خودگردانی به مناطق شرقی است. با توجه به نحوه انضمام کریمه به خاک روسیه، اوکراینی‌ها نگران آن هستند که روسیه در نظر داشته باشد این مناطق را نیز به بهانه خواست مردم محلی، از کشورشان تجزیه کند.

مطالب مرتبط